Artykuły

  • Wielkość stomii i od czego zależy

    Wielkość stomii i od czego zależy

    Stomia – to słowo wciąż budzące wiele emocji. Choć w kontekście chorób, z jakimi mierzą się dziś chorzy, pojawia się coraz częściej, to wiedza o niej wcale nie rośnie tak samo szybko, jak liczba nowych wyłonień. Wyłonienie stomii może być szokiem, bo to operacja wyłączająca „normalne”, tradycyjne załatwianie swoich fizjologicznych potrzeb i zastąpienie tej naturalnej…

    Czytaj dalej

  • S – jak sposób jedzenia. Technika jedzenia i wybór produktów ma znaczenie

    S – jak sposób jedzenia. Technika jedzenia i wybór produktów ma znaczenie

    Stomia u większości osób przywraca w zupełności życie, jakie wiedli przed operacją. I to – ze wszystkimi jego aspektami.Stomik, lepiej/dobrze śpi. Ma siły na spacer. Może uprawiać seks. Pracować zawodowo i ćwiczyć.Co nie bez znaczenia – może także wrócić do dobrej, jakościowej zdrowej diety. Jak wspominaliśmy wiele razy, nie ma czegoś takiego jak „specjalna dieta stomika”.…

    Czytaj dalej

  • Pozycja stojąca przy opróżnianiu woreczka stomijnego: I dlaczego warto wypróbować innych?

    Pozycja stojąca przy opróżnianiu woreczka stomijnego: I dlaczego warto wypróbować innych?

    Stomia to wiele wyzwań. Jednym z nich jest opróżnianie woreczka z nagromadzonej w nim treści. I w związku z tym tematem pojawia się jedno zasadnicze pytanie. Jak to robić, by było szybko, wygodnie i bezpiecznie (czysto) dla siebie i otoczenia?Jest kilka metod, których można użyć, by pozbyć się treści zalegającej w woreczku.Wiedzę na ich temat czerpiemy rzecz…

    Czytaj dalej

  • U – jak utylizacja zużytych woreczków

    U – jak utylizacja zużytych woreczków

    Wyłonienie stomii często stwarza konieczność radzenia sobie z wieloma nowymi, trudnymi i trudno akceptowalnymi rzeczami.Życie stomika wkracza w nową rzeczywistość. Wymaga ona nie tylko codziennej pielęgnacji i dbałości o zdrowie, ale także odpowiedniej utylizacji zużytych worków stomijnych. Jest to niezwykle istotny aspekt dbania o stomię , zarówno z punktu widzenia higieny, jak i troski o…

    Czytaj dalej

  • Stomik i wiosna – jak dbać o siebie wiosną?

    Stomik i wiosna – jak dbać o siebie wiosną?

    Już od zeszłego tygodnia możemy się cieszyć meteorologiczną wiosną. Przyszła wraz z dniem 1 marca. I o ile na tę kalendarzową trzeba jeszcze chwilkę poczekać, zdecydowanie widać, że natura budzi się z zimowego snu. Wiosna to czas ożywienia natury, jednak dla stomików może to być okres pełen wyzwań zdrowotnych. Zmiany temperatury oraz aktywność związana z…

    Czytaj dalej

  • Stomia, sport i dobre samopoczucie

    Stomia, sport i dobre samopoczucie

    Sport to nie tylko forma aktywności fizycznej, ale także źródło zdrowia psychicznego i emocjonalnego. Dla osób posiadających stomię, aktywność fizyczna może stanowić wielkie wyzwanie, ale – gdy stomik przełamie się i odważy znów żyć jak dawniej, może przynosić liczne korzyści dla zdrowia. Zarówno fizycznego, jak i psychicznego. stomia nie oznacza końca, życia jakie się znało// foto pixabay…

    Czytaj dalej