Artykuły

  • I – jak IRYGACJA i kiedy można a kiedy bezwzględnie nie można jej stosować

    I – jak IRYGACJA i kiedy można a kiedy bezwzględnie nie można jej stosować

    Irygacja, słowo wiążące się, także, ze stomią. A konkretniej z kolostomią. To też słowo budzące spory niepokój i lęk. W istocie, na tematy tematy stomijne składa się wiele spraw i czynności, które są ważne i które trzeba szybko przyswoić. Choć, zwłaszcza nowemu stomikowi wydaje się, że tego się wszystkiego nie da ogarnąć – od razu uspokajamy – da…

    Czytaj dalej

  • S – jak SAMODZIELNOŚĆ, i dlaczego jest niezbędna, by dobrze żyć

    S – jak SAMODZIELNOŚĆ, i dlaczego jest niezbędna, by dobrze żyć

    Samodzielność w zaopatrywaniu własnej stomii jest ważna. Jest bardzo ważna, bo od niej zależy w dużej mierze kondycja psychiczna stomika.– nie mogę się przełamać– nie potrafię na nią nawet spojrzeć– w życiu tego nie zrobię foto unsplash To tylko niektóre komentarze padające podczas rozmowy ze stomikami, gdy tłumaczymy, jak bardzo ważna jest samodzielność w temacie stomii.…

    Czytaj dalej

  • ZAPADNIĘCIE STOMII – STOMIA WKLĘSŁA – jak ją ogarnąć?

    ZAPADNIĘCIE STOMII – STOMIA WKLĘSŁA – jak ją ogarnąć?

    Zapadnięcie stomii to jedno z powikłań, jakie stomikowi może się zdarzyć. Stomię zapadniętą nazywamy często stomią wklęsłą, co wynika z jej umiejscowienia względem skóry brzucha. W praktyce oznacza to, że taka stomia umiejscowiona jest poniżej poziomu skóry – nie wystaje nad nią i nie jest z nią równa.Zdarzyć się może na każdym etapie życia ze stomią, zarówno krótko po operacji, jak i…

    Czytaj dalej

  • Z – jak ZAMIENNIKI, chusteczki czy spray, pasta czy pierścienie?

    Z – jak ZAMIENNIKI, chusteczki czy spray, pasta czy pierścienie?

    O gustach się ponoć nie dyskutuje, ale o preferencjach już można – a nawet trzeba. Zwłaszcza, że cudze doświadczenia mogą mocno poprawić jakość życia innych stomików. Szczególnie początkujących, bądź robiących coś po raz pierwszy. Temat pakowania kosmetyczki stomika przed wyjściem z domu poruszaliśmy już tutaj: W – jak WORECZEK i jego wymiana poza domem – Blog…

    Czytaj dalej

  • Co zrobić gdy ściany woreczka stomijnego się sklejają?

    Co zrobić gdy ściany woreczka stomijnego się sklejają?

    Temat stomii budzi wiele pytań i stanowi nie lada wyzwanie. I dotyczy to nie tylko nowych stomików, lecz tych już ciut oswojonych z tematem.Jednym z problemów, jakie w swej stomijnej edukacji napotyka stomik, to sklejanie się ścianek woreczka. To zjawisko nazywane jest też roboczo „naleśnikowaniem”. Choć brzmi swojsko i raczej dobrze się kojarzy, niestety w przypadku stomików bywa…

    Czytaj dalej

  • S – jak SKÓRA. Profilaktyka powikłań skórnych pod płytką stomijną

    S – jak SKÓRA. Profilaktyka powikłań skórnych pod płytką stomijną

    Wiele uwagi poświęcamy tu skórze i jej kondycji. Dlaczego? Bo od jej dobrostanu w dużej – a w zasadzie w największej mierze zależy akceptacja życia ze stomią.Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, jak małe, na pierwszy rzut oka, zaniedbanie, typu zaczerwienienie skóry, zapalenie czy punktowe odparzenie może wpłynąć na komfort fizyczny, a potem i psychiczny…

    Czytaj dalej