-
B – jak BÓL. Czy stomia boli?
Stomię wyłania się w dwóch trybach: – poprzez zabieg planowany, który jest odpowiedzią na – nomen omen brak odpowiedzi organizmu na prowadzone leczenie. Dotyczy to chorób przewlekłych, często trwających długie lata, bądź nowotworów – najczęściej jelita grubego. – w trybie pilnym, który jest wynikiem wypadku bądź niespodziewanej eskalacji choroby lub groźnych dla życia powikłań Pacjent,…
-
F – jak FORMA i jak wrócić po operacji do normalnego życia
Operacja wyłonienia stomii przeprowadzana jest na dwa sposoby. Tradycyjnie, przez rozcięcie powłok brzusznych lub laparoskopowo.Także więc czas powrotu do pełnej formy, po zabiegu wyłonienia stomii, będzie się różnił, w zależności od sposobu przeprowadzenie operacji.Czas wracania do pełni sił i ruchomości będzie zdecydowanie dłuższy w przypadku operacji tradycyjnej niż laparoskopowej, z uwagi na większą skalę jej…
-
S – jak SWĘDZI, czyli kondycja skóry ma ogromne znaczenie
Zasada by życiu ze stomią było jak najbardziej normalne i nieproblematyczne jest taka, by stała się ona niewidocznym i niewyczuwalnym codziennym towarzyszem. A zwykłe, dobre życie ze stomią jest możliwe, choć zwłaszcza nowemu stomikowi wydaje się to niemożliwe. Wszak niemożliwością jest, by choć przez 10 minut nie myśleć o stomii lub wręcz zapomnieć o jej…
-
Z jak ZAPACH – czyli, czy stomia śmierdzi?
Wokół stomii narosło wiele mitów. Część z nich rozpowszechnia jest przez mniej lub bardziej zainteresowanych tematem – z reguły teoretyków, część, co przykre, pacjent słyszy już w szpitalu – bynajmniej również nie od praktyków. Taka wiedza wyjściowa zawsze niesie wiele szkód. U nowego stomika powoduje brak samoakceptacji a także ogromny strach przed kontaktami towarzyskimi i…
-
Chusteczki zmywające – i dlaczego lepiej je mieć w swojej kosmetyczce stomika niż ich nie mieć
Według obiegowej opinii stomia to problem. I z reguły mówią tak osoby, które mają tak zwaną stomię książkową. Taką, która przy odpowiedniej pielęgnacji i rutynie w niczym nie przeszkadza żyć – i to bez problemu i bez problemów.Podpierając się wieloletnim doświadczeniem w temacie ułatwiania życia ze stomią, kolejny raz z wielką przyjemnością mówimy: WIELE STOMIJNYCH…
-
P – jak POMOC, co jeść i pić, by czuć się lepiej?
Tak jak można sobie dietą zaszkodzić, tak można sobie nią także pomóc. Najważniejsze, to wiedzieć, co jeść, by odczuć ulgę w sytuacji problematycznej. Bądź – co robić i jeść, by w ogóle do niej nie doprowadzić. Dzisiejszy temat, w którym omawiamy, czym sobie pomóc w przypadku problemów z gazami, biegunką lub zaparciami, kończy serię zagadnień…