Alergiczne zapalenie skóry pod płytką po prostu się zdarza. I nie jest to coś, z czym trzeba się pogodzić, bo to „skutek uboczny stomii”.
Alergiczne zapalenie skóry to nie jest „skutek uboczny stomii”. To skutek niewłaściwie dopasowanego sprzętu, który manifestować się może powikłaniami. To oznacza, że należy wdrożyć działania zapobiegawcze lub – naprawcze.
Alergiczne zapalenie skóry pod płytką to uczulenie na przylepiec, którym pokryta jest płytka i który ma bezpośredni kontakt z ciałem stomika. Uczulenie zdarzyć się może ale nie mus.i To zależy od rodzaju skóry i od kondycji zdrowotnej jej właściciela.
Niemniej, zdarzyć się może i – dobrze jest wiedzieć, co zrobić, by nie stresowało.
Alergia na przylepiec to nie „stomijna przypadłość”, to – alergia na przylepiec i da się jej zaradzić. // foto unsplash
Skąd wiedzieć, że to, co widzi stomik, po zdjęciu woreczka, to na pewno alergiczne zapalenie skóry?
Przede wszystkim, skóra pod płytką swędzi i powoduje wciąż rosnące poczucie dyskomfortu. Po zdjęciu płytki widać, że skóra jest zmieniona i nie wygląda jak zdrową. Wręcz przeciwnie. Budzi uzasadniony niepokój. Jest zaczerwieniona, widocznie podrażniona i może przyjmować postać „skóry łuskowatej”. Wciąż mocno swędzi, a z czasem mogą się na niej pojawić pęcherze. Taki stan skóry powinien zapalić w głowie stomika cały szereg czerwonych lampek.
Nie należy godzić się na dyskomfort. To nie tak, że „stomia tak już ma” i lepiej nie będzie. I że trzeba się przyzwyczaić. Nie trzeba i nie można.
Uważna obserwacja swojego organizmu i szybkie działanie pomagają w odzyskaniu komfortu psychicznego i fizycznego // foto unsplash
Stomia z założenia i z definicji ma sprawiać, że życie pacjenta staje się lepsze niż podczas choroby, która do wyłonienia stomii doprowadziła.
Dlatego, drogi Przyjacielu Stomiku, gdy widzisz takie objawy – reaguj!
Nieleczone zapalenie skóry pod płytką prowadzić może do powstania nadżerek, owrzodzeń, a w konsekwencji do zakażenia.
Taka sytuacja, co powtarzamy z głębokim przekonaniem, nie jest normalna i nie należy się na nią godzić.
Jak wygląda leczenie alergicznego zapalenia skóry pod płytką?
Polega ono, ni mniej ni więcej, na zredukowaniu do zera kontaktu z alergenem. W praktyce oznacza to wymianę sprzętu na inny – taki, którego przylepiec nie będzie uczulał.
Równocześnie, jeśli zmiany wyszły poza zakres tylko i wyłącznie zaczerwienie skóry – należy ją wyleczyć.
By przyspieszyć gojenie warto sięgnąć po kosmetyki do pielęgnacji skóry wokół stomii. Są nimi:
– hydrokoloidowe półpierścienie z aloesem. Wystarczy przykleić je na swędzącą skórę. Jeśli zmiany nie są zbyt zaawansowane, zawarty w produkcie aloes złagodzi uczucie dyskomfortu.
przy zaczerwienieniach i lekkich podrażnieniach skóry ulgę przynieść może naklejenie na zmianę skórną półpierścienia z aloesem, marki Salts
– spray – bariera ochronna, która natryśnięta na skórę tworzy na niej film ochronny. Występuje też w opcji: bariera ochronna – chusteczki.
Trio, bariera ochronna – spray pomaga chronić skórę pod przylepcem. Temu produktowi poświęciliśmy cały artykuł. Zapraszamy do lektury,
– pasta gojąca Stomahesive®. Pasta, prócz właściwości gojących, ma też właściwości mocno klejące.
Nie należy wcierać jej w skórę, a jedynie nałożyć cienką warstwę na jej zmienione fragmenty znajdujące się pod płytką.
pasta uszczelniająca Convatec nie tylko pomaga zabezpieczyć skórę na wypadek podciekania treści. Ma ona również właściwości gojące.
Na tak przygotowaną skórę:
– oczyszczoną z resztek poprzedniego woreczka,
– umytą,
– zabezpieczoną barierą ochronną i plasterkami (półpierścieniami) z aloesem,
– z nałożoną pastą uszczelniającą – wystarczy przykleić woreczek.
Na zdjęciu woreczek Salts z wypukłą płytką typu convex, o typach woreczków i typach stomii pisaliśmy w osobnych artykułach. Zapraszamy do lektury.
Natomiast, jeśli zmiany są bardzo zaawansowane, i nie wystarcza standardowe zabezpieczenie skóry opisane powyżej, należy sięgnąć po bardziej celowane i mocniejsze środki pomocowe. Środki takie zaordynować i przepisać powinien lekarz. Mowa tu o maściach lub kremach z dodatkiem sterydu.
Wielu stomików pyta, czy sprzęt należy zmieniać profilaktycznie „żeby skóra się nie przyzwyczaiła?”
Nie trzeba.
Bezwzględnie natomiast trzeba sprzęt wymienić na sprzęt innej marki – gdy ten, który jest używany, powoduje dyskomfort i podrażnia skórę.
Jeśli jesteś właśnie w takiej sytuacji, drogi Przyjacielu Stomiku – zadzwoń. Chętnie pomożemy Ci rozwiązać ten problem.
Pozdrawiamy serdecznie, Med4Me Team
1 komentarz do “A – jak ALERGICZNE ZAPALENIE SKÓRY pod płytką”