Życie osób ze stomią jest tym lepsze, im lepsze jest jej zrozumienie. Ze stomią warto więc się zapoznać i zadbać o jej komfort. Choć brzmi to absolutnie wykonalnie, zwłaszcza nowi stomicy często mają z tym tematem ogromny problem. Wynika on z natłoku rzeczy nowych i raczej budzących niepokój, które trzeba poznać i zrozumieć i to – najlepiej bardzo szybko i bez powtarzania lekcji.
Warto głośno i wyraź nie powiedzieć, że wiele stoma-zmartwień da się racjonalnie wytłumaczyć i co ważne – rozwiązać tak, by więcej nie stresowały. I z tego powodu warto własną stomię poznać o zrozumieć.

Z cyklu stomicy pytają dziś o to, dlaczego tyle się mówi o tych akcesoriach? Przecież nie są obowiązkowe.
Zacznijmy od tego, że stomicy, by unikać sytuacji niekomfortowych, muszą zabezpieczać – zakrywać stomię. W przypadku kolostomików nie zawsze musi to być worek, z uwagi na fakt, że wydzielanie treści odbywa się w sposób raczej zorganizowany I przewidywalny, a nie spontaniczny i non-stop. W celu krótkotrwałego zabezpieczenia stomii zwłaszcza kolostomicy mogą korzystać także z plastrów silikonowych oraz maleńkich woreczków typu minicup, o których pisaliśmy TUTAJ.
Stomię należy chronić zawsze, co oznacza w praktyce, że zawsze jest ona zasłonięta czymś, co do skóry wokół stomii należy przykleić.
I tu nierzadko zaczyna się problem, z którym borykają się (szczególnie często) nowi stomicy, choć reguły nie ma. Problem ów fokusuje się w obrębie skóry wokół stomii – nierzadko manifestując się utrudniającymi życie podrażnieniami i bolesnymi uszkodzeniami skóry. Chodzi o fragment ciała, do którego przyklejony jest stomijny sprzęt, a który często z uwagi na kontakt z treścią jelitową jest zapalony i bolesny.
Najważniejsze to nie dopuścić do takiego stanu, jednak nie zawsze jest to możliwe. Wystarczy, że worek rozszczelni się i treść jelitowa będzie miała kontakt z ciałem dłuższy czas. Kiedy tak się dzieje? Na przykład wtedy, gdy stomik przebywa w miejscu, w którym nie da się zmienić worka na nowy w momencie dostrzeżenia problemu (autobus, taksówka, sklep, gdzie nie ma toalety).

Faktem niezaprzeczalnym jest to, że bez względu na stan skóry wokół stomii, stomik zmuszony jest przykleić do niej kolejną płytkę stomijną. W takiej sytuacji uszkodzona skóra nie do końca współpracuje, a to oznacza, że worek często nie chce się do niej szczelnie przykleić lub odkleja się po paru chwilach.
Jak sobie z tym poradzić?
Najprościej mówiąc – unikając sytuacji, w których dochodzi do podrażnień skóry, co często bywa przecież nie do uniknięcia. Na podstawie obserwacji i rozmów z naszymi Klientami ze stomią, stwierdzamy z całą stanowczością, że skóra mająca kontakt ze stomijną treścią radzi sobie lepiej, gdy jest zabezpieczona akcesoriami dedykowanymi do ich ochrony, niż wtedy, gdy jest takiej ochrony pozbawiona.

Co to oznacza w praktyce?
– Treść nie wycieknie z taką intensywnością wprost na skórę, gdy będzie zatrzymana przez uszczelniającą pastę lub hydrokoloidowy pierścień uszczelniający.
– Skóra nie będzie też tak podatna na natychmiastowe uszkodzenie, gdy regularnie będzie zaopatrywana płynem z barierą ochronną (chusteczki lub spray).
– Szybciej również wróci do lepszej kondycji, gdy stary woreczek będzie odklejany nie „na sucho”, lecz z pomocą sprayu wspomagającego odklejanie płytki od ciała.
– Swędzące i piekące podrażnienia zaopatrzone hydrokoloidowym okładem zdecydowanie będą sprawiać mniejszy dyskomfort, przywracając tym samym dobre samopoczucie.
– Wilgotna i bolesna skóra zaopatrzona najpierw pudrem stomijnym, a potem hydrokoloidowym okładem (klasycznym lub wzbogaconym ekstraktem z aloesu) zdecydowanie będzie lepiej współpracować w temacie przyczepności płytki stomijnej, niż tak samo uszkodzona skóra, do której stomik będzie przyklejał płytkę stomijną, lecz bez jej wcześniejszego profesjonalnego opatrzenia.

Oczywiście można zrezygnować z używania stomijnych akcesoriów lub stosować te, które rekomendowane zostały jeszcze w szpitalu. Ale ze względu na fakt, że to c związane ze stomią zwłaszcza w pierwszych miesiącach jej posiadania zmienia się bardzo dynamicznie, akcesoria te mogą nie być (już) dopasowane tak samo dobrze jak zaraz ;po wyłonieniu bądź być dostosowane w stopniu niewystarczającym.
Jasne, że można uważać (lub uwierzyć), że stomia „już tak ma i lepiej nie będzie:. Tylko… po co? Skoro lepiej zdecydowanie może być?
Zapraszamy Was, drodzy Przyjaciele Stomicy, do kontaktu. Chętnie pokażemy Wam, że przy odrobinie cierpliwości i większej stoma-uważności życie ze stomią może być dobrym i jakościowym życiem.
Drogi Stomiku, zadzwoń i zapytaj nas o darmowe próbki akcesoriów wspomagających kondycję skóry pod stomijną płytką. W naszej ofercie mamy wszystkie dostępne na polskim rynku marki zarówno stomijnego sprzętu, jak i stomijnych akcesoriów.
Pozdrawiamy serdecznie, Med4Me Team

Dzisiejsza galeria to kalejdoskop produktów wspomagających i ułatwiających życie ze stomią i przegląd marek, które drogi Stomiku, znajdziesz w naszej ofercie. Zadzwoń i zapytaj o darmowe próbki. Wypróbuj działanie akcesoriów na własnej skórze.