B – jak BLOKADA STOMII, czym jest i czego unikać, by jej uniknąć

Dobre życie stomika, to dobrze dobrany sprzęt i właściwe kosmetyki pomagające utrzymać skórę wokół stomii w zdrowiu i dobrej kondycji.
Dwa powyższe warunki dobrze wpływają na przyspieszenie procesy akceptacji stomii i umożliwiają łatwiejsze ruszenie dalej.
To jednak nie wszystko.

By zachować spokój głowy, bez którego zaakceptowanie stomii jest praktycznie niemożliwe, konieczne jest dobre samopoczucie. Ono z kolei jest tym lepsze, im więcej wiedzy na temat stomii i życia z nią stomik posiada.

W poprzednim artykule o pułapkach żywieniowych mówiliśmy o potrawach lub produktach, które powodują biegunki, zaparcia lub przykry zapach, czyli o tym, co często było powodem wyłonienia stomii. To dolegliwości, które miały zniknąć, a które pojawiły się znów, tylko w innej odsłonie powodując, że stomik czuje się oszukany. Przecież miało być lepiej, a jest tak samo, tylko w odrobinę innych okolicznościach.
Te dolegliwości nie są „skutkami ubocznymi stomii”. Najczęściej są natomiast skutkiem niewiedzy, wiedzy niewystarczającej, albo – buntu dietetycznego, jaki stomik uprawia w myśl zasady, „co nie zabija to wzmacnia”.
Bardzo często wystarczy zejść z tej buntowniczej ścieżki bądź zwyczajnie pochylić się nad tym, co może mieć wpływ na lepsze i gorsze samopoczucie. Po włączeniu nowych – zdrowych nawyków, nierzadko, problem znika i wraca stabilizacja.

foto pixabay

Po biegunkach, zaparciach i gazach czas na blokadę stomii, obiegowo zwane zatkaniem stomii.

Czym jest blokada stomii?
Mówimy o niej, gdy treść jelitowa nie pojawia się w woreczku stomijnym, choć powinna oraz, gdy towarzyszy temu szereg symptomów wskazujących na zaistnienie problemu. Innymi słowy jest to zablokowanie światła jelita fizyczną przeszkodą. Najczęściej jest niestrawione jedzenie.
Blokada jest efektem złej diety, bądź, co zdarza się częściej – nieprzemyślanych wyborów dań lub przekąsek. Zdarzyć się może jednorazowo i wynikać z chwilowego odstępstwa od codziennej „bezpiecznej” diety na korzyść dań, przekąsek powodujących u stomików blokadę stomii. Blokadę lub jak potocznie nazywa się ten problem – zatkanie stomii skutkuje spożyciem nierozpuszczalnych składników potraw lub przekąsek. Należą do nich:
– orzeszki
– popcorn
– oliwki
– wiórki kokosowe
– mak
– ananas
– suszone owoce
– grzyby
– białe części cytrusów (pomarańczy)
– fasola w dużych ilościach
– kapusta, zwłaszcza surowa w surówkach
– seler.

foto pixabay

Efekt zatkania stomii włączyć, bądź spotęgować mogą tabletki przeciwbiegunkowe.

Jak można zaobserwować wymienione produkty, w dużej mierze są typowymi przekąskami, na które decydujemy się podczas domówki czy spotkań rodzinnych, gdzie na stole pojawia się oprócz orzeszków, makowe ciasto bądź takie z ananasem.

Najlepszą metodą na blokadę stomii jest niedopuszczenie do niej. Niemniej, trudno zakładać, że zawsze uda się uniknąć pułapek żywieniowych.

Jak rozpoznać, problem blokady stomii?
– przede wszystkim – po złym samopoczuciu i nawracającym falowo bólu brzucha
– po braku treści w woreczku. Zdarza się też, że treść jest inna niż zwykle (np. wodnista i przezroczysta)
– gdy problem trwa dłużej, mogą pojawić się wymioty, podwyższona temperatura, odwodnienie i osłabienie.

foto pixabay

Co zrobić, by przywrócić równowagę w organizmie?

– z diety stałej przejść na płynną
– jeśli samopoczucie na to pozwoli, warto wyjść na spacer lub poruszać się w domu
– jeśli boli, tak, że ulgę przynosi tylko leżenie, warto z kolei masować bolesne miejsce i ogrzewać je ciepłymi okładami, termoforem bądź ciepłą kąpielą
– warto położyć się na boku z podgiętymi do klatki piersiowej kolanami
– warto zmienić woreczek stomijny i wyciąć w płytce większy otwór, by umożliwić swobodne rozszerzanie się jelita.

Jeśli problem utrzymuje się dłużej niż 12 godzin lub gdy dochodzą symptomy, które potęgują niepokój i stres stomika (eskalacja bólu, wymioty, gorączka, zmiana koloru stomii), należy jak najszybciej skontaktować się ze swoim lekarzem lub udać się na SOR.

W wypadku jazdy do szpitala warto pamiętać, by zabrać z sobą własną kosmetyczkę stomika, a w niej woreczki i kosmetyki używane na co dzień. To na wypadek, gdyby szpital nie dysponował tym samym sprzętem.

Drogi Stomiku, jeśli nie masz pewności, jak ułożyć swoją dietę bądź chciałbyś zasięgnąć opinii specjalisty, zapraszamy do kontakt. W naszych Punktach Konsultacyjno-Szkoleniowych (PKS-y) będziesz mógł rozwiać swoje wątpliwości i zasięgnąć rady specjalisty. Wspominaliśmy o tym wiele razy i wspominać będziemy nadal przypominając, że w PKS-ch każdy stomik oraz osoba z jego otoczenia może otrzymać pomoc w różnych tematach. By wymienić tylko niektóre, będzie to pomoc:
– psychologiczna
– techniczna – w temacie zaopatrzenia stomii i w doborze sprzętu i kosmetyków stomijnych
– pomagająca dbać o zdrową skórę
– proponująca zdrową dietę
– pomagająca dobrać właściwą aktywizację fizyczną

Stomia nie musi być problemem, a Ty, drogi Stomiku, nie musisz boleśnie uczyć się na błędach. Wystarczy, że zadzwonisz i powiesz nam, co moglibyśmy dla Ciebie zrobić.
Zapraszamy do kontaktu.

Pozdrawiamy serdecznie, Med4Me Team



Dodaj komentarz