B – jak BÓL. Czy stomia boli?

Stomię wyłania się w dwóch trybach:

– poprzez zabieg planowany, który jest odpowiedzią na – nomen omen brak odpowiedzi organizmu na prowadzone leczenie. Dotyczy to chorób przewlekłych, często trwających długie lata, bądź nowotworów – najczęściej jelita grubego.

– w trybie pilnym, który jest wynikiem wypadku bądź niespodziewanej eskalacji choroby lub groźnych dla życia powikłań

Pacjent, który przygotowuje się do operacji wyłonienia mierzy się z wieloma niewiadomymi. Jedną z nich jest temat bólu. Często więc z ust przyszłych stomików lub ich bliskich pada pytanie: czy stomia boli.

Jest kilka pytań, które u przyszłych stomików powodują lęk, a nawet paniczny strach przed decyzją o operacji. Wszystkie te pytania staramy się tu omawić i ukazywać tu nie – jako problemy a jako tematy do przeskoczenia.

To pytania takie jak:

– Czy stomia śmierdzi?
– Czy można z nią żyć jak dawniej?
– Jak kąpać się ze stomią?
– Co z sexem?
– Czy stomik ma specjalną dietę?
– Co można nosić?
– Czy można wrócić do ćwiczeń i do pracy zawodowej?

Na wszystkie powyższe pytania już tu, na łamach bloga odpowiadaliśmy. Kolejne pytania czekają na odpowiedzi. Drodzy Przyjaciele Stomicy, pamiętajcie, że nie ma głupich, niemądrych i niestosownych pytań, są tylko pytania trudne i takie, które nie chcą Wam przejść przez gardło. Jednak, od wiedzy, jaka się w nich znajduje zależeć ma Wasze przyszłe życie, pytajcie więc.

Zatem…

CZY STOMIA BOLI? —> Nie, STOMIA NIE BOLI.

To ważna informacja, zwłaszcza dla osób, ze schorzeniami onkologicznymi lub takich, u których stomia została wyłoniona po wielu latach przewlekłej choroby jelit, manifestującej swe panowanie ciągłym bólem brzucha, mięśni, głowy czy stawów.

Stomia nie boli. I jeśli kończy chorobę podstawową – kończy też czas fizycznego bólu. To dobra wiadomość, bo oznacza, że fizyczny ból nie będzie przeszkodą w uczeniu się akceptacji nowego życia.

Dla laika i nowo wyłonionego stomika, stomia wyglądać może dość szokująco już z uwagi na samą świadomość płynącą z faktu, że to końcówka czegoś, co powinno pozostać w środku brzucha, tymczasem – jest na zewnątrz. Stomia to końcówka jelita, przyszyta do zewnętrznej strony brzucha i wiedza ta, budzi przerażenie.

Zupełnie niepotrzebnie. Kiedy tylko stomik i osoby, pomagające mu w pielęgnacji stomii przyzwyczają do tego niecodziennego widoku, przestaje on być straszny.

Zdrowa stomia ma kolor różowo-czerwony, jest lekko wilgotna i wystaje ciut nad skórę brzucha.

Jest mocno ukrwiona ale – słabo unerwiona. Co to oznacza?

Że przy mało delikatnym traktowaniu stomii może ona „podkrwawiać” ale – nie będzie boleć.

„Podkrwawianie stomii” nie jest groźnym objawem i zdarza się często, zwłaszcza świeżym stomikom, którzy dopiero się uczą, jak ją pielęgnować. By unikać podrażniania delikatnej stomii nie należy jej pocierać podczas mycia czy wycierania (odpadają więc gąbki, gaziki i myjki).

Zabiegi wokół stomii (odpuszczanie treści z woreczka, zmiana woreczka czy mycie i osuszanie stomii nie powodują bólu. Ale, uwaga! Boleć może skóra wokół stomii.

Kiedy?

1. zaraz po operacji, gdy stomia jest bardzo świeża, a skóra podrażniona szwami, które – nadal w niej tkwią. Po wchłonięciu lub usunięciu szwów skóra goi się i ból znika.

2. w przypadku podrażnienia skóry, które jest efektem kontaktu z treścią jelitową. Żrąca treść jelitowa która zalega na nieosłoniętej skórze brzucha podrażnia ją powodując odparzenia a nawet głębokie rany. Te podrażnienia zdecydowanie bolą i powodują ogromny dyskomfort. Obniżają też znacznie jakość życia stomika.

na zdjęciu kosmetyki chroniące skórę przed skutkami podciekania, zadzwoń i zapytaj, które będą odpowiednia dla Ciebie 🙂

Dlatego właśnie tak wielki nacisk kładziemy na dobrze dobrany, sprzęt oraz właściwe kosmetyki – dedykowane stomikom. Odparzenia skóry (typowe zwłaszcza w przypadku ileostomii) i problemy skórne można z powodzeniem leczyć ale też – co najważniejsze, można im zapobiegać w przyszłości.

Drodzy Stomicy jeśli macie poczucie, że zdecydowanie możecie czuć się ze stomią lepiej, że brakuje Wam wiedzy w temacie dbania o skórę wokół stomii i ona się po prostu odparza, przez co boli i powoduje niechęć, i do tematu stomii i do życia w ogóle – zachęcamy Was do kontaktu. Jesteśmy pewni, że możemy pomóc.

Pozdrawiam serdecznie, Med4Me Team

Dodaj komentarz