Stomia to temat pełen wyzwań i niespodzianek. Gdy się je zrozumie i zaakceptuje przestają być trudną do sforsowania przeszkodą. Stają się wtedy jedynie pewną niedogodnością.
Jednym z problemów, z jakimi styka się stomik jest słaba przyczepność płytki do skóry.
Innymi słowy – płytka nie chce przykleić się do skóry. A to uniemożliwia wymianę woreczka, bądź ją mocno utrudnia.
foto pixabay
Co zrobić, by tego uniknąć i by płytka chciała współpracować?
– przede wszystkim zadbaj o czystość skóry wokół stomii. By płytka chciała się do niej przykleić, skóra otaczająca stomię powinna być czysta i sucha. W tym celu po zdjęciu zużytego woreczka skórę należy umyć, najlepiej szarym mydłem i delikatnie osuszyć.
– unikaj używania chusteczek mokrych lub dla niemowląt, ponieważ są one nasączone składnikami które, utrudniają przyczepność.Fora internetowe są pełne rad, mówiących że kosmetyki stomijne można zastępować innymi produktami. Takie rozwiązania choć chwilowo mogą (choć nie muszą) zadziałać, w efekcie długofalowym przynoszą wiele szkód. Niezabezpieczona właściwie skóra jest podatna na podrażnienia i otwarte rany. Te z kolei powodują znaczny dyskomfort i ból.
– sprawdź, czy otwór w płytce stomijnej ma odpowiedni rozmiar.
– usuń włoski, jeśli rosą na skórze otaczającej stomię. Aby właściwie chronić skórę, najlepiej golić okolice znajdujące się pod płytką – co drugi tydzień.
– ogrzej płytkę przed przyklejeniem jej do ciała. Możesz użyć w tym celu suszarki, położyć płytkę na ciepłym kaloryferze, wkładając woreczek na chwilę pod pachę, lub z tyłu – za pasek spodni
– korzystaj z kosmetyków celowanych dla stomików. Zarówno do czyszczenia skóry z pozostałości po poprzednim woreczku, jak i do jej ochrony. Używaj preparatów czyszczących i ochronnych typu druga skóra, które zabezpieczą skórę przed podrażnieniem i dają lepszą przyczepność płytce stomijnej. Tuż przed założeniem woreczka, zabezpiecz okolice stomii pastą uszczelniającą bądź pierścieniem.
Gdy skóra jest sucha i właściwie zabezpieczona, płytka nie odkleja się. Nie jest też tak bardzo narażona na podciekanie pod nią treści.
na zdjęciu kosmetyki do zabezpieczania skóry pod płytką (pasta uszczelniającą Canvatec), spray do odklejania Salts, bariera ochronna Trio, półksiężyce z aloesem i – szare mydło
Należy pamiętać, że podczas zmiany woreczka najważniejsza jest kolejność wykonywania czynności
– spray do odklejania pomoże odkleić zużyty woreczek
na zdjęciu spray marki Salts, umożliwiający bezproblemowe odklejanie woreczka od skóry
– chusteczki do zmywania resztek pasty, kleju i treści pokarmowej oczyszczą skórę z tego, co trudno się zmywa woda. Potem – drugie mycie szarym mydłem i delikatne pulsacyjne osuszanie skóry wokół stomii
na zdjęciu chusteczki marki Convatec, oczyszczające skórę z postalości po zużytym woreczku, to jedna z firm, która oferuje taki produkt – mamy je wszystkie w swojej ofercie
– kolejny krok to zabezpieczające skórę chusteczki ochronne firmy TRIO, bądź spray – bariera ochronna. To produkty łatwe w użyciu. Pozostawiają one na skórze delikatną warstwę ochronną, zapobiegającą podrażnieniom spowodowanym odklejaniem płytki lub podciekaniem pod nią treści jelitowej.
na zdjęciu spray marki Trio, służy do ochrony skóry znajdującej się pod płytką
– by jeszcze mocniej zabezpieczyć się przed ryzykiem podciekania treści zalecamy stosowanie pasty uszczelniającej lub pierścieni hydrokoloidowych.
na zdjęciu pasta uszczelniająca marki Convatec, służy do ochrony skóry znajdującej się pod płytką przeciwdziała podciekaniu
– dopiero na tak przygotowaną skórę naklejamy płytkę.
Rutyna w temacie stomii to coś, z czym stomik powinien się zaprzyjaźnić. Obserwowanie własnego organizmu a także opieka nad nim – nawet metodą prób i błędów to najlepsza opcja, by oswoić się z tematem stomii.
Jeśli masz jakieś pytanie drogi Przyjacielu Stomiku – zapraszamy do kontaktu. Warto sprawić by stomia nie była problemem nie do przejścia a jedynie niedogodnością, którą da się ogarnąć. Przy odrobinie dobrej woli lub nawet pomocy – 😉
Pozdrawiamy serdecznie, Med4Me Team
foto pixabay