Jesteś stomikiem. Od niedawna. W szpitalu jakoś temat z woreczkiem „się ogarniał” i nie poznałeś na własnej skórze konsekwencji jego nieautoryzowanego odklejenia się. Głównie dlatego, że czuwała nad tym pielęgniarka.
Teraz, poza szpitalem – wszystko w Twoich rękach. I z przerażeniem stwierdzasz, że nie wszystko jest takie proste, jak wtedy, gdy tematem zajmowała się pielęgniarka lub opiekunka stomijna.
To da się ogarnąć 🙂
Gdy woreczek odkleja się przypadkiem i często w niedługim czasie po tym, jak został naklejony, brudząc treścią odzież i skórę, warto wykluczyć wszystkie z podanych niżej punktów. Zdecydowanie jeden z nich może być winowajcą.
Dlaczego woreczek stomijny się odkleja bez kontroli? Często przez:
– Mylnie dopasowany rodzaj woreczka, a ściślej mówiąc, płytki stomijnej. Pamiętajmy, że płytki stomijne (osobne lub połączone z woreczkiem) dzielą się na płaskie i wypukłe (typu convex). Jeśli woreczek odkleja się u nowo wyłonionego stomika, bardzo często wystarczy zmiana płytki. Pamiętajmy, że do stomii wystających wystarczy płytka płaska. Natomiast do stomii wklęsłych lub niewiele wystających nad skórę brzucha – bezwzględnie płytka wypukła typu convex.
– Brak pasty uszczelniającej bądź „uszczelki” zrobionej z pierścienia hydrokoloidowego. Zadaniem pasty lub pierścienia uszczelniającego jest przede wszystkim ochrona skóry tuż przy stomii, jak również zminimalizowanie ryzyka podciekania treści pod płytkę – co powoduje jej odklejenie się. Problem dotyczy zwłaszcza ileostomików i urostomików.
– Pasta / pierścień nakładany na płytkę zamiast bezpośrednio na ciało. Są różne szkoły aplikowania pasty. Jedna z nich doradza, by aplikować ją na płytkę. Niestety ta metoda nie do końca się sprawdza. Rolą pasty jest ochrona skóry pomiędzy stomią a wycięciem płytki. Jeśli nałożymy pastę na płytkę, skóra pomiędzy nią a stomią nadal nie będzie osłonięta i treść jelitowa będzie mogła spokojnie podciekać pod niezabezpieczoną płytkę.
– Zbyt duży otwór w płytce. Otwór nie może być ani za mały (może powodować podrażnienia stomii) ani zbyt duży – może sprzyjać podciekaniu i odklejaniu, zwłaszcza przy metodzie aplikacji pasty na płytkę zamiast na ciało.
– Prokrastynowanie w temacie zmiany woreczka. Woreczek jednoczęściowy wymieniać należy co 2-3 dni. A jeśli stomik używa systemu dwuczęściowego – płytkę należy zmieniać co 3-4 dni. Zbyt długie używanie tego samego woreczka może doprowadzić do podciekania i w konsekwencji – odklejenia się płytki.
– Zła higiena okolic stomii. Źle oczyszczona lub niewystarczająco osuszona skóra wokół stomii może być powodem braku możliwości właściwego i szczelnego przyklejenia płytki do skóry.
– Zbyt rzadkie odpuszczanie treści z woreczka i jego balonowanie. Ciężki woreczek będzie „ciągnął” płytkę w dół, pełen gazów – w przód. W obu przypadkach zagrożone jest połączenie woreczka ze skórą i może ono zostać naruszone. Resztę zrobi treść jelitowa swobodnie penetrując przestrzeń pod płytką i odklejając ją od ciała.
– Brak paska mocniej przytrzymującego płytkę na ciele, mimo takiej rekomendacji. Wiele woreczków (zwłaszcza typu convex) zawiera specjalne uchwyty umożliwiające założenie takiego paska. Jeśli sytuacja tego wymaga, można go nosić kilka godzin lub cały czas.
Jeśli nie masz jeszcze takiego produktu, a uważasz, że w Twoim przypadku może mieć zastosowanie, zadzwoń do nas i zapytaj o dostępność.
Woreczek stomijny nie powinien i nie musi się odklejać. To, że się tak dzieje, wynika bardzo często z niewielkiego stażu osoby ze stomią i jej wciąż budującego się, ale początkowo – niewielkiego doświadczenia.
Zachęcamy Was, Drodzy Kochani, do kontaktu. Problem odklejania się woreczka można i należy rozwiązać natychmiast. Chętnie Wam w tym pomożemy.
Pozdrawiamy serdecznie, Med4Me Team / 800 120 130
zdjęcie w miniaturce: pixabay