Stomia wklęsła to stomia, która wymaga nie tylko większej uwagi i dbałości, lecz także – co niezwykle ważne i strategiczne w kontekście życia z nią – dobrze dobranego sprzętu.
O tym typie stomii mówimy, gdy otwór stomii (wyłoniony na zewnątrz brzucha i przyszyty do niego fragment jelita) jest umiejscowiony poniżej poziomu otaczającej go skóry. Nie wystaje więc nad poziom brzucha, lecz jest poniżej jego poziomu. W takim wypadku mówimy, że mamy do czynienia ze stomią „wklęsłą” lub „zapadniętą”.
Taka stomia może sprawiać pewne trudności w codziennym życiu i podczas pielęgnacji, ponieważ treść jelitowa może trudniej opuszczać stomię, często też podcieka pod stomijną płytkę, co sprawia, że przyleganie worka stomijnego do skóry bywa utrudnione.
Co charakteryzuje stomię wklęsłą, innymi słowy, co czyni ją stomią trudną?
– Umiejscowienie poniżej poziomu skóry
Stomia nie wystaje ponad powierzchnię skóry, ale znajduje się poniżej jej poziomu. Może to wynikać z różnych przyczyn, takich jak anatomia pacjenta, gojenie po operacji lub zmiany w tkankach otaczających stomię.
– Trudności z przyleganiem worka stomijnego
Tu dochodzi do pewnego paradoksu. Płytka źle się trzyma z powodu podciekania treści pod nią, a treść podcieka, ponieważ w przypadku stomii wklęsłej wielu stomików ma problem z jej dokładnym przyklejeniem do skóry. Taki stan rzeczy zwiększa ryzyko podrażnień skóry, przechodzących nierzadko w bolesne i poważne rany wokół stomii.
– Zwiększone ryzyko podciekania
Fakt, że stomia nie wystaje ponad poziom skóry brzucha, sprzyja gromadzeniu się treści w jej najbliższej okolicy. Wklęsłość powoduje, że treść nie spada grawitacyjnie do woreczka. Ten rodzaj stomii może sprzyjać gromadzeniu się treści jelitowej wokół niej, co zwiększa ryzyko wycieków i podrażnień skóry, a także nieautoryzowanego odklejania się płytki.
– Konieczność stosowania dedykowanego tego typu stomii sprzętu
Stomia wklęsła należy do stomii trudniejszych. Da się ją jednak zaopatrywać bez utraty komfortu. Najważniejsze to wiedzieć – jak i czym.
Jaki sprzęt pomaga utrzymać komfort przy stomii wklęsłej? Na co zwrócić uwagę dobierając go?
1. Najważniejsza jest właściwie dobrana płytka stomijna. Do stomii „niskich” i „wklęsłych” zaleca się sprzęt stomijny z płytką typu convex – czyli wypukłą, o jej zaletach pisaliśmy już tutaj.
2. Warto stosować akcesoria stomijne chroniące skórę i ułatwiające przyklejenie worka, należą do nich:
– pasta stomijna, chroniąca przed podciekaniem treści i wyrównująca nierówności skórne,
– pierścienie uszczelniające – stosowane często zamiennie z pastą uszczelniającą,
– półpierścienie z ekstraktem z aloesu, zabezpieczające podrażnioną skórę i działające kojąco na swędzące i szczypiące miejsca,
– spray – bariera ochronna
– półpierścienie stosowane do wzmocnienia funkcji przylepca.
Co jeszcze robić, by dobrze żyć ze stomią wklęsłą?
– Obserwować stomię i reagować, gdy dzieje się z nią coś niepokojącego.
– Współpracować z pielęgniarką lub opiekunką stomijną. Zgłaszać jej swoje obawy, zadawać pytania o to, co niepokoi i jest niejasne.
Kto jest narażony najbardziej na wystąpienie stomii wklęsłej?
Choć nie ma reguły, większą podatność na to zjawisko mają osoby:
– z nadwagą lub otyłością,
– z luźną lub zwiotczałą skórą,
– takie, które przeszły kilka operacji brzusznych,
– takie, które cierpią na niedowagę,
– takie, które cierpią na przepuklinę okołostomijną,
– z powikłaniami pooperacyjnymi,
– w podeszłym wieku,
– te, u których wystąpiła szybka zmiana masy ciała i figury,
– te, które mają osłabioną tkankę mięśniową brzucha.
Za powstanie stomii wklęsłej często odpowiedzialność ponosi również niedostosowanie sprzętu stomijnego i stosowanie go w takiej opcji przez dłuższy czas.
Drogi Przyjacielu Stomiku, jeśli podejrzewasz, że możesz mieć stomię wklęsłą, lub jeśli czujesz, że Twój sprzęt stomijny mógłby być lepiej dopasowany, skontaktuj się z nami. Jesteśmy pewni, że razem uda się nam poprawić Twój komfort życia z woreczkiem.
Pozdrawiamy serdecznie, Med4Me Team