Co robię nie tak? To pytanie, które pada często. Z kolei, w formie stwierdzenia faktu: „robię coś nie tak, lecz nie wiem co„, bywa bezsilnym komentarzem do działań, które nie przynoszą zamierzonego efektu.
A przecież w temacie stomii wszystko musi być jasne i zrozumiałe, bo tylko wtedy da się o nią właściwie zadbać.
Odklejający się woreczek stomijny bywa prawdziwą zmorą stomików. Podobnym jest także ten, który nie chce się do skóry przykleić.
Z czego to wynika?
Powodów problemu z przyklejeniem się woreczka do skóry jest kilka i warto je wszystkie przeanalizować, by wyeliminować problem.
– natłuszczona skóra
Skóra, do której należy przykleić woreczek, musi być czysta, wolna od tłustych substancji i absolutnie sucha. Jeśli na skórze znajduje się tłusty krem, balsam, olejek lub nawet pot, może to utrudniać przyklejenie się kleju woreczka stomijnego do skóry. Przed nałożeniem płytki stomijnej należy upewnić się, że skóra spełnia te kryteria.
Należy pamiętać, że skóry wokół stomii nie należy traktować akcesoriami, w tym kremami innymi niż te, które są dedykowane do pielęgnacji skóry wokół stomii.
do podstawowych akcesoriów stomijnych należą: spray pomagający w odklejeniu starej płyytki, chusteczki do oczyszczania skóry, pasta / pierścienie uszczelniające, spray – bariera ochronna. Każdy z tych produktów, w opcji: wszyscy dostępni na rynku polskim producenci: można znaleźć w naszej ofercie.
– wilgotna skóra
Płytka stomijna nie naklei się na skórę pokrytą potem lub niedokładnie osuszoną po jej umyciu.
– niedokładnie oczyszczona skóra
Po zdjęciu starego woreczka, skóra wokół stomii może nosić ślady pozostałości kleju, pasty uszczelniającej oraz treści jelitowej. Pamiętajmy, że resztki poprzedniego kleju, pasty, treści jelitowej, a także rosnące na skórze włosy mogą utrudniać przyleganie nowej płytki. Przed każdą aplikacją należy dokładnie oczyścić skórę. Służą do tego specjalne akcesoria – a także, co rekomenduje wielu stomików, szare mydło.
Skóra wokół stomii musi być czysta i sucha, nie powinna posiadać też włosów, bo każdy z tych czynników może przyczynić się do niemożliwości przyklejenia woreczka, bądź powodować, że szybko się on odklei.
na zdjęciu chusteczki marki Salts, do oczyszczania skóry wokół stomii. W naszej ofercie znajdują się chusteczki wszystkich dostępnych w Polsce firm. Zadzwoń i zamów darmowe próbki.
– zmieniona skóra wokół stomii
Temat trudny i bolesny. Dosłownie i w przenośni. Podrażnienia, wysypki, rany czy nadżerki skóry wokół stomii mogą utrudniać prawidłowe przyleganie płytki stomijnej i jej naklejenie z sukcesem. Pamiętajmy, że uszkodzona skóra jest mniej przyczepna i wymaga dodatkowej ochrony. Trudniej też o nią dbać ze względu na dużą tkliwość i bolesność. I właśnie dlatego poświęcamy wiele uwagi tematowi dbania o skórę pod płytką stomijną zawsze – a nie tylko wtedy, gdy pojawia się problem.
Warto też przyjrzeć się częstotliwości zmiany woreczka. Pamiętajmy, że zarówno zbyt długie noszenie woreczka bez zmiany na świeży, jak i zbyt częste zmiany mogą powodować problem podrażnień skóry, które wpływają na przyczepność do niej płytki.
niewielkie zmiany wokół stomii można zabezpieczać półpierścieniami z ekstraktem z aloesu (na zdjęciu półksiężyce marki Salts, dostępne także w firmie darmowych próbek). Aloes ma on właściwości łagodzące. Zmiany duże i niepokojące należy skonsultować ze specjalistą.
– nierówna skóra
To kolejny powód trudności w przyklejaniu płytki stomijnej do ciała. Blizny, fałdy skórne lub inne nierówności mogą wydatnie utrudniać przyleganie i przyklejenie się (z sukcesem) płytki do skóry. W takich przypadkach warto skonsultować się z pielęgniarką stomijną, która może zalecić specjalistyczne produkty, takie jak pierścienie uszczelniające lub pasty stomijne.
na zdjęciu pasty uszczelniające marki Salts oraz Convatec. Zadzwoń, zamów próbki i sprawdź, który z produktów poprawi jakość Twojego życia ze stomią
– nieprawidłowe dopasowanie płytki
Zarówno zbyt duży, jak i zbyt mały otwór w płytce stomijnej w stosunku do średnicy stomii, może powodować podciekanie. A to oznacza – problemy z przyleganiem płytki do ciała. Otwór powinien być dopasowany do wielkości stomii, aby minimalizować ryzyko przecieków.
Przy wycinaniu otworu w płytce warto pamiętać o zmianach w kształcie stomii:. Stomia może zmieniać kształt lub wielkość z czasem, co może wymagać dostosowania rozmiaru otworu w płytce. Niedopasowanie płytki do aktualnego kształtu stomii może prowadzić do problemów z przyleganiem.
na zdjęciu woreczki marki Salts. Pierwszy – z płytką płaską oraz drugi z płytką wypukłą. Inne typy woreczków oraz inne ich marki również znajdziecie w naszej ofercie
– nieprawidłowy typ płytki
Pamiętajmy, że typ płytki ma ogromne znaczenie. Do stomii płaskich wystarczy płytka płaska. Natomiast do stomii niewiele odstających od skóry brzucha lub wklęsłych – stosować należy płytki wypukłe typu convex.
Jeśli temat ten stanowi dla Was problem i mierzycie się z nim sami, zapraszamy do kontaktu. Jesteśmy pewni, że wspólnie wypracujemy właściwą metodę, by go wyeliminować.
Pozdrawiamy serdecznie, Med4Me Team
Opisane i przedstawione w formie zdjęć produkty stomijne to wyroby medyczne, należy używać ich zgodnie z etykietą lub instrukcją. W przypadku wątpliwości zalecamy kontakt ze specjalistą.