Co zrobić gdy ściany woreczka stomijnego się sklejają?

Temat stomii budzi wiele pytań i stanowi nie lada wyzwanie. I dotyczy to nie tylko nowych stomików, lecz tych już ciut oswojonych z tematem.
Jednym z problemów, jakie w swej stomijnej edukacji napotyka stomik, to sklejanie się ścianek woreczka. To zjawisko nazywane jest też roboczo „naleśnikowaniem”. Choć brzmi swojsko i raczej dobrze się kojarzy, niestety w przypadku stomików bywa problemem irytującym, a także, gdy trwa dłużej, także stresującym. I to na tyle, że skutecznie wyłącza ich z życia towarzyskiego na nowo zamykając w domu.

foto pixabay

Co to jest naleśnikowanie?
Naleśnikowanie to zjawisko polegające na szczelnym sklejaniu się wewnętrznych stron woreczka. Ma ono miejsce wtedy, gdy wewnętrzne ścianki worka stomijnego mocno się ze sobą sklejają, powodując podciśnienie. To o tyle uciążliwa sytuacja, że uniemożliwia swobodne, grawitacyjne opadanie zawartości woreczka na jego dno.

W praktyce wygląda to tak, że treść jelitowa pozostaje, kumuluje się wręcz, w górnej części worka stomijnego. To może być przyczyną blokowania filtra. Problem ten może być również widoczny pod ubraniem. Nagromadzona treść powoduje znaczne, widoczne wybrzuszenie pod odzieżą, przez co temat woreczka przestaje być dyskretny i niezauważalny.

Sklejone ścianki worka i gromadzenie treści w jednym miejscu – tuż przy płytce, powoduje również zmniejszenie szczelności między płytką a skórą, czego konsekwencją jest podciekanie treści jelitowej pod płytkę. Podciekająca pod płytkę treść uszkadza przylepiec, powoduje podrażnienia skóry wokół stomii, a w konsekwencji często także zupełne odklejenie się woreczka i wyciek treści na zewnątrz.

Naleśnikowanie woreczka zdarza się najczęściej kolostomikom, choć i ileostomicy nierzadko borykają się z tym problemem.

foto pixabay

Jeśli i Ty, drogi Przyjacielu Stomiku, obserwujesz podobny problem u siebie, spróbuj zastosować poniższe rozwiązania:

– przed założeniem nowego woreczka przygotuj go odpowiednio, starając się rozdzielić jego ścianki. Najłatwiej to zrobić przez wdmuchanie do worka nieco powietrza.

– zakryj filtr, użyj do tego naklejek, które dołączone są do woreczków. Odkryj filtr, gdy w woreczku pojawi się treść – dzięki temu treść będzie miała szansę przesunąć się w dół woreczka.

– wielu stomików radzi sobie z naleśnikowaniem woreczka przez włożenie do niego fragmentu wacika, bądź małego kawałka zwiniętego papieru toaletowego.

– pomocne również bywa wpuszczenie do worka kilku kropli oleju, który dzięki swoim właściwościom uniemożliwi sklejanie się ścian woreczka. Na tej samej zasadzie zadziałać może mydło w płynie.

– można też użyć stomijnego dezodorantu neutralizującego. Wpuszczając mgiełkę z aerozolu do woreczka warto się upewnić, że wpuszczona substancja wystarczająco pokryje wewnętrzne ścianki woreczka.

Warto też, jak przy każdym dylemacie i problemie w kontekście stomii – zadbać o właściwe dopasowanie stomijnego woreczka. W przypadku częstych problemów z gromadzeniem się treści tuż przy stomii warto zapytać o woreczki zawierające zawór umożliwiający wpuszczanie lub wypuszczanie powietrza. Tu na zdjęciu woreczek firmy Oxmed.

często, by zaradzić problemowi wystarczy właściwy woreczek. Tu, na zdjęciu woreczek z zaworkiem, marki Oxmed

Stomię można i trzeba ogarnąć, by lepiej i pełniej żyć. Wiele tematów, które wydają się nie do przeskoczenia, da się opanować i okiełznać. Podobnie jest z tematem gromadzenia się treści tuż przy stomii.

Drogi Przyjacielu Stomiku, jeśli sklejanie się ścianek woreczka i wybrzuszanie odzieży w miejscu, gdzie znajduje się stomia dotyczy także Ciebie, zadzwoń do nas lub odwiedź któryś z naszych stacjonarnych sklepów. Jesteśmy pewni, że będziemy mogli pomóc Ci w poradzeniu sobie z tym problemem.

Pamiętajcie, drodzy Przyjaciele Stomicy, że stomia nie jest powodem, z powodu którego należy zamknąć się w domu i zrezygnowć z życia. Stomia z definicji to dobre i jakościowe życie ma przywrócić.
Wiele problemów dotyczących stomii da się zrozumieć i zminimalizować. Wiele – zupełnie wyeliminować.

Zachęcamy do kontaktu. Być może będziemy mogli pomóc także Tobie uporać się z tematami, które odbierają Ci radość życia.

Pozdrawiamy serdecznie, Med4Me Team

foto pixabay

Dodaj komentarz