Czy to prawda, że okresowo trzeba zmieniać marki sprzętu?

;Okresowo każdy stomik powinien zmieniać rodzaj lub markę sprzętu, a najlepiej jedno i drugie.”
Prawda czy fałsz? Oczywiście, że to fałsz.

W sieci krąży wiele mitów, ale ten może być szkodliwy o tyle mocno, że nie ma żadnej zasadności, by zmieniać to, co dobre i działa.

Sprzęt – zarówno rodzaj, jak i markę – bądź w obrębie jednej marki zmieniać należy bezwzględnie w jednym konkretnym przypadku.
Gdy nie spełnia on swojej roli, czyli gdy sprawia dyskomfort prowadzący do utraty własnego dobrostanu.

O co chodzi w praktyce?

Sprzęt stomijny zdecydowanie zmienić trzeba na inny, gdy:

– ten, który był używany dotychczas, przestał spełniać swoją rolę.
Kiedy się tak dzieje i jak to ocenić?
„Objawów” niedopasowania sprzętu nie da się nie zauważyć. Należą do nich pieczenie i swędzenie skóry pod stomijną płytką i podciekanie treści pod nią, aż do nieautoryzowanego odklejania się worka bez względu na czas, jaki upłynął od jego nałożenia.
Przyczyną takiego stanu rzeczy bywa uszkodzona skóra pod stomijną płytką, lecz częściej – zmiana wielkości stomii. Bywa tak, że stomia zmniejsza swój obwód i wysokość, a to powoduje, problemy z przyczepnością worka, szczególnie gdy stomik stosuje worki z płytką płaską (choć powinien stosować worki z płytką wypukłą). Zmiana wielkości stomii powoduje, że płytka stomijna, która dotychczas pasowała jak ulał i świetnie się sprawdzała w życiu codziennym, nagle przestaje spełniać swoją funkcję.
W takiej sytuacji należy skonsultować się z opiekunką/opiekunem stomijnym, który pomoże dobrać właściwy do zaistniałych okoliczności sprzęt.

sprzęt dobrany w szpitalu nie sprawdzał się od samego początku.
Bywa i tak, niestety. A w takim przypadku nigdy nie należy czekać i wierzyć, że skóra się „sama przyzwyczai” i że „wszystko samo się dopasuje z czasem”. W kwestii doboru sprzętu stomijnego do rodzaju stomii nigdy nie należy zdawać się na to, że coś stanie się samo. Pamiętajmy, że rodzaj worka stomijnego (a ściślej mówiąc stomijnej płytki) należy dopasować do każdej osoby ze stomią indywidualnie.

Zdecydowanie worek stomijny będzie trzymał się lepiej skóry i treść nie będzie podciekać, gdy stomik będzie miał sprzęt stomijny dopasowany do swojego typu i wielkości stomii. I gdy tak właśnie jest, nie ma potrzeby, by cokolwiek zmieniać.

Przy wyborze rodzaju stomijnej płytki warto kierować się tymi rekomendacjami.:
– płytki płaskie rekomendowane są do stomii mocno wystających nad poziom brzucha i (najlepiej) do skóry bez uszkodzeń.
– płytki wypukłe (typu convex) rekomendowane są do stomii nieznacznie wystających nad skórę brzucha, a także do stomii znajdujących się na poziomie skóry brzucha, stomii wklęsłych i cofniętych oraz tych umiejscowionych na nierównej powierzchni skóry.

gdy klej znajdujący się pod płytką stomijną uczula i powoduje podrażnienia.

Warto też w tym samym kontekście przyjrzeć się tematowi akcesoriów stomijnych.
Zasada jest dokładnie taka sama – nie ma potrzeby zmieniać marki lub rodzaju preparatów i produktów do ochrony skóry pod woreczkiem, gdy spełniają swoją rolę. Czyli – gdy chronią i zapobiegają jej uszkodzeniom.
Gdy jednak działają niewystarczająco, koniecznie przetestować należy zarówno inne marki, jak i inne produkty (niedopasowanie może być spowodowane składem produktu, który nie do końca spełnia oczekiwania skóry osoby ze stomią, a może być kwestią źle/ błędnie dopasowanego produktu do rodzaju problemu).

W każdej z tych sytuacji skontaktuj się z nami. Chętnie wyślemy Ci darmowe próbki innych produktów, które warto będzie przetestować. Dodatkowo informujemy, że uruchomiliśmy opcję bezpłatnych nielimitowanych konsultacji stomijnych, a to oznacza, drogi Przyjacielu Stomiku, że z problemem niedopasowanego sprzętu nie tylko nie powinieneś, ale też wcale nie musisz pozostać sam. Zadzwoń lub odwiedź nas na miejscu. Zawsze udzielimy Ci wsparcia, bez względu na to, jak często będzie to konieczne.

Zapraszamy do kontaktu.

Med4Me Team 🙂

Dodaj komentarz