Nieautoryzowane odklejenie woreczka po prostu się zdarza. I to nie tylko nowym stomikom, choć im zdecydowanie częściej. Z opowiadań osób ze stomią, z którymi mamy kontakt, wiemy, że to doświadczenie, którego nie chce się powtarzać. Niestety – czasami nie da się tego uniknąć.
Jakie są powody odklejenia się woreczka i wycieku treści na skórę, a także często na odzież?
1. Źle dopasowany woreczek stomijny
Pamiętajmy, że sprzęt, z jakim wychodzimy ze szpitala, niekoniecznie będzie tym, który będzie się sprawdzał po tym, jak stomia się obkurczy i zejdzie opuchlizna pooperacyjna.
Często zdarza się tak, że stomia zmniejsza się, przez co zmienia się rodzaj płytki, jaka będzie się sprawdzać.
Pamiętajmy, że przy stomiach wypukłych doskonale sprawdzi się woreczek z płytką płaską. Natomiast stomie niewiele odstające od brzucha, będące na równi z nim lub wklęsłe wymagają płytek typu convex. Pisaliśmy o nich tutaj.
Jeśli więc płytka odkleja się, a widzicie Drodzy Stomicy, że stomia zmniejszyła swój rozmiar – warto skonsultować temat zasadności zmiany rodzaju woreczka z opiekunem stomijnym.
właściwy dobór woreczka to właściwe dopasowanie rodzaju płytki. Do stomii odstajacych znacznie od skóry brzucha – idealnie sprawdzi się płytka płaska, w przypadku stomii wklęsłych lub niewiele odstających od skory brzucha (0,5cm i mniej) – płytka wypukła. Na zdjęciu woreczki marki Coloplast – płąska płytka oraz Salts – wypukła płytka
2. Niewłaściwa higiena stomii
Przy zmianie woreczka warto korzystać z wypróbowanych metod, jakie sprawdzają się u innych stomików.
Należą do nich:
– dbałe i dokładne oczyszczenie skóry wokół stomii z pozostałości kleju i resztek pokarmowych, przed nałożeniem ochronnych akcesoriów stomijnych takich jak pasta uszczelniająca czy film ochronny zwany sztuczną skórą. W przypadku panów ze stomią, często dochodzi temat usuwania owłosienia ze skóry, do której należy przykleić woreczek.
– właściwa kolejność podczas wymiany woreczka. Jest istotna. Tak samo jak zgromadzenie wszystkich używanych do wymiany woreczka rzeczy. Warto podczas wymiany woreczka mieć je wszystkie „pod ręką”. Takie rozwiązanie przyspiesza procedurę wymiany woreczka i zmniejsza stres związany z tą czynnością.
– dokładne naklejenie woreczka. Po naklejeniu woreczka warto sprawdzić, czy właściwie przylega i czy każda część płytki jest dokładnie przyklejona do skóry.
na zdjęciu akcesoria stomijne pomagające: odkleić stary woreczek od ciała (spray Salts), pasta uszczelniająca przestrzeń między płytką a skórą – Convatec, spary – bariera ochronna – Trio, chusteczki do oczyszczania skóry – marki Coloplast. Wszystkie te produkty można zamówić w sieci naszych sklepów, a przed tym – otrzymać w ramach darmowych próbek
3. Uszkodzenia skóry pod stomijną płytką
Zdarza się tak, że skóra pod płytką jest uszkodzona kontaktem z treścią jelitową. Wtedy ze względu na duży ból trudno ją poddać jakiejkolwiek procedurze typowej przy zmianie woreczka. Przy bolesnej skórze często trudno o jej dokładne oczyszczenie. A źle oczyszczona skóra może być przyczynkiem do odklejenia się woreczka. Najważniejszą metodą, by temat ten nie wystąpił, jest dbanie o skórę przed pojawieniem się problemów, o które nie jest trudno, zwłaszcza gdy stomia to stosunkowa nowość i stomik dopiero uczy się właściwego o nią dbania.
Akcesoria do pielęgnacji stomii pozwalają uniknąć zarówno podrażnień, jak i poważniejszych uszkodzeń skóry. Pomagają też w zażegnaniu problemów, gdy się już pojawią i gdy nie wymagają konsultacji z lekarzem.
w przypadku wystąpienia podrażnień pod stomijną płytką idealnie sprawdzają się półksiężyce Salts, z aloesem
Uszkodzenia skóry pod stomijną płytką są bardzo niebezpieczne, bo prowadzą do błędnego koła. Niedostatecznie oczyszczona, boląca skóra skutkować może ryzykiem podciekania treści pod płytkę. To z kolei będzie uszkadzać skórę i uniemożliwiać jej regenerację.
I właśnie dlatego rekomendujemy naszym Klientom Stomikom stosowanie ochronnych akcesoriów stomijnych. Pozwalają one zabezpieczyć skórę przed szkodliwym i destrukcyjnym działaniem treści jelitowej.
Z łatwością można wyeliminować problem odklejania się płytki stomijnej, gdy dotyczy niewłaściwego doboru woreczka. Można też wyćwiczyć – wypracować rutynę właściwej higieny stomii przy zmianie woreczka.
Najtrudniej jest jednak zaleczyć uszkodzoną skórę. To efekt błędnego koła, w jakie wpada stomik, który z takim problemem się boryka.
Drogi Przyjacielu Stomiku, jeśli borykasz się z problemem odklejającego się woreczka, bądź cierpisz z powodu uszkodzonej skóry pod nim, skontaktuj się z nami. Jesteśmy pewni, że wspólnie znajdziemy sposób, by przywrócić Twojemu życiu spokój bez bólu i podciekania.
Pozdrawiamy serdecznie, Med4Me Team
na zdjęciu pierścienie uszczelniające marki Salts, to alternatywa do pasty uszczelniającej. Idealnie sprawdzają się w podróży.
W artykule opisano i użyto zdjęć przykładowych produktów do pielęgnacji stomii, które dostępne są w naszych sklepach
Podmiot odpowiedzialny: Med4Me Sp. z o.o.
Wszystkie prezentowane na zdjęciach produkty to wyroby medyczne, należy używać ich zgodnie z etykietą lub instrukcją. W przypadku wątpliwości, zalecamy kontakt ze specjalistą.