F – jak FORMA i jak wrócić po operacji do normalnego życia

Operacja wyłonienia stomii przeprowadzana jest na dwa sposoby. Tradycyjnie, przez rozcięcie powłok brzusznych lub laparoskopowo.
Także więc czas powrotu do pełnej formy, po zabiegu wyłonienia stomii, będzie się różnił, w zależności od sposobu przeprowadzenie operacji.
Czas wracania do pełni sił i ruchomości będzie zdecydowanie dłuższy w przypadku operacji tradycyjnej niż laparoskopowej, z uwagi na większą skalę jej inwazyjności.
W obu wypadkach warto zaplanować, co zrobić, by się po operacji uruchomić i wrócić do jak najlepszej formy. A zdecydowanie powrót do dobrej fizycznej formy jest absolutnie wykonalny.

Jak wygląda powrót do formy po operacji wyłonienia stomii?
Trzeba pamiętać, że wyłonienie stomii to poważna operacja, wymaga więc poważnego i rozważnego podejścia do tematu. Warto uporządkować sobie go od pierwszych dni po operacji.
Przeciętny okres rekonwalescencji po operacji wyłonienia stomii trwa około 3. miesięcy.
W tym czasie należy uspokoić dietę i dopasować ją do zaleceń lekarza. Warto też wstrzymać się z większą aktywnością fizyczną.

1./ PIERWSZE DOBY PO OPERACJI
Nawet do kilku dniu po operacji pacjent może czuć się zmęczony, ospały i zdezorientowany. Nie ma często sił na spacer po korytarzu szpitalnym, czy wyjście do toalety. Takie samopoczucie, w tych pierwszych dobach, jest absolutnie normalne. I minie. Pierwsze uruchomienie się w szpitalu polega zazwyczaj na pionizowaniu się i próbach chodzenia. Często skutki są deprymujące, bo pacjent zwyczajnie nie ma sił nawet na taki wysiłek. Warto jednak współpracować z personelem medycznym, dającym wskazówki, jak poradzić sobie z tym pierwszym trudnym etapem.

2./ WIĘKSZA UWAGA I ROZWAGA
Jeszcze kilka tygodni od dnia wyłonienia stomii Stomik musi uważać na to co i jak robi. Taki stan zwiększonej uwagi należy przestrzegać minimum 3 miesiące, choć i po tym okresie zaleca się rozwagę w podejmowaniu kolejnych aktywizacji.

książka lub krótki spacer to najlepsza opcja na pierwsze pooperacyjne dni // foto pibay

3./ ZAKUPY I OBOWIĄZKI DOMOWE
– w pierwszych tygodniach p wyłonieniu, nowy stomik, nie powinien podnosić ciężarów większych niż czajnik pełen wody.
– do 12-tu tygodni od daty operacji nowy stomik nie powinien dźwigać i nosić cięższych rzeczy. Na duże, weekendowe zakupy dobrze jest więc zabrać kogoś bliskiego, kto pomoże nosić torby ze sprawunkami. Można też poprosić o wniesienie zakupów do samochodu obsługę sklepu lub innego klienta.
– pamiętajmy, że nie każde L4 nadaje się na dokończenie remontu, choć to częsty tok myślenia 😉 W czasie pooperacyjnej rekonwalescencji warto odłożyć przemeblowania i remonty.
– powoli można zwiększać swoją domową mobilność wracając do domowych obowiązków – zaczynając od tych, które można wykonywać siedząc (prasowanie, obieranie jarzyn)
– w pierwszych 12 tygodniach nie należy wykonywać prac typu: odkurzanie, mycie podłóg i wycieranie kurzów na wysoko położonych szafkach
– warto też pamiętać, by nie wykonywać zdecydowanych zamaszystych ruchów które powstają – np. przy wkładaniu lub zdejmowaniu czegoś z najwyższej półki bez wejścia na krzesełko, czy gwałtownym zginaniu się po coś, co spadło bądź leży na dnie szafy.
– jeśli nie ma innej opcji i stomik zmuszony jest, by coś podnieść, należy zrobić to wychodząc z pozycji kucznej, lub uginając nogi. Warto też założyć przedtem zabezpieczający stomijny pas.
– warto też pamiętać, by podnoszoną rzecz trzymać jak najbliżej ciała

po operacji wyłonienia stomii nie należy podnosić i nosić większych ciężarów. Warto poprosić o pomoc foto pixabay

4./ JAZDA SAMOCHODEM
– zasadniczo jest możliwa, gdy zaciągając hamulec ręczny lub zmieniając bieg, stomik nie odczuwa bólu mięśni brzucha. Zaleca się podjęcie takiej próby najwcześniej po 6 tygodniach od operacji,
– decyzję o powrocie do jazdy samochodem warto skonsultować z lekarzem lub pielęgniarką stomijną
– jeśli pasy bezpieczeństwa biegną tak, że uciskają stomię, lekarz może wypisać specjalne zaświadczenie o wskazaniu do prowadzenia samochodu bez konieczności ich zapinania. Niemniej, warto nie rezygnować z tego zabezpieczenia. W tym celu można dokupić specjalny adapter do pasów, umożliwiający ich zapinanie. Można go nabyć w dobrych sklepach medycznych. Warto pamiętać, że zapięte podczas jazdy pasy bezpieczeństwa chronią przed poważnymi skutkami wypadków komunikacyjnych. Warto więc dbać o to, by były one zapięte.

po operacji wyłonienia stomii, czas powrotu za kierownicę warto skonsultować z lekarzem // foto pixabay

5./ PRACE OGRODOWE
Uprawianie ogródka i dbanie o rabatki nie jest wskazane przez pierwsze 3 miesiące. Warto wtedy zrezygnować też z koszenia trawy. Pielić grządki, czy sadzić kwiaty należy w pozycji klęczącej, najlepiej – mając na sobie dobrze dobraną bieliznę stomijną i pas stomijny.

6./ UPRAWIANIE SPORTU
Pływanie, trekking, taniec, jogging, rower i wiele innych aktywizacji warto wprowadzać powoli, pojedynczo i obserwując organizm. Nie wcześniej jednak, niż po 3-ch miesiącach od daty wyłonienia stomii. Wcześniej można aktywizować się przez spacery. Z każdym dniem – coraz dłuższe.
Warto dodać, że przy sportach wodnych, większy komfort stomika zapewnia dobrze dobrany strój kąpielowy. Dla pań – to jednoczęściowe kostiumy bądź kostiumy dwuczęściowe z wyższym stanem, dla panów – wyższe spodenki. To oczywiście nie jest wymóg. Jeśli stomik / stomiczka dobrze się czują, gdy woreczek jest widoczny, mogą wybierać mniej kryjące kostiumy. Wszystkie typy kostiumów dostępne są w naszej sieci sklepów – zapraszamy 🙂
Podczas uprawiania sportu polegającego na dynamicznym ruchu warto zadbać o lepsze „umocowanie” sprzętu stomijnego, tak, by się nie przesuwał, nie odklejał i by sama stomia była maksymalnie zabezpieczona. Więcej o tym czego i jak użyć pisaliśmy tu: https://blog.med4me.pl/s-jak-sport-to-w-koncu-mozna-czy-nie-mozna/

stomik może korzystać z życia i żyć tak, jak przed wyłonieniem stomii. Warto pamiętać jednak o czasie rehabilitacji po operacji //foto pixabay

7./ POWRÓT DO PRACY
Jeśli praca stomika wiąże się z podnoszeniem ciężarów, rekomenduje się, by z jej ponownym podjęciem wstrzymał się on około 12 tygodni. Licząc od dnia wyłonienia. Czas powrotu do pracy zależy od kondycji stomika i prędkości z jaką wraca on do pełni sił. Decyzję tą warto skonsultować jednak z lekarzem. Natomiast, jeśli pełnione dotychczas obowiązki wydają się stomikowi zbyt obciążające jego organizm, warto porozmawiać z pracodawcą o zmianie ich zakresu, na lżejsze.

Pamiętajmy, że to szablonowe wytyczne i zawsze warto brać pod uwagę własne obserwacje i samopoczucie. Zdarza się, że stomik wraca do pełni sił i aktywizacji ruchowej szybciej i szybciej jest gotowy na nowe – stare wyzwania. Bywa również tak, że potrzebuje on zdecydowanie więcej czasu. To bardzo indywidualna kwestia.

Drogi Przyjacielu Stomiku, jeśli nie masz pewności, czy Twoja rekonwalescencja przebiega właściwie, jeśli chciałbyś przyspieszyć swoje działania w kierunku powrotu do bardziej aktywnego życia, ale nie masz pewności czy jest to bezpieczne – zapraszamy do kontaktu. W ramach Punktów Konsultacyjno-Szkoleniowych (PKS-ów) prowadzonych wraz z Fundacją Stomalife, bezpłatnie i bez skierowania otrzymasz odpowiedzi na wszystkie nurtujące Cię pytania.
Więcej na ten temat tu: https://blog.med4me.pl/dobre-przystanki-stoma-pks-y-to-miejsca-gdzie-kazdy-stomik-otrzyma-pomoc/

Pozdrawiamy, Med4Me



Dodaj komentarz