Stomik ma do dyspozycji cały wachlarz kosmetyków mających na celu usprawnienie mu życia i sprawienie, by było ono możliwie jak najbardziej komfortowe.
Mnogość produktów oraz różnorodność ich przeznaczenia sprawia, że gubi się w nich często nawet już okrzepły, wydawać by się mogło, stomik.
By jeszcze mocniej usystematyzować Wam wiedzę, drodzy Przyjaciele Klienci opiszemy dwa podobnie wyglądające produkty o zbliżonej nazwie. Są to:
– hydrokoloidowy półpierścień uszczelniający
oraz
– hydrokoloidowy półpierścień z aloesem
Oba typy pierścieni przypominają swym kształtem księżyc w nowiu i oba noszą nazwę: pierścienie hydrokoloidowe. Obu też można używać przy każdym typie stomii.
I, w zasadzie na tym kończy się ich podobieństwo.
By rozwiać wątpliwości i ułatwić ich rozpoznawanie, słów parę o każdym z tych produktów.
1./ HYDROKOLOIDOWY PÓŁPIERŚCIEŃ USZCZELNIAJĄCY
Stosowany jest „zewnętrznie. ” Klei się go na obrzeża płytki, zmniejszając w ten sposób prawdopodobieństwo podciekania, a w przypadku, gdy do niego dojdzie – dając kilkanaście do kilkudziesięciu minut na to by ogarnąć sytuację i znaleźć miejsce, gdzie można zmienić woreczek na nowy. 3 półpierścienie wystarczą by „szczelnie objąć” płytkę.
Idealnie sprawdzi się też gdy brzegi płytki odklejają się i mamy stres, że zdarzy się coś nieprzewidzianego.
Reasumując, półpierścień uszczelniający dedykowany jest szczególnie osobom z problemami podciekania i odklejania się woreczka na brzegach płytki.
„Ratuje sytuację” i daje odrobinę więcej czasu na reakcję, zwłaszcza, gdy jesteśmy w miejscu, w którym trzeba poszukać toalety, lub innego prywatnego miejsca.
UWAGA! Tak, jak w przypadku wszystkich kosmetyków, także używanie półpierścieni nie jest obligatoryjne a jedynie zalecane, by zwiększyć komfort fizyczny i psychiczny.
Do głównych zalet tego produktu należy:
- materiał – półpierścienie wykonano z cieniutkiego hydrokoloidu
- specyfika – to produkty antyalergiczne, przyjazne dla skóry
- celowanie – idealne także dla osób ze skórą wrażliwą
- montaż – łatwe w użyciu – by „objąć -> okleić” całą płytkę potrzeba 3 sztuk.
- cel – poprawiają komfort i zmniejszają obawę przed podciekaniem
Elastyczne półpierścienie hydrokoloidowe dobrze spisują się w sytuacjach związanych z większą aktywnością fizyczną – gdy obawiasz się, że przylepiec woreczka nie wystarczy, że może on się odkleić gdy będziesz biegać, pływać, ćwiczyć, siedzieć dłuższy czas za kierownicą samochodu lub robić dłuższe zakupy.
Przez dodatkowe zabezpieczenie brzegów płytki, plasterki hydrokoloidowe wpływają na wydłużenie przydatności woreczka i mocno ograniczają problem jego odklejania się w najmniej odpowiednim czasie.
Teraz słów parę o drugim, podobnie brzmiącym, produkcie.
2./ HYDROKOLIDOWY PÓŁPIERŚCIEŃ Z ALOESEM
Nakłada się go bezpośrednio na podrażnioną skórę w bezpośredniej okolicy stomii – i co ważne, nakłada się go pod płytkę.
Czyli:
Plasterek bezpośrednio na podrażnioną skórę -> na to pasta -> i na koniec – woreczek (i dopiero na niego, na przylepiec – jeśli uznacie za konieczne – półpierścień uszczelniający opisany jako pierwszy. To ten „bez napisów” ;).
Półpierścień z aloesem to taki „plasterek mocy”. Pomaga on, gdy skóra wokół stomii jest zapalona i wymaga dodatkowej ochrony.
DLACZEGO WARTO MIEĆ W SWOJEJ KOSMETYCZCE PLASTRY Z ALOESEM?
Bo są w stanie mocno przyczynić się do poprawy kondycji skóry w okolicach stomii. To z kolei mocno zwiększa komfort psychiczny stomika. Nie boli, nie podcieka – jest dobrze!
Plasterki te wykonane są z przyjaznych materiałów, dlatego są bezpieczne. Także dla osób z wrażliwą skórą
- nie powodują alergii
- dzięki zawartości aloesu działają kojąco i to prawie od razu
- aloes w plasterkach łagodzi podrażnienia i wspomaga gojenie się podrażnień wokół stomii
- zapewnia dodatkową ochronę skóry przed wyciekami treści jelitowej
JAK UŻYĆ PLASTERKA?
PRZEDE WSZYSTKIM! półpierścieni hydrokoloidowych z aloesem nie trzeba używać, zwłaszcza, gdy skóra wokół stomii jest zdrowa.
Jeśli jednak skóra przy stomii piecze, jest zapalona i widać na niej podrażnienia – spróbuj nakleić na nią plasterek z aloesem. Jeśli nigdy nie próbowałeś czy działa – koniecznie spróbuj teraz, jeśli tylko czujesz, że Twoja skóra tego potrzebuje.
JAK TO ZROBIĆ?
- zdejmij zużyty woreczek i po umyciu ciała, oceń kondycję skóry wokół stomii
- jeśli jest zapalona lub otarta możesz użyć plasterka. Nie jest to obligatoryjne, choć wskazane, by wyleczyć skórę szybciej.
- oczyść skórę wokół stomii
- osusz ją dokładnie
- zabezpiecz sprayem z barierą ochronną (tzw. sztuczną skórą – można, ale nie trzeba)
- poczekaj aż skóra będzie absolutnie sucha
- nałóż plasterek tam, gdzie widzisz podrażnienia wokół stomii.
- nie musisz naklejać całego plastra, gdy podrażnienie tego nie wymaga, odetnij kawałek plasterka i naklej tyle, by osłonić i zabezpieczyć miejsce otarcia, odparzenia ect. Resztę pasterka zostaw na później – tylko, nie zdejmuj z niej warstwy chroniącej klejącą stronę
- na tak zaopatrzoną skórę nałóż pastę bądź pierścień uszczelniający klej nowy woreczek
Posiadanie stomii rodzi pewne problemy. Nie unikniemy ich.
Stomicy mają wybór i możliwości, by walczyć z sukcesem z problemami wokół tego tematu. Najważniejsze, to znaleźć odpowiednie do tego „narzędzia”. My proponujemy Wam dziś dwa z nich 🙂
Półpierścień uszczelniający – na płytkę i półpierścień z aloesem – pod płytkę – bezpośrednio na skórę przy stomii.
Na zdjęciach półpierścienie hydrokoloidowe marki SALTS. Jeśli ich nie znasz, koniecznie wypróbuj, być może to właśnie te produkty zapewnią Ci komfort którego potrzebujesz 🙂
Oba przedstawione produkty to wyroby medyczne. Należy używać ich zgodnie z instrukcją lub etykietą. W przypadku wątpliwości skontaktuj się ze specjalistą.
ZADZWOŃ I ZAPYTAJ O PRÓBKI PRODUKTU, drogi Przyjacielu Kliencie, nie musisz wydawać pieniędzy, by sprawdzić, czy akurat te konkretna produkty zmienią Twoje życie na lepsze.
Ściskamy Cię mocno, Med4Me Team