I- jak ILEOSTOMIA – wymiana woreczka czyli mission impossible

Robisz wszystko książkowo. Tak jak tłumaczyła stomijna pielęgniarka, i co? I znów klapa. Wymiana woreczka znów pochłonęła mnóstwo czasu, wiary w siebie, energii i zniszczonego sprzętu.

Ileostomia to specyficzna stomia, bo to stomia, która nie uznaje pauz. Z definicji, bo są jednak małe, maleńkie odstępstwa od tej reguły. Choć zaobserwowanie ich jest kwestią wprawy, czasu i uważnej obserwacji pracy własnego organizmu.

Na czym polega trudność przy wymianie woreczka przez ileostomików?
Na tym, że stomia wciąż pracuje i trudno jest znaleźć moment, w którym najlepiej zmienić woreczek. Choć przyjmuje się, że takich momentów nie ma – one są. Trzeba tylko trochę czas, by je zaobserwować i wprawy, by zmiana woreczka odbyła się szybko. W przypadku ileostomii stomik niestety nie może sobie pozwolić na zbędną zwłokę. Dlatego właśnie jego działania muszą być skoordynowane, pewne i względnie szybkie.
Warto też mieć pod ręką cały sprzęt używany podczas wymiany woreczka.

na zdjęciu przykładowy niezbędnik ileostomika

Co jest jeszcze istotne? Co ma jeszcze duże znaczenie i może pomóc?

Pozycja – jeśli pozycja stojąca powoduje, że stomia pracuje bardziej intensywnie, warto wypróbować zmianę woreczka w pozycji leżącej. To pozycja, w której mięśnie brzucha są rozluźnione

– Pora – warto obserwować jak kształtuje się codzienny rytm wypróżnień rejestrując, kiedy woreczek napełnia się najwolniej. Według wielu ileostomików najbardziej optymalną porą do zmiany woreczka jest poranek, gdy organizm strawił i wydalił wieczorny posiłek i nie otrzymał kolejnego. Wielu ileostomików uważa też, że dobrą porą do zmiany woreczka jest pora wieczorna, tuż przed snem.

– Detale, dziejące się często mimowolnie – dotyczy to napinania mięśni brzucha podczas toalety okolic stomii czy mierzenia jej obwodu. Wzmóc wydzielanie treści może też kaszel, śmiech, kichanie, płacz lub zwykła rozmowa odbywająca się podczas wymiany woreczka.

– Ilość i jakość spożywanych posiłków – warto zwracać uwagę na to, co, kiedy i w jakich ilościach się zjada. Całodzienne podjadanie skutkować będzie tym, że stomia cały czas będzie pracować niejako „na pełnej mocy”. To znacznie utrudni bezstresową wymianę woreczka.

Podejściu do tematu – stres powoduje nerwowość, a ta generuje błędy, których przy wymianie woreczka przez ileostomika należy unikać. To nie jest łatwe ale osiągalne i warte starań.

– Kolejności i dbałości wykonywanych działań – najważniejsze to zadbać o skórę wokół stomii. Powinna być utrzymana w dobrej kondycji, bo to gwarancja dobrej jakości życia ze stomią.
Przed założeniem kolejnego woreczka skóra musi być dokładnie oczyszczona i sucha. Tylko taki stan rzeczy skutkować będzie pewnością, że treść nie podcieknie pod płytkę, skóra nie zostanie uszkodzona, a woreczek nie odklei się w sposób niekontrolowany.

wielu stomików robi sobie tzw. checklisty – listy zadań według których działają podczas wymiany woreczka. To doskonały pomysł. Zwłaszcza w przypadku nowych stomików, którzy nie są do końca pewni co i w jakiej kolejności należy zrobić

Ileostomia to stomia wyłoniona na jelicie cienkim. To powoduje, że treść trafiająca do woreczka stomijnego ma luźną, papkowatą bądź w ogóle wodnistą konsystencję. Na dodatek spływa do woreczka niemal cały czas. By zwiększyć swój komfort związany z zaopatrzeniem tego typu stomii warto zwrócić uwagę na codzienną, własną rutynę. To ona, a właściwie wnioski płynące z jej właściwej obserwacji są kluczem do tego, by okiełznać temat wymiany woreczka. Nawet w dość trudnych okolicznościach. Zwłaszcza dla początkującego ileostomika

Dobrze zaopatrzona stomia, to taka, która sprawia, że stomik może żyć normalnym życiem. Pierwsze samodzielne wymiany woreczka bywają trudne, czasami – traumatyczne. Warto więc wesprzeć się doświadczeniem tych, którzy na co dzień pomagają stomikom. Bądź radami tych, którzy opracowali metody radzenia sobie z szybką i bezproblemową wymianą woreczka.

Drogi Przyjacielu Stomiku, jeśli masz pytania, lub potrzebujesz pomocy osoby, która pomoże Ci uporządkować temat wymiany woreczka – skontaktuj się z nami. Wymiana woreczka w przypadku ileostomii wcale nie musi być misją skazaną na niepowodzenie.

Pozdrawiamy serdecznie, Med4Me Team

z założenia stomia ma pomóc wrócić do dobrego jakościowo życia. Warto o to zawalczyć// foto pixabay

Dodaj komentarz