I – jak IRYGACJA i kiedy można a kiedy bezwzględnie nie można jej stosować

Irygacja, słowo wiążące się, także, ze stomią. A konkretniej z kolostomią. To też słowo budzące spory niepokój i lęk.

W istocie, na tematy tematy stomijne składa się wiele spraw i czynności, które są ważne i które trzeba szybko przyswoić. Choć, zwłaszcza nowemu stomikowi wydaje się, że tego się wszystkiego nie da ogarnąć – od razu uspokajamy – da się.
To tylko kwestia czasu, cierpliwości i – zdrowego do siebie dystansu. Pamiętajmy, że tematy związane ze stomią po prostu trzeba przyswoić. A im lepiej – tym lepiej. 🙂
To koszt powrotu do życia, jakie znało się przed operacją i – często przed chorobą, która do niej doprowadziła.

Stomia nie oznacza końca dobrego, jakosciowego życia // pixabay

Zatem spróbujmy usystematyzować

Irygacja to inaczej zabieg oczyszczający jelito grube ze stolca za pomocą wlewu z ciepłej wody.
Choć nie jest to zabieg mocno skomplikowany, zawsze przed chęcią przystąpienia do takiego działania, stomik powinien otrzymać zgodę lekarza, który nie widzi ku temu przeciwwskazań, a wręcz irygację stomii zaleci. Przy czy, stomik przed jej wykonywaniem powinien zostać przeszkolony przez pielęgniarkę stomijną dokonując pierwszej irygacji pod jej fachowym okiem.
Irygacji nie należy próbować na sobie bądź bliskich bez konsultacji z lekarzem. Tylko i wyłącznie po obejrzeniu filmiku na TikToku czy YouTube. Pamiętajmy, że to działania na żywym organizmie i dlatego warto je poćwiczyć pod okiem profesjonalisty, mogąc w każdym momencie wspomóc się jego doświadczeniem.

Irygacja to zabieg stosowany w kolostomii stałej często po to, by zapobiec niekontrolowanemu i nieregularnemu oddawaniu stolca.
Takie „nauczenie” jelita regularnej pracy „na żądanie” jest możliwe, gdy irygację stosuje się regularnie. Wymusza ona niejako oddanie stolca zaraz po wlewie, co powoduje, że ryzyko kolejnej szybkiej niekontrolowanej defekacji spada niemal do zera.

Regularne zabiegi irygacji zapobiegają także namnażaniu się w jelicie bakterii gazotwórczych przez co spada też ryzyko niekontrolowanych gazów, co jest częstym problemem powodującym stres i strach przed wyjściem z domu.

Wzdęcia i bóle brzucha spowodowane są nagromadzeniem gazów w jelitach // pixabay

Irygacja zalicza się też do profilaktyki przeciwprzepuklinowej.
Swobodne i regularne oddawanie stolca zapobiega także wypadaniu stomii i tworzeniu się okołostomijnej przepukliny.
Pamiętajmy, że za zwiększone ciśnienie wewnątrzbrzuszne odpowiadają gromadzące się w jelicie grubym gazy. Regularna praca jelita spowodowana jego irygacją sprawia, że ryzyko powikłań mających źródło w zwiększonym ciśnieniu wewnątrzbrzusznym znacznie się redukuje.

Pamiętajcie jednak, drodzy Stomicy, że irygacja nie jest zabiegiem dedykowanym wszystkim stomikom.
Istnieją poważne przeciwwskazania do jej wykonywania i należą do nich:
– ileostomia
– kolostomia będąca spowodowana chorobą Leśniowskiego-Crohna lub wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego
– irygacji nie mogą stosować również osoby już posiadające okołostomijną przepuklinę bądź cierpiące na wypadanie stomii.
– także radio- i chemioterapia mogą być wskazaniem do czasowego odroczenia stosowania irygacji jelita z uwagi na fakt pewnej niestabilności w organizmie i tego, że musi on wrócić do dawnej kondycji.

Należy pamiętać, że irygacja nie jest zabiegiem dedykowanym wszystkim stomikom// foto pixabay

Jak przygotować się do irygacji:
– wybierz porę (najlepiej rano, po śniadaniu) i trzymaj się jej wiernie. Regularna i ta sama pora sprawi, że jelito będzie przyzwyczajone do pewnej rutyny
– przed irygacją należy zjeść posiłek i obficie się nawodnić, by pobudzić perystaltykę (ze względów praktycznych zaleca się, by tym posiłkiem było śniadanie)
– cały zabieg zajmuje około 50-60 minut, dobrze więc wybrać taką porę, w której łazienka będzie tylko do Twojej dyspozycji
– woda, jakiej używa się do irygacji, to woda z kranu, o temperaturze 36-38 stopni. Za ciepła – może poparzyć śluzówkę, za zimna pogłębić poczucie dyskomfortu.
– woda w irygatorze powinna być przepuszczona przez dren, by nie zawierała tlenu
– pamiętaj, by się nie spieszyć, tempo podawania wody do jelita ma znaczenie, należy je dostosować do własnych preferencji. Pamiętaj – że za szybkie, zawsze wiąże się z dyskomfortem i bólem. Jeśli mimo wolnego tempa odczuwasz ból – zwolnij bądź zaniechaj dalszych czynności.

Zabieg irygacji powinien zstac poprzedzony izakończony dokładnym umyciem rąk // foto pixabay

W jaki sposób przeprowadzić zabieg irygacji stomii:
– zjedz posiłek i obficie go popij
– przygotuj zestaw do irygacji stomii, by wszystko mieć pod ręką
– umyj dokładnie dłonie
– załóż rękawiczki ochronne
– nalej wodę do irygatora i sprawdź na termometrze jej temperaturę. Powinna mieć między 36 – 38 stopni
– umieść irygator we właściwym miejscu, by woda mogła z niego swobodnie wypływać
– zdejmij woreczek stomijny i nałóż płytkę – umocuj ją paskiem wokół brzucha
– teraz załóż na nią otwarty długi rękaw
– pamiętaj, by jego otwarty koniec wpuścić do muszli bądź zamknąć klamerką
– końcówkę irygatora nasmaruj lidocainą bądź wazeliną i wprowadź do jelita na odpowiednią głębokość.
– sprawdź, czy umieszczenie końcówki irygatora w jelicie gwarantuje szczelność, co oznacza, że wypłukiwana treść nie wydostanie się na zewnątrz obok śluzówki
– odkręć zacisk regulatora i wolno podawaj wodę przez około 15 minut – regulując tempo, które powinno być uzależnione od stopnia odczuwanego dyskomfortu.
– po podaniu całej zawartości pojemnika – to około 1,5-2 litry wody, odczekaj jeszcze kilkanaście sekund zanim wyjmiesz końcówkę irygatora
– treść jelita spłynie do worka, którego końcówka znajduje się w muszli
– nie zdejmuj rękawa aż do uzyskania przezroczystego płynu w świetle jelita
– zdejmij rękaw, zaopatrz stomię.

Przykładowy w pełni kompletny zestaw do irygacji marki Dansac znajdziesz w naszej ofercie.

Irygacja stomii to sposób na uniknięcie stomijnych powikłań, z którymi często borykają się kolostomicy. Należy jednak raz jeszcze podkreślić, że decyzja o włączeniu irygacji w stomijną rutynę zawsze powinna być poprzedzona rozmową z lekarzem a także przeszkoleniem, które prowadzi stomijna pielęgniarka.

Drodzy Stomicy, jeśli macie pytania dotyczące tematu irygacji stomijnej –  zapraszamy do kontaktu.

Pozdrawiamy serdecznie, Med4Me Team

Dodaj komentarz