Ileostomia i biegunka

Biegunka w przypadku ileostomii.
– Kto nie przeżył, ten nie uwierzy, jak bardzo to nieprzyjemne doświadczenie życiowe – mawiają stomicy, którzy jej doświadczyli.
Z kolei ci, którzy nie znają tematu, bagatelizują go, uważając, że przecież w ileostomii woreczek napełnia się w sumie non stop – więc jaka to różnica?
Już odpowiadamy – ogromna, drodzy Przyjaciele. Naprawdę, ogromna.

foto pixabay

Ileostomia to rodzaj stomii. Wyłaniana jest ona na jelicie cienkim, z pomocą niewielkiego fragmentu tego jelita. Podczas chirurgicznego zabiegu chirurg wyłania (wyciąga) na powierzchnię brzucha i przyszywa do skóry wspomniany niewielki fragment jelita, tworząc coś w rodzaju kanału. Kanał ten od teraz zastępować będzie odbyt i tradycyjny sposób załatwiania swoich potrzeb fizjologicznych. Miejsce wyłonienia, a w zasadzie fragment przyszytego do skóry jelita nazywamy stomią (w tym wypadku – ileostomią) i nakrywamy go woreczkiem, do którego trafiać będzie strawiona treść.

I owszem, miejsce wyłonienia (jelito cienkie) sprawia, że stomia ta pracuje w zasadzie bez pauzy, ale w tempie umiarkowanym. Dzięki temu woreczek napełnia się stosunkowo powoli i niekoniecznie od razu wielką ilością treści. Choć to zależy od specyfiki układu pokarmowego każdego człowieka, jego diety i spożywanych przez niego jednorazowo ilości.
Treść, która trafia do woreczka, ma konsystencję papkowatą, w zależności od diety – mniej lub bardziej gęstą. Zarówno taki rodzaj konsystencji, jak i częstotliwość jej trafiania do woreczka, to rzeczy w ileostomii naturalne.
Gdy zdarza się więc anomalia i woreczek napełnia się znacznie szybciej treścią zupełnie rzadką i w sposób budzący niepokój – bo gwałtowny i wręcz sprawiający wrażenie odrywania woreczka od skóry – mamy do czynienia z biegunką.

foto pixabay

Co powoduje biegunkę przy ileostomii?
Wiele rzeczy, ale – wiele z nich można kontrolować i unikać jelitowych sensacji.
Co może wpłynąć na zmianę rutyny i ekspresji wypróżnień u ileostomików?

Zmiana diety
Pamiętajmy, że po operacji wyłonienia stomii organizm potrzebuje czasu, aby przystosować się do nowego sposobu funkcjonowania. Spożywanie niektórych pokarmów może przyspieszyć pasaż jelitowy, zwłaszcza w krótkim czasie po zabiegu. Warto więc zwłaszcza wtedy stosować się do zaleceń diety lekkostrawnej i celowanej dla osób po zabiegu wyłonienia stomii.

Infekcje
Bakteryjne, wirusowe lub pasożytnicze infekcje mogą powodować biegunkę.
Tak jak i niektóre leki. Pamiętajmy, że zwłaszcza antybiotyki mogą wpływać na równowagę flory bakteryjnej jelit i prowadzić do biegunki.
Warto więc podjąć kroki zapobiegawcze, by nie musieć borykać się z problemem infekcji, który – może rodzić kolejne.

Stres
Emocjonalne i fizyczne napięcie zdecydowanie może wpływać na funkcjonowanie układu pokarmowego. Warto więc próbować przeciwdziałać temu zjawisku, zwłaszcza że stres to także przyczynik do wielu ciężkich chorób.

foto pixabay

Jak zapobiegać biegunce przy ileostomii?
Przez zwrócenie uwagi na to, co ją może powodować. czyli na:

– zbilansowaną dietę
(zwłaszcza) stomik powinien unikać tłustych, smażonych i przetworzonych pokarmów. Jeśli tylko lekarz nie zaleci inaczej – warto wprowadzić do diety produkty bogate w błonnik rozpuszczalny. Należą do nich banany, jabłka, marchewka, dynia + pełnoziarniste produkty zbożowe. Oczywiście to tylko sugestie, w każdej diecie najważniejszym składnikiem jest uważność i samoobserwacja. Pamiętajmy, że informacja, że coś jest dobre, ponieważ nie szkodzi trzem osobom, nie znaczy, że nie zaszkodzi Tobie. Warto więc próbować i obserwować, jak na te kulinarne zmiany reaguje Twój organizm.

– mądry dobór posiłków i przekąsek
Wiedząc już, że coś nam szkodzi – unikajmy tego. Nie zaklinajmy rzeczywistości, że mniejsza ilość nie zaszkodzi. Warto też zwrócić uwagę na to, co w definicji powoduje zwiększone wydalanie treści do woreczka. A – z definicji są to ziarna zbóż, surowe owoce i warzywa, rodzynki, mleko i pikantne przyprawy. Nie chodzi o to, by tych rzeczy bezwzględnie unikać. Chodzi o to, by obserwować swój organizm i wyciągać wnioski, jeśli nie wszystko, co zostało zjedzone, mu służy.

foto pixabay

– regularne posiłki
Warto jeść mniej i częściej zamiast rzadziej i więcej. Zdecydowanie organizm poradzi sobie lepiej z 4-5 mniejszymi posiłkami niż dwoma ogromnymi – w tym jednym, przed samym snem. Rutyna w spożywaniu posiłków zdecydowanie dobrze wpływa na jelita i ich pracę.

Jeśli już jednak zdarzy się stomikowi doświadczyć biegunki, warto podejść do niej na chłodno. A to oznacza – wyciszanie jej objawów spokojniejszą dietą, dużą ilością płynów i odpoczynkiem.
Jeśli natomiast objawy zamiast wygasać – nasilają się, koniecznie należy skontaktować się z lekarzem.

Pozdrawiamy, Med4Me Team


Dodaj komentarz