Jak często zmieniać worek stomijny?

Zmiana woreczka stomijnego to temat, z którym mierzą się wszyscy stomicy. Wiele osób z wyłonioną stomią podejmuje się higieny własnej stomii osobiście, spora grupa – nie potrafi się do tego przełamać i korzysta z pomocy bliskich, stomijnej pielęgniarki lub opiekunki (opiekuna).

Powtarzamy, bo jesteśmy zdeklarowanymi orędownikami stoma-samodzielności. Praca nad dobrym życiem ze stomią zaczyna się w momencie podjęcia decyzji o stoma-samodzielności. Samodzielne zmienianie woreczka to wielki krok w kierunku powrotu do zwykłego życia pełnego zwykłej rutyny, którą jest: pójście do kina, parku, spa czy na kawę ze znajomymi. Otwarcie się na te możliwości i wierzenie, że znów są w zasięgu, pomaga stomikom szybciej zaakceptować nową życiową sytuację.

Stoma-rutyna to ważna rzecz. Do jej głównych zadań należy regularna zmiana stomijnego woreczka na nowy.

Częstotliwość zmiany worka stomijnego zależy od kilku czynników, takich jak:

– rodzaj używanego worka stomijnego,
– rodzaj wyłonionej stomii,
– indywidualne potrzeby pacjenta.

Jak to wygląda w praktyce?

Zmiana woreczka ze względu na typ worka
Ma ogromne znaczenie, bo ma wpływ na częstotliwość wymiany całego worka i naklejania na skórę nowego.

Worek jednoczęściowy (worek połączony z płytką, wymiana polega na usunięciu całości ze skóry i naklejeniu nowego): Zwykle wymaga zmiany co 1-3 dni, w zależności od wydolności i rodzaju wydalania.

Worek dwuczęściowy (osobno worek, osobno płytka stomijna. Płytkę nakleja się do ciała wokół stomii, worek – przytwierdza i zdejmuje, bez konieczności każdorazowego odklejenia płytki): Może być używany przez dłuższy czas (np. 3-7 dni), a tylko wymienia się część przylepną, co jest bardziej oszczędne i komfortowe.

Zmiana woreczka ze względu na rodzaj stomii
ILEOSTOMIA
Treść do woreczka trafia niemal non stop, dlatego w przypadku ileostomii rekomenduje się woreczki umożliwiające usuwanie z nich treści, bez konieczności zmiany worka za każdym razem, gdy jest pełny.
Reasumują:
– treść z woreczka usuwać można wiele razy w ciągu dnia, nie wymieniając za każdym razem woreczka,
– rekomendowana wymiana worka stomijnego to:
co 2-3 dni – dotyczy worka jednoczęściowego: woreczek połączony z płytką stomijną,
co 4-5 dni – dotyczy worka dwuczęściowego: osobno płytka stomijna + worek,
worek wymieniać należy częściej, jeśli samoistnie się odkleił lub treść widocznie podcieka pod płytkę stomijną lub gdy stomik odczuwa dyskomfort lub gdy skóra wokół stomii jest podrażniona.

woreczek marki Salts, z możliwością wielokrotnego odpuszczania treści.

KOLOSTOMIA
To stomia, wyłaniana na jelicie grubym i to, co trafia do stomijnego worka, to produkt najbardziej przypominający końcowy efekt trawienia.
W tym wypadku rekomendowana wymiana worka to co 3-5 dni, w zależności od indywidualnych potrzeb pacjenta oraz produkcji stolca, oraz od rodzaju worka. Sprzęt jednoczęściowy wymieniamy częściej, bo dotyczy zmiany worka, który jest połączony z płytką stomijną. Sprzęt dwuczęściowy można wymieniać rzadziej, ponieważ w tym wypadku wystarczy wymienić worek stomijny bez każdorazowej wymiany płytki stomijnej.

woreczek jednorazowy, dwuczęściowy, marki Salts

UROSTOMIA.
Tak jak w przypadku ileostomii, urostomia to stomia, która także „nie zasypia”. Zasady i czas wymiany worka przypominają te stosowane w przypadku ileostomii.
Worek na mocz zmienia się zwykle co 3-5 dni, ale należy go wymienić częściej, jeśli stomik czuje dyskomfort, pieczenie i ból, bądź gdy mocz podcieka pod płytkę.

Zmiana woreczka ze względu na stan skóry i komfort osoby ze stomią
To bardzo ważne kryterium. Ilekroć odczuwamy dyskomfort i ból w okolicach stomii, należy sprawdzić, co jest tego przyczyną. Wymaga to obejrzenia okolic stomii, co wiąże się z usunięciem worka stomijnego i zastąpieniem go nowym.

woreczki stomijne jedno i dwuczęściowe, z płaską i wypukłą płytką.

Ze względu na specyfikę tej rutyny, pielęgnacja stomii, zwłaszcza wśród nowo wyłonionych stomików, często budzi opór. Nierzadko opóźniają więc oni konieczność zmiany worka stomijnego. To z gruntu zły pomysł, bo często prowadzi do podrażnień skóry, a w efekcie do obniżenia komfortu życia z woreczkiem.

Drogi Przyjacielu Stomiku, jeśli nie do końca odnajdujesz się w nowej stoma-rutynie, skontaktuj się z nami. Jesteśmy pewni, że będziemy mogli Ci pomóc ogarnąć ten temat.

Pozdrawiamy serdecznie, Med4Me Team

Dodaj komentarz