Jak dbać o stomię będącą na poziomie skóry?

Stomie bywają różne. Są małe i duże, wystają znacznie nad poziom skóry bądź znajdują się na jej poziomie. Bywają też stomie umiejscowione poniżej poziomu skóry. To tak zwane stomie wklęsłe. Pisaliśmy już o nich TUTAJ.

Dziś zajmiemy się tematem stomii znajdujących się na poziomie skóry brzucha, bądź wystających nad jej poziom mniej niż parę milimetrów.

Jak dbać o stomię znajdującą się na poziomie skóry bądź wystającą minimalnie?

Tak samo jak o inne typy stomii, ale przy zastosowaniu dedykowanego sprzętu stomijnego i właściwych akcesoriów.
Warto wiedzieć, że stomia zmienia swą wielkość i to nie raz. Przy czym – nazwijmy to zdecydowanie i dostrzegalnie, wielkość swą zmienia w pierwszym etapie życia z nią. Czyli w czasie tuż po operacji.

Co to oznacza w praktyce?

Tuż po operacji zarówno stomia, jak i skóra wokół niej ze względu na chirurgiczną interwencję, jest nieco opuchnięta i nabrzmiała. Stan ten zmniejsza się z każdym dniem, jaki upływa od czasu operacji. Opuchlizna maleje, maleje też nieco stomia, powoli dochodząc do swojego właściwego i już stałego kształtu i rozmiaru. Kształt ten w późniejszym czasie życia ze stomią będzie się czasowo zmieniał (podczas wydalania stomia lekko nabrzmiewa i zwiększa swoją objętość) i wracał do swojej pozycji (w trakcie spoczynku, stomia wraca do pierwotnej postaci).

Właśnie na tym etapie dochodzi często do kolejnego stoma-zniechęcenia.
Stomik zaopatrzony w szpitalu w sprzęt stomijny przeznaczony do stomii wystających (bo tuż po operacji stomia z reguły jest większa i wystaje bardziej) wychodzi ze szpitala i zaczyna opiekować się stomią samodzielnie.
Stomia z każdym dniem zmienia swoje gabaryty i często zaskakuje tym stomika, który, nagle musi się mierzyć z podciekaniem treści czy samoistnym odklejaniem się worka. Jest oszołomiony i zniechęcony, ponieważ podczas pobytu w szpitalu być może z niczym takim się nie zetknął. Jeśli tak się dzieje, to prawdopodobnie należy brać pod uwagę dwa powody:
1. Brak należytej uważności podczas wymiany worka i oczyszczenia skóry wokół stomii. Co wynika z małego doświadczenia)
2. Nieodpowiednio dobrany worek stomijny – co wiąże się ze zmianą wielkości stomii.

Do stomii płaskich lub minimalnie wystających nad skórę rekomenduje się worki z płytką typu convex – wystającą. Na zdjęciu worki stomijne marki Salts. Z lewej strony z płytką stomijną wypukłą typu convex, z prawej strony z płaską płytką stomijną.

Bardzo często powtarzamy naszym Przyjaciołom Stomikom, by obserwowali swoją stomię. Dlaczego? Ponieważ dość często zdarza się tak, że zmienia ona swój rozmiar tak mocno, że wymaga zmiany rodzaju płytki stomijnej. Lub – jeśli mówimy o workach jednoczęściowych – zmiany rodzaju worka.

Drogi Przyjacielu Stomiku, zanim się zniechęcisz, zanim stwierdzisz, że robisz coś nie tak i że nie dogadasz się z tą stomią, sprawdź, czy używasz (nadal) właściwego sprzętu stomijnego.

Jeśli borykasz się właśnie z takim problemem, być może jego rozwiązaniem będzie ponowny dobór worka.
Skontaktuj się z nami i umów na spotkanie z opiekunką stomijną, która odwiedzi Cię i dobierze sprzęt stomijny odpowiedni do Twojego rodzaju stomii.

W przypadku stomii płaskich i ledwo wystających na skórę idealnie sprawdzi się worek z wystającą płytką stomijną. Taka płytka nosi nazwę convex i idealnie współpracuje z drobnymi i mało wystającymi stomiami. W zasadzie, w wielu przypadkach zamyka temat podciekania lub niespodziewanego odklejania się worka stomijnego.

W jakościowym życiu ze stomią (także płaską lub mało wystającą nad skórę) ogromną rolę odgrywa także pasta uszczelniająca nakładana wokół stomii lub stosowany zamiennie hydrokoloidowy pierścień uszczelniający. Produkty te pomagają zabezpieczyć skórę przed efektem zetknięcia się z nią treści jelitowej lub moczu.

Zapraszamy do kontaktu. Zwłaszcza jeśli borykasz się z problemem odklejania się worka i podciekaniem treści. Warto zweryfikować, czy rodzaj worków, jakich używasz, wciąż odpowiadają Twoim stoma-wymogom.

Pamiętaj, że z żadnym stoma-problemem nie musisz mierzyć się sam. Zadzwoń, chętnie pomożemy Ci go rozwiązać, bądź sprawić, by był mniejszy i możliwy do opracowania.

Pozdrawiamy, Zespół Med4Me

Dodaj komentarz