Jak długo żyje się ze stomią? To kolejne pytanie, które bardzo często pojawia się w kontekście tematu wyłonienia stomii.
To pytanie pułapka. Ale nie dla kogoś kto ma na nie odpowiedzieć lecz dla pytającego. Bo zadający je, najczęściej ma już w głowie odpowiedź i każda inna nie budzi jego zaufania.
Wielu przyszłych stomików, bądź stomików świeżo wyłonionych z marszu przyjmuje, że stomia nieodwołalnie kończy ich życie – mentalnie i towarzysko. Wychodzą też z założenia, że skoro wyłania się ją w ostateczności, to musi jej dotyczyć.
Nic bardziej mylnego. Stomia nie skraca życia. Stomia je wydłuża, a często sprawia, że życie to nabiera jakości i jest tak aktywne, jak przed chorobą.
Wyłonienie stomii następuje na dwa sposoby – nagle, w przypadku ofiar wypadków, bądź planowo – w przypadku chorób przewlekłych lub nowotworowych.
W każdym wypadku wyłonienia, stomia rzeczywiście kończy pewien etap życia. Ale najczęściej (nie licząc nagłych wypadków jakim ulegają ludzie zupełnie zdrowi) koniec ten dotyczy czasu choroby, który wiązał się z życiem pozbawionym radości i komfortu. Życiem w strachu i w bólu.
Tak naprawdę, nie ocierając się o wróżbiarstwo i chiromancję, trudno jednoznacznie stwierdzić, jak długo można żyć się ze stomią.
Założenie wyłonienia stomii jest takie, by pacjent żył długo i szczęśliwie, że posłużymy się tu cytatem z bajki. Bo dokładnie o to chodzi w tej trudno akceptowalnej sytuacji.
Zasadniczo, zadaniem stomii jest wydłużenie i poprawienie jakości życia pacjenta. I w wielu przypadkach wyłonień to założenie staje się faktem. Pacjenci przestają być pacjentami a stają się spełnionymi ludźmi, którzy znów korzystają z życia.
Długość życia stomika zależy od tego, od czego zależy długość życia człowieka bez stomii. Zależy więc od wieku, od kondycji fizycznej i psychicznej organizmu i – w przypadku stomików, powodu wyłonienia stomii. Często jest nim nowotwór, który dramatycznie i dynamicznie ingeruje w długość życia – zarówno stomika jak i nie-stomika.
Długość życia i jakość tego życia zależy też w dużej mierze od samych stomików i ich otoczenia.
Właściwe dbanie o kondycję fizyczną przed i po operacji wyłonienia i co jest ogromnie ważne, także właściwe dbanie o kondycję psychiczną, znacznie poprawia i wydłuża życie stomików.
Co poprawi i wydłuża życie (nie tylko) stomika?
Prehabilitacja
– to cała grupa tematów, które dotyczą właściwego przygotowania pacjenta do operacji – w tym wypadku operacji wyłonienia stomii. W prehabilitacji chodzi o to, by zadbać o kondycję i ogólny dobrostan pacjenta jeszcze przed operacją. Dotyczy to rezygnacji z nałogów, zwłaszcza nikotynowego, wprowadzenia, dobrej, jakościowej diety i – w miarę sił i możliwości – zadbanie o kondycję fizyczną. Takie podejście pomaga szybciej i pełniej wrócić do pełni sił i zdrowia już po operacji.
Dobra dieta
– bogata w wartościowe składniki odżywcze jest absolutnie niezbędna, by żyć dobrze i jak najdłużej. Warto też ograniczyć lub w ogóle zrezygnować ze spożywania alkoholu i – zdecydowanie na pewno, zerwać z nałogiem palenia.
Ruch fizyczny
– jest nie do przecenienia. Także w przypadku stomików. Ruch na świeżym powietrzu dobrze wpływa zarówno na kondycję fizyczną jak i psychiczną. Udokumentowane jest, że o ile nie stomia skraca życie, o tyle otyłość i choroby wieńcowe już tak.
Dbanie o stomię i skórę wokół niej
To bardzo ważny punkt. Od niego zależy jakość życia, a od niej z kolei – jego długość. Należy pamiętać, że treść trafiająca do woreczka jest żrąca i bardzo agresywnie reaguje w kontakcie ze skórą. Skóra narażona na kontakt z treścią jelitowa ulega podrażnieniu, które bardzo szybko potrafi doprowadzić do bolesnych i poważnych uszkodzeń. te z kolei, nieleczone, bądź nie zaopatrywane właściwie, zdecydowanie wpływają na jakość życia a nierzadko, w przypadku poważnych powikłań – stanowią także realne jego zagrożenie. Dotyczy to zwłaszcza u osób starszych, a także tych z mocno obniżoną bądź znikomą odpornością własną.
Dlatego tak bardzo ważne jest by używać dobrych i właściwie dobranych kosmetyków do pielęgnacji stomii, które chronią skórę przed uszkodzeniami i powikłaniami.
Otoczenie
– Dla naszego własnego dobra otaczajmy się dobrymi, otwartymi i empatycznymi ludźmi. Stomia to trudny temat i dla wielu wciąż niezrozumiały, a przez to wrogi. Wrogi temat rodzi niepokój i wrogą postawę.
Pomoc
– Nie bójmy się prosić o pomoc. Czekanie aż problem sam zniknie jest utopią. Nie zniknie, a prawdopodobnie będzie się pogłębiał. Dlatego warto skorzystać z pomocy. Znajdziecie ją, drodzy Przyjaciele Stomicy w Punktach Konsultacyjno Szkoleniowych (STOMA-PKS) w których pomocy udzielić Wam może chirurg, dietetyk, psycholog, pielęgniarka stomijna a także stomicy, borykający się z podobnymi problemami.
Jak długo żyje się ze stomią?
Bardzo często to zależy od Ciebie, drogi Przyjacielu Stomiku. Dlatego tak ważne jest wiedzieć, co robić w nowej dla siebie sytuacji.
Jeśli tylko poczujesz potrzebę – zadzwoń i powiedz nam, w czym możemy Ci pomóc. Wiele problemów można rozwiązać i wiele tematów poprawić.
Pozdrawiamy serdecznie, Med4Me Team
Ten blog jest po prostu niesamowity – jego różnorodność, głębia treści i profesjonalne podejście do każdego tematu sprawiają, że nie tylko uczę się nowych rzeczy, ale także czuję się częścią społeczności, która stara się wspólnie rozwijać i dzielić się wiedzą oraz doświadczeniem, co jest dla mnie niezwykle inspirujące i motywujące!
Dziękujemy pięknie za motywujące słowa. Staraliśmy się stworzyć tu przestrzeń przyjazną dla Stomików oraz ich Bliskich. Cieszymy się, że tak właśnie jest ona odbierana. Zapraszamy serdecznie do lektury kolejnych artykułów. Ściskamy mocno 🙂