Jak dobrać sprzęt stomijny do aktywnego stylu życia?

Stomia nie oznacza końca aktywnego życia. Jej wyłonienie może być dobrym nowym początkiem. Kluczem, by było to możliwe, jest dobór odpowiedniego sprzętu, który nie tylko zabezpiecza, ale i wspiera Twój styl życia, drogi Przyjacielu Stomiku. Bez względu na to, czy jesteś zapalonym podróżnikiem, biegaczem, pływakiem, czy właśnie wracasz na siłownię. Zrozumiana i zadbana stomia nie powinna być przeszkodą – ani w planach, ani w ich realizacji.

foto: pexels

Stomik może żyć aktywnie i jest to możliwe, gdy Twój sprzęt nadąża za Tobą.
Sport, ruch, spacery, joga, basen – stomik może korzystać z każdej z tych aktywności z przyjemnością – warunkiem, by to było możliwe, jest odpowiednio dobrany sprzęt.

foto: pexels

Na co zwrócić uwagę:
– Wybierz rodzaj worka, który nie powoduje dyskomfortu podczas ruchu i gdy odpoczywasz. Zapytaj o taki sprzęt swoją opiekunkę stomijną i przetestuj kilka opcji.

– Zwróć uwagę na solidne mocowanie – dobre przyleganie płytki lub worka to podstawa. Przy dużej aktywności sprawdzą się płytki wypukłe i elastyczne, które lepiej „trzymają się” ciała.

– Warto rozważyć dodatkowe zabezpieczenia. Paski stomijne, taśmy wzmacniające, elastyczne opaski. Dają dodatkową pewność i pomagają utrzymać sprzęt na miejscu np. podczas biegania czy intensywnych ćwiczeń.

– Jeśli korzystasz z sauny czy basenu, zapytaj opiekunkę stomijną o specjalne osłonki lub opaski do pływania. Zabezpieczają worek przed samoistnym unoszeniem się na wodzie i przed niedyskretnymi spojrzeniami.

foto: pexels

– Jeśli sporo podróżujesz, zadbaj o to, by zawsze mieć z sobą znany i przetestowany sprzęt i akcesoria.
Niezależnie, czy jedziesz na weekend, czy na drugi koniec świata – stomia nie musi być barierą. Kluczem jest przewidywanie i organizacja.

foto pexels

Co warto wziąć pod uwagę:

– zapakuj zapas sprzętu. Miej zawsze z sobą kosmetyczkę/saszetkę z zapasowym sprzętem i akcesoriami. Zwykle przyjmuje się zasadę: ilość dzienna x 2. Do tego dodaj coś na nieprzewidziane sytuacje – np. alergię na wodę, zmianę temperatury.

– podziel sprzęt na kilka toreb – część w bagażu głównym, część podręcznym. Na wypadek opóźnienia lub zaginięcia bagażu.

– miej z sobą kartę stomika i zaświadczenie o posiadaniu stomii tłumaczone na kilka języków standardowych języków obcych (np. angielski, niemiecki, hiszpański). Przedłożenie tych dokumentów w razie kontroli pomoże wyjaśnić posiadanie sprzętu medycznego.

– zrób i zabierz z sobą listę szpitali/placówek, w których można uzyskać pomoc stomijną. Dotyczy zwłaszcza krajów, gdzie opieka może wyglądać inaczej niż w Polsce.

Dobrze dobrany sprzęt stomijny nie ogranicza. On współgra z Tobą, drogi Przyjacielu Stomiku. Staje się dyskretną odpowiedzią na Twoje potrzeby i plany. Jeśli potrzebujesz wsparcia w tym temacie, z wielką przyjemnością Ci go udzielimy, odpowiadając na wszelkie pytania i podpowiadając najbardziej komfortowe dla Ciebie rozwiązania.

Zapraszamy do kontaktu. Med4Me Team

W tekście użyto zdjęć dostępnego w naszych sklepach sprzętu stomijnego oraz stomijnych akcesoriów. Zadzwoń i zapytaj o te produkty. Są one dostępne zarówno w ramach darmowych próbek jak i w ramach wyboru z tytułu zlecenia na sprzęt i akcesoria stomijne.

Dodaj komentarz