Stomia to ratunek w naprawdę ciężkich sytuacjach. I to jest fakt, z którym trudno dyskutować.
Faktem jest również, że posiadanie stomii, wiąże się wdrożeniem „rutyny uważności”, co nie jest łatwe, o czym wiedzą najlepiej sami stomicy.
Ze stomią, pod względem fizycznym, da się żyć spokojnie i komfortowo, jednak – nie bez odrobiny wysiłku. Stomik, by stomia nie nastręczała problemów powinien przestrzegać powinien pewnych reguł. Dla własnego komfortu i poczucia pewności.
Jak wiele razy już pisaliśmy, skóra, a w zasadzie jej kondycja to absolutny priorytet w temacie komfortu życia ze stomią.
Podrażniona lub wręcz uszkodzona skóra, powoduje ból fizyczny a także spory dyskomfort psychiczny.
Ból fizyczny wynika z konkretnych uszkodzeń w obrębie ciała pod płytką stomijną. Dyskomfort psychiczny natomiast, spowodowany jest bólem fizycznym i ogromnym stresem, z powodu tego, że leczenie skóry pod płytką trwa i nie zawsze jest skuteczne. Stomik odczuwa też strach, że woreczek się odklei w najmniej odpowiednim momencie. Dlatego bardzo często boi się zasnąć lub wyjść z domu. Boi się też zmienić woreczek, bo skoro się już zechciał przykleić na tak podrażnioną skórę, to lepiej nie ruszać…
Prawdą jest, że przyklejany na podrażnioną lub wręcz uszkodzoną skórę, woreczek klei się z trudnością i częściej się odkleja, a treść podcieka, czyniąc jeszcze większe szkody. Dotyczy to zwłaszcza sytuacji, gdy treść jest luźna – jak w przypadku ileostomików bądź zupełnie płynna – jak u urostomików.
foto pixabay
Często pojawia się pytanie, JAK ODKLEJAĆ WORECZEK, ŻEBY NIE BOLAŁO?
W obu wypadkach, zarówno, gdy skóra wokół stomii jest zdrowa jak również, gdy nie jest w najlepszej kondycji trzeba dbać o to, by zminimalizować możliwości jej uszkodzenia, bądź potęgowania szkód.
To oznacza, że:
– warto użyć kosmetyków do pielęgnacji stomii, redukują one ryzyko uszkodzenia skóry, chronią ją lub wspomagają jej gojenie
– do bezbolesnego i szybkiego odklejania płytki od skóry rekomenduje się specjalny preparat w sprayu, który usprawnia i ułatwia odklejanie się woreczka do skóry, bez efektu jej szarpania i ciągnięcia – na zdjęciach marki Salts, ale dysponujemy wszystkimi markami tego kosmetyku dostępnymi na rynku.
– przed rozpoczęciem odklejania zabezpiecz bluzkę, koszulę i odzież, która może przeszkadzać podczas całej operacji. By przebiegła szybko i dobrze, pole działania musi być dobrze widoczne.
– chwyć brzeg płytki, odklej odrobinę i psiknij w to miejsce preparatem. Woreczek powinien ustąpić i łatwo się odklejać. Jeśli tak nie jest – użyj sprayu jeszcze raz
– ważne! Zużyty woreczek należy odklejać bardzo uważnie i powoli, najlepiej przytrzymując palcami skórę w miejscu, w którym dokonywana jest cała operacja, by zapobiec jej szarpaniu i naciąganiu
– płytki i woreczka nie należy szarpać i odrywać „jednym ruchem”. Ta metoda tu absolutnie nie działa i się nie sprawdza, wręcz przeciwnie. Daje opłakane skutki, bo spowodować może uszkodzenie zdrowej skóry a także pogorszenie sytuacji tej już podrażnionej.
– po odklejeniu delikatnie oczyść skórę z pozostałości. Najlepiej przy użyciu przeznaczonych do tego preparatów, o których pisaliśmy już tutaj przy okazji innych artykułów np. tu:
https://blog.med4me.pl/w-jak-woreczek-i-jego-wymiana-w-warunkach-domowych-jak-to-zrobic-i-co-trzeba-miec-pod-reka/
lub tu:
https://blog.med4me.pl/k-jak-kosmetyczka-stomika-i-co-powinna-zawierac/
Oczywiście można odklejać woreczek „na sucho” ale zdecydowanie nie jest to bezpieczne i dobre dla skóry.
Pamiętać należy, że skóra pod płytką, to skóra, która pozbawiona jest tego, co miała przed wyłonieniem stomii. Mowa tu o swobodnym dostępie do świeżego powietrza. Z czasem fakt ten pozostaje nie bez znaczenia dla kondycji skóry. Staje się ona bardziej podatna na wszelkie niestandardowe, czy mniej delikatne działania. Dlatego właśnie opracowano szereg kosmetyków stomijnych, które mają wspierać starania stomików w utrzymaniu jak najlepszej kondycji skóry pod płytką.
na zdjęciu spray do odklejania marki Salts i chusteczki pomagające w odklejaniu woreczka (druga opcja) oraz Trio bariera ochronna na skórę
Pomocowo, do odklejania płytki stomijnej polecamy Salts Adhesive Remover w spray’u
– skutecznie usuwa pozostałości kleju i pasty
– odświeża, pomagając zachować czystą skórę
– jest łagodny nawet dla podrażnionej skóry
– nie szczypie i nie podrażnia dodatkowo skóry
– ma miły miętowy zapach, co jest nie bez znaczenia, gdy trzeba zamaskować nieprzyjemny zapach
– jest łatwy w obsłudze – aplikator umożliwia natryśnięcie preparatu dosłownie pod każdym kątem trzymania pojemniczka
na zdjęciu spray Salts do odklejania, łatwy w użyciu i delikatny dla skóry, bariera ochronna Trio, chusteczki wspomagające odklejanie woreczka i oczyszczania skóry, hydrokolidowe półpierścienie z aloesem wspomagające regenerację skóry pod płytką
Stomik, zwłaszcza początkujący, powinien pamiętać, że od tego, jak podejdzie do tematu pielęgnacji stomii zależy to, czy się z nią polubi. I czy ją zaakceptuje.
Ważne są początki i dobre nawyki. Wdrożone w codzienną rutynę często będą w stanie „zapobiegać, tak, by nie trzeba było leczyć”. O dobrych nawykach więcej pisaliśmy tutaj: https://blog.med4me.pl/d-jak-dobre-nawyki-i-dlaczego-sa-takie-wazne/
Salts Adhesive Remover dostępny jest w dwóch opcjach: występuje w postaci sprayu i chusteczek. Oba rodzaje mają ten sam zakres działania i oba – polecamy serdecznie.
Trio, chusteczki czyszczące skórę z resztek kleju i pasty
Jeśli nie znasz tych produktów, drogi Przyjacielu Stomiku, skontaktuj się z nami i zapytaj o darmowe próbki. Wypróbuj wskazany produkt i sprawdź czy jest tym, czego potrzebujesz, by łatwiej i bezboleśnie odklejać woreczek od skóry.
Zapraszamy do kontaktu.
Pozdrawiamy serdecznie, Med4Me Team 🙂