Jak pielęgnować ranę pooperacyjną po usunięciu odbytu?

Wyłonienie stomii wiąże się z wyłączeniem odbytu z jego przyrodzonej funkcji.
Innymi słowy, w momencie wyłonienia stomii, przejmuje ona (za odbyt) funkcję wydalania strawionych resztek pokarmowych i moczu na zewnątrz ciała.

W przypadku wyłonienia stomii mamy dwie opcje w kontekście odbytu:

odbyt zostaje, ale jest nieczynny
wynika to z faktu, że strawiona treść nie trafia do niego, ponieważ jest wyprowadzana na zewnątrz stomią znajdującą się na brzuchu. Odbyt nie jest usuwany z reguły w przypadku prawdopodobieństwa zespolenia, czyli – likwidacji stomii i przywrócenia ciągłości układu pokarmowego.

odbyt zostaje usunięty – a miejsce po nim zostaje zszyte
W tej sytuacji nie ma już możliwości przywrócenia ciągłości układu pokarmowego, co oznacza, że nie ma też możliwości usunięcia stomii. Dzieje się tak, gdy choroba nowotworowa lub przewlekła zaatakuje i wyłączy z normalnego funkcjonowania końcowy odcinek układu pokarmowego, jakim jest odbytnica i odbyt. Czasami powodem usunięcia odbytu jest również wypadek.

foto pixabay

Jak dbać o ranę pooperacyjną po usunięciu odbytu?
Kluczowy dla pielęgnacji tego miejsca jest czas gojenia się rany pooperacyjnej.
Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na aspekty takie jak:

regularna higiena
Skórę wokół zamkniętego miejsca po odbycie należy myć codziennie letnią wodą i łagodnym, bezzapachowym mydłem (najlepiej – szarym). Absolutnie niewskazane jest stosowanie agresywnych środków myjących, które mogą podrażniać skórę.

właściwa technika mycia i osuszania
Należy unikać tarcia. Myjąc skórę w miejscu, w którym została zszyta, warto delikatnie ją masować, nie używając myjek czy gąbek, które na tym etapie mogą być zbyt szorstkie. Osuszając skórę, lepiej robić to pulsacyjnie, lekko przykładając ręcznik, ręcznik papierowy, miękkie chusteczki lub gazę.

foto pixabay

maści i kremy
Warto zaufać lekarzowi, który dla lepszego efektu gojenia może przepisać stosowne kremy lub maści. Mogą one przyspieszać gojenie bądź / i zapobiegać podrażnieniom.

odpowiednia bielizna
To podstawa dobrego samopoczucia, zwłaszcza podczas rekonwalescencji.
Bielizna nowego stomika powinna być przewiewna i wykonana z naturalnych materiałów, takich jak bawełna. Zapobiega to przegrzewaniu i gromadzeniu wilgoci. Podczas gojenia się pooperacyjnej rany warto unikać obcisłych ubrań, które mogłyby ocierać się o miejsce pooperacyjne.

kontrola zszytego miejsca i współpraca z lekarzem
Jeśli gojenie trwa zbyt długo, jeśli rana zamiast coraz mniej, to boli coraz mocniej, jeśli cokolwiek Cię, drogi Stomiku, niepokoi w tym temacie, nie wahaj się zgłosić swoich obaw lekarzowi. Do niepokojących objawów zaliczamy zaczerwienienie, obrzęk, wydzielinę czy ból.

czas na rekonwalescencję
Czyli unikanie forsownych aktywności: W pierwszych tygodniach po operacji należy unikać ciężkiej aktywności fizycznej, szczególnie tej, która może wywierać nacisk na obszar pooperacyjny.

Dobrze zabezpieczona rana pooperacyjna goi się szybko i szybko wraca komfort życia, a także aktywizacje pamiętane sprzed operacji.
Jeśli masz dodatkowe pytania w tym temacie, nie wahaj się z nami skontaktować. Zapraszamy!

Pozdrawiamy serdecznie, Med4Me

foto pixabay

Dodaj komentarz