Stomijne woreczki wymyślono po to, by jak najbardziej ułatwić człowiekowi z wyłonioną stomią funkcjonowanie na nowych, innych i trochę nienaturalnych zasadach.
Wyłonienie stomii to zabieg chirurgiczny – w zasadzie to poważna operacja pozbawiająca pacjenta części lub całości organu, z którym przyszedł na świat i z którym nie zamierzał się rozstawać. Życie pisze jednak różne scenariusze. Stomia jest konsekwencją niektórych z nich. Konsekwencją, nie końcem świata, co uwiarygodniać miały jakościowe i dobrze dobrane woreczki stomijne.
W naszej ofercie znajdziecie jakościowe woreczki stomijne ale – uczciwie i od razu mówimy, że jeśli zostaną one źle dopasowane do Waszego rodzaju stomii – będą się odklejać. Mimo, że są jakościowe.
na zdjęciu kosmetyczka mieszcząca wszystkie akcesoria stomika 🙂
Faktem niezbitym jest to, że woreczki by spełniały swą rolę + by były przy tym dyskretne, niewidoczne i bezzapachowe, muszą być właściwie dobrane. Ich celem i przeznaczeniem jest to, by tkwić na ciele stomika do czasu aż on sam nie uzna, że należy je zdjąć. To założenie bywa też wielkim marzeniem wielu stomików, zwłaszcza młodych i niedoświadczonych w temacie doboru i instalacji woreczka.
W tym miejscu głośno i wyraźnie wybrzmieć powinno, że komentarze pielęgniarek i opiekunów stomijnych którzy w temacie podciekania brzmią:
„- nic się nie zrobić”
„- taka pani / pana uroda”,
„- no, tak pani wyłonili i ja na to nic nie poradzę” – są z gruntu złe i nieprawdziwe.
Temat podciekania i odklejania się woreczka poruszany był już wzmiankowano w artykule: A – jak AWARIA, i czy podciekaniu da się zapobiegać? Dziś chcemy poświęcić mu więcej czasu.
Systematyzowanie wiedzy, to obok właściwego doboru sprzętu bardzo potrzebna umiejętność. Cóż bowiem po doskonałym sprzęcie, gdy brać świadomości, jak można nim sobie uprościć życie? No właśnie.
W życiu każdego stomika zdarza się przynajmniej jedna taka sytuacja. Czasami w domu, podcza snu lub czytania gazety. Lub podczas zakupów, jazdy samochodem czy spaceru.
Nie jest to sytuacja komfortowa i nie jest to sytuacja normalna. Niemniej, zdarzyć się może. I zanim człowiek załamie się i na nowo w sobie zamknie, warto spojrzeć na nią z innej perspektywy.
To nie złośliwość losu. To sygnał. Podobny do tego, który daje napełniona szklanka, do której nadal usiłujemy wlać płyn, mimo że jest pełna. Na takie dictum odpowiada ona brakiem pojemności i zmoczeniem wszystkiego wokół.
Podobny sygnał daje przeciekający worek. Należy wtedy przeanalizować, gdzie tkwi problem (nie, nie w głowie stomika, nie nie w jego pechu i nie nie w tym, że życie się na niego uwzięło i nie -nie ma co mówić, że taka pani uroda!). Najczęściej za podciekaniem i odklejaniem woreczka stoi źle dobrany sprzęt, choć nie tylko.
Poznajcie Drodzy Czytelnicy, najczęstsze powody odklejania sie woreczka.
NIEWŁAŚCIWE DOPASOWANIE WORECZKA STOMIJNEGO
Woreczki stomijne to rozległy temat. A to dlatego, że rozległym tematem są stomie. Są różne i dlatego potrzebują dedykowanego sprzętu. Takiego, który nie będzie przeciekał i nie będzie się odklejał.
Dobór woreczka zależy od tego, jak wygląda stomia. Czy jest wypukła, ledwo wystająca nad skórę, czy wręcz wklęsła. A o złe dopasowanie nietrudno, Wystarczy, że do stomii drobnej i małej Stomik dobierze woreczek z płaską płytką. Istnieje spora szansa, że treść prawie od razu zacznie podciekać, powodując jego odklejanie.
Takich niuansów jest wiele.
Jeśli Twój woreczek się odkleja – zadzwoń. Zorganizujemy bezpłatną wizytę stomijnej pielęgniarki lub stomijnej opiekunki , która profesjonalnym okiem oceni, jaki woreczek rozwiąże Twoje problemy.
NIEWŁAŚCIWA METODA PRZYKLEJANIA WORECZKA
Zasada jest tak, by zacząć naklejać od dołu, pod stomią i iść w górę… Część klejącą należy mocno docisnąć do ciała, chwilę rozmasowując zakrytą przylepcem skórę.
To oczywiście tylko propozycja, bo każdy, każdy musi znaleźć własną dobrą, sprawdzającą się u niego metodę. Trzeba być przy tym uważnym i dbać o szczegóły mające znaczenie.
Znaczenie ma odpowiednie przygotowanie skóry – by przylepiec dobrze się trzymał, musi być właściwie oczyszczona z pozostałości kleju i treści jelitowej, dobrze umyta i dobrze osuszona.
Znaczenie ma także rozgrzanie przylepca. Zimny nieelastyczny przylepiec klei się niechętnie za to, chętnie odkleja.
Małe podpowiedzi co robić, by było dobrze?
Trzymaj kilka woreczków w temperaturze pokojowej.
Przed przyklejeniem do ciała – dodatkowo ogrzej przylepiec. Można potrzymać go w dłoniach, można włożyć na minutę pod pachę, a można – ogrzać suszarką.
na zdjęciu pudełeczko z używanymi do wymiany woreczkami i kosmetykami. Ten podręczny zestaw stoi często w ciepłej łazience.
KONDYCJA SKÓRY
Skóra ma swoją wilgotność, dzięki czemu nawet pod woreczkiem zachowuje właściwy wygląd i kondycję. A właściwy wygląd to taki, który nie odstaje od reszty ciała. Zdrowa skóra pod woreczkiem to absolutna podstawa. Warto zdać sobie sprawę, że część skóry, do której stomik przykleja woreczek prawie 24 godziny/doba znajduje się w warunkach nienaturalnych i to bez swobodnego dostępu do powietrza. Ważne jest więc, by była maksymalnie dopieszczona i zadbana. Bez podrażnień, odparzeń i otarć. Dlatego właśnie kluczowe są właściwe kosmetyki, które ochronią skórę i pomogą jej utrzymać maksymalnie dobrą kondycję.
na zdjęciu bariera ochronna TRIO w sprayu, tzw. sztuczna skóra – tworzy warstwę ochronną między skórą a płytką
BRAK PASTY USZCZELNIAJĄCEJ
Są stomicy, którzy jej nie używają… i żyją, jak się to kolokwialnie mówi 😉
Niemniej, jej stosowanie, bądź zamiennie – stosowanie pierścieni uszczelniających bezpośrednio przy stomii jest doskonałym zabezpieczeniem fragmentu skóry, który znajduje się między woreczkiem a stomią… Przede wszystkim, by nie doprowadzić do tego aby żrąca treść jelitowa sparzyła skórę oraz po to, by treść nie podciekała.
O ile aplikacja pierścienia jest prosta i intuicyjna – formujesz wałeczek i otulasz nim stomię. O tyle przy paście pamiętać należy, że jest mocno klejąca 😉 A to oznacza, że by nie pokleić się po same łokcie warto przed jej aplikacją zmoczyć palce, którymi będziemy nanosić ją na skórę.
na zdjęciu pasta uszczelniająca marki Convatec, chroni skórę przed treścią jelitową i podciekaniem
na zdjęciu pierścienie uszczelniające marki SALTS, chronią skórę przed treścią jelitową i podciekaniem
W naszej ofercie znajdziecie Drodzy Czytelnicy wszystko, co może pomóc w tym, by woreczek spełniał swoją rolę.
Jeśli Twój woreczek wciąż się odkleja – zadzwoń. Jesteśmy pewni, że możemy pomóc.
Pozdrawiamy gorąco, Med4Me Team
…………………………………………………
W artykule wspomniano:
woreczki jednoczęściowe z wypukłą płytka typu convex marki Salts
pierścienie uszczelniające marki salts (nakładane bezpośrednio przy stomii)
pastę uszczelniającą marki Conatec
barierę ochronną w spray marki Trio
Wszystkie te rzeczy są WYROBAMI MEDYCZNYMI – należy ich używać zgodnie z instrukcją lub etykietą. W przypadku wątpliwości skontaktuj się ze specjalistą.
.