K jak KOSMETYCZKA STOMIKA, i co powinna zawierać

Wiele razy pytacie nas drodzy Przyjaciele Stomicy, które kosmetyki są najlepsze, by z sukcesem dbać o skórę wokół stomii.
Innymi słowy, obok pytań, jak może wyglądać życie po wyłonieniu stomii, często pojawia się również pytanie: CO POWINNA ZAWIERAĆ KOSMETYCZKA STOMIKA?

Nie ma jednego doskonałego przepisu mówiącego o tym, co stosować, by jak najlepiej dbać o skórę wokół stomii. Dlatego zawsze gorąco namawiamy stomików to testowania różnych produktów, różnych firm.
W ten sposób najlepiej można ocenić, które kosmetyki okażą się tymi, które zdecydowanie poprawią komfort życia ze stomią.
Z nami taka operacja jest ułatwiona. W ofercie Med4Me znajdziecie bowiem drodzy Przyjaciele Stomicy, sprzęt i kosmetyki do pielęgnacji skóry wokół stomii – wszystkich firm dostępnych na polskim rynku.

Gdy stomik zostaje stomikiem oznacza, że od teraz, idąc do łazienki musi pamiętać, że przybyło mu w niej obowiązków. Nie wystarczy umyć zęby, ogolić się i wziąć prysznic. Trzeba też zadbać o stomię.
I tak, jak używamy pasty do zębów, szamponu czy balsamu po kąpieli tak i w temacie właściwego dbania o stomię warto pochylić się nad doborem kosmetyków pomagających utrzymać dobrostan skóry pod stomijną płytką.

KOSMETYCZKA STOMIKA to nic innego jak zbiór najpotrzebniejszych rzeczy, które zawsze każdy stomik powinien mieć pod ręką – w miejscu, w którym dokonuje on zmiany woreczka.
W domu, najczęściej jest to łazienka. W podróży – różnie to bywa. I właśnie dlatego najważniejsze, by kosmetyczka zawierała wszystko to, co jest niezbędne, do szybkiej i bezstresowej zmiany woreczka.

Kosmetyczka stomika zawierać powinna wszystko to, czego stomik używa podczas każdej zmiany woreczka. Bez względu na to, czy woreczek jest zmieniany w warunkach domowych czy poza domem


Co zawiera kosmetyczka stomika?

1./ Woreczki
powinny być w kosmetyczce zawsze. A jeśli to kosmetyczka używana podczas wyjazdu, należy obliczyć ile woreczków stomik zwyczajowo zużywa w ciągu tygodnia + zabrać dodatkowo jeszcze 2-3 zapasowe sztuki/ na każdy tydzień. To na wypadek, gdyby akurat podczas wakacji zdarzyło się, że woreczek się odklei i to kilka razy, bądź gdyby zaszła potrzeba skontrolowania skóry pod płytką.

na zdjęciu woreczek marki Salts – typu convex – z wypukłą płytką. Idealny do stomii wklęsłych lub mło wystajacych ponad skórę

2./ Nożyczki
Są potrzebne stomikom korzystającym z woreczków jednoczęściowych. W warunkach domowych warto otwór w płytce dociąć dopiero po zmierzeniu / obejrzeniu stomii.
W warunkach poza domem – warto takie nożyczki mieć w kosmetyczce wyjeżdżając na dłuższy urlop.
Przy wyjściu na popołudnie / weekend, wielu stomików z większym doświadczeniem, docina otwór w płytce i zabiera z sobą już tak przygotowany woreczek lub dwa.

do docinania otworu w woreczku służą specjalne „skręcające nożyczki”

3./ pasta uszczelniająca bądź pierścienie uszczelniające
Oba te produkty chronią skórę przed efektami podciekania. Podrażniona przez podciekanie treści skóra powoduje ogromny dyskomfort. Skóra boli, piecze i sprawia, że stomik nie czuje satysfakcji z odzyskanego życia.
O tym, jak sprawnie zaaplikować pastę lub nałożyć pierścień i jakie niesie korzyści używanie tych kosmetyków dokładnie pisaliśmy tutaj:
https://blog.med4me.pl/pasta-uszczelniajaca-czy-uszczelniajacy-pierscien-oto-jest-pytanie/

na zdjęciu pasta marki Convatec, z powodzeniem można zastąpić ją pierścieniem hydrokoloidowym – zadzwoń i zapytaj o darmowe próbki

4./ Spray do odklejania płytki z zużytym woreczkiem
Zdecydowanie nie należy odklejać woreczka „na sucho”. Skóra pod płytką jest wrażliwa, a często – podrażniona. Odklejanie woreczka bez wsparcia spray może powodować spory dyskomfort.

5./ Chusteczki czyszczące
Służą do zmywania ze skóry resztek kleju, pasty lub pierścienia uszczelniającego, a także, treści jelitowej. Warto je mieć zwłaszcza, gdy nie ma szans na skorzystanie z bieżącej wody.

na zdjęciu chusteczki Trio Elite i Coloplast. Wypróbuj obu, zadzwoń i zapytaj o darmowe próbki

6./ Spray bariera ochronna tzw. „sztuczna skóra” lub chusteczki
Ten produkt występuje w dwóch wariantach – spray lub chusteczki. Jego zadaniem jest dodatkowa ochrona skóry pod płytką.

dwa warianty bariery ochronnej, tu marki Trio

7./ Półpierścienie hydrokoloidowe z aloesem
Są pomocne, gdy skóra pod płytką jest podrażniona. Ceni się je za szybką ulgę, jaką przynoszą podrażnionej skórze. Stosuje się je bezpośrednio na skórę, pod płytką.

stosowany bezpośrednio na podrażnienie półpierścień „plasterek” z aloesem, przynosi ulgę podrażnionej skórze

8./ Półpierścienie hydrokoloidowe
Służą do lepszego zabezpieczenia przylepca. Zwłaszcza podczas uprawiania aktywności fizycznych, w tym pływania w basenie, morzu, jeziorze lub korzystania z sauny i jacuzzi


9./ Zwykłe chusteczki higieniczne / w pudełku lub w folii
Służą do osuszania skóry wokół stomii po jej umyciu. W warunkach domowych sprawdza się też ręcznik papierowy.

10./ Szare mydło
Jest nie do przecenienia. Do oczyszczania skóry wokół stomii proponuje się prócz kosmetyków stomijnych właśnie szare mydło. Absolutnie nie zaleca się natomiast mycia okolic stomii perfumowanymi mydłami.

11./ Woreczki na zużyte woreczki
Życie pokazuje, że woreczki zmieniamy w różnych miejscach, także takich, w których nie ma kosza na śmieci (las, przymierzalnia w sklepie, parking). Warto na taką okoliczność mieć coś, do czego można włożyć zarówno zdjęty z ciała woreczek jak również rzeczy użyte przy tej czynności. No i – z woreczkiem na nieczystości zdecydowanie łatwiej szukać kosza na śmieci.



A jak użyć kosmetyków, które każdy stomik powinien mieć w swojej kosmetyczce i jak zmieniać woreczek w warunkach domowych pisaliśmy już tutaj: https://blog.med4me.pl/w-jak-woreczek-i-jego-wymiana-w-warunkach-domowych-jak-to-zrobic-i-co-trzeba-miec-pod-reka/
Natomiast, jak woreczek zmienić w podróży – tutaj: https://blog.med4me.pl/w-jak-woreczek-i-jego-wymiana-poza-domem/

Dbanie o skórę pod płytką stomijną oraz zmiana woreczka to coś, czego można się nauczyć i to – z sukcesem.
By tego dokonać potrzebny jest czas, odrobina cierpliwości i otwartości a także – właściwie dobrany sprzęt i kosmetyki.
Zachęcamy Was drodzy Przyjaciele Stomicy do kompletowania swojej kosmetyczki stomika. Wszystko w jednym miejscu i pod ręką to spokojna głowa i – łatwiejsze wejście w nową rutynę.

Pozdrawiamy serdecznie, Med4Me Team

1 komentarz do “K jak KOSMETYCZKA STOMIKA, i co powinna zawierać”

Dodaj komentarz