Lato to czas, gdy chętniej i częściej wychodzimy z domu. Także osoby z wyłonioną stomią nie są tak do końca odporne na uroki tej pięknej pory roku. I całe szczęście, bo nic tak dobrze nie wpływa na samopoczucie, jak przeświadczenie o posiadaniu mocy sprawczej.
Widać ją zarówno na etapie decyzji o wyjeździe, pakowaniu torby lub walizki, a także funkcjonowaniu w warunkach innych niż domowe.
Jak podkreślamy wiele razy, stomia z definicji przywraca normalne, dobre, jakościowe życie. I w bardzo wielu przypadkach, tak właśnie jest. Osoby z wyłonioną stomią odzyskują to, co przez chorobę poprzedzającą stomię straciły. Mowa tu o mocy sprawczej, która pomaga na nowo cieszyć się dobrym życiem pełnym planów i miłych chwil.
Do nich bezwzględnie należą podróże. O tym, co spakować – zarówno na wyjazd weekendowy, jak i dłuższy urlop, pisaliśmy już w poprzednim artykule, pt. „Stomia i podróżowanie”. Dziś bliżej przyjrzymy się przedmiotowi, który, choć nie ma umocowania prawnego, walnie przyczynia się do zwiększenia komfortu podróżowania. Zwłaszcza – samolotem.
Karta stomika, bo o niej tu mowa, to nieformalny dokument potwierdzający, że jej właściciel posiada stomię. Nie jest ona dokumentem w sensie dosłownym. To przetłumaczona na 7 języków informacja potwierdzająca, że osoba ją posiadająca jest stomikiem i opisująca krótko, co się z tym faktem wiąże. Dotyczy to przede wszystkim informacji nt. konieczności posiadania przyklejonego do ciała woreczka oraz potrzeby wniesienia na pokład samolotu sprzętu stomijnego, w skład którego wchodzą zarówno woreczki, jak i akcesoria do pielęgnacji stomii.
Jako, że karta stomika przydaje się szczególnie w podróży, zwłaszcza samolotem, przed planowanym wyjazdem warto wyposażyć się w tłumaczenie w języku obowiązującym w kraju stanowiącym cel podróży.
Warto wiedzieć, że zaświadczenie wraz z kartą stomika standardowo drukowane jest w języku polskim oraz angielskim i francuskim. Natomiast informacje na temat posiadanej stomii można otrzymać również w języku niemieckim, włoskim, greckim, ukraińskim, hiszpańskim, tureckim i rosyjskim.
Karta stomika to bardzo pomocny drobiazg, zwłaszcza podczas kontroli na lotniskach. Wiele razy jej okazanie zwalniało podróżującą osobę ze stomią z niekomfortowej kontroli polegającej na okazaniu woreczka, bądź, co gorsza, jego odklejeniu celem udowodnienia, że nie znajduje się w nim nic nielegalnego. 😉
Warto tu podkreślić, że karta ta nie zwalnia z takiej kontroli, jeśli trafimy na służbistę. Zdecydowanie jednak pomaga uniknąć tłumaczeń i niekomfortowych sytuacji. Obsługa lotnisk z reguły rozumie temat i respektuje prywatność stomika, zwłaszcza że temat stomii nie jest dla personelu lotniskowego nowością.
Jak otrzymać kartę stomika?
Kartę wraz z zaświadczeniem medycznym potwierdzającym bycie stomikiem można otrzymać na dwa sposoby:
– w każdym naszym sklepie stacjonarnym – wystarczy zadzwonić, zamówić i ją osobiście odebrać;
– za pośrednictwem Fundacji Stomalife, która jest inicjatorem i pomysłodawcą karty „mam stomię”. Wystarczy wysłać wiadomość na email Fundacji. Przykładowa treść wiadomości: „Proszę o przysłanie karty stomika”. Ważne! Aby dotarła do osoby zamawiającej, należy w mailu podać swój adres. Po jego podaniu, karta wraz z zaświadczeniem w języku polskim zostanie przysłana na podany adres stacjonarny.
Ważne! Jeśli, drogi Przyjacielu Stomiku, życzysz sobie otrzymać tłumaczenie informacji nt. stomii w innym języku, koniecznie zaznacz to w mailu.
Kiedy karta jest ważna?
Gdy ją podpiszesz. Równie ważne jest to, aby zaświadczenie o tym, że jesteś stomikiem (otrzymasz je wraz z kartą), podpisał i podbił swoją pieczątką lekarz. Może być to lekarz POZ.
Gdzie się przydaje karta stomika?
Zdecydowanie – na lotnisku. A także w publicznych toaletach, zwłaszcza w toaletach dla osób z niepełnosprawnością, jeśli pojawi się problem, aby uzyskać do nich dostęp. Jest ona również przydatna podczas kontroli celnych.
Choć to karta honorowa, a nie prawnie obowiązujący dokument, wielu naszych Przyjaciół Stomików potwierdza, że usprawnia i ułatwia podróżowanie.
Zachęcamy do kontaktu. Zadzwoń, zamów, przyjdź i odbierz swoją kartę stomika. Możesz ją również zamówić pocztą.
Pozdrawiamy serdecznie, Med4Me Team
zdjęcia: archiwum własne oraz Fundacja Stomalife, która jest inicjatorką i pomysłodawczynią karty „mam stomię”