Kiedy połknięta tabletka ląduje w woreczku…

To że nie wszyscy stomicy po wyłonieniu stomii przestają korzystać z dobrodziejstw farmakologii jest faktem. Stomicy sięgają po medykamenty cyklicznie – w przypadku posiadania choroby przewlekłej lub innej. Sięgają też od czasu do czasu – suplementując się albo przeciwdziałając objawom przeziębienia, bólom głowy ect.

Nierzadko zdarza się tak, że połknięty lek lub witamina w całości ląduje w woreczku.

Czy to normalne? Nie. Ponieważ świadczy o tym, że lek trafiając w niezmienionej formie do stomijnego woreczka, nie spełnił swojej leczniczej funkcji.

Tego typu sytuacja zdarza się stomikom bardzo często. Najczęściej posiadaczom ileostomii z uwagi na często mocno skrócony pasaż jelitowy. Innymi słowy, im więcej jelita cienkiego zostało usunięte, tym mniej czasu aby tabletka miała szansę się rozpuścić i wchłonąć.

foto pixabay

Jak przeciwdziałać nieskutecznemu łykaniu tabletek?

– Uważność, samoobserwacja, konsultacja
Przede wszystkim, należy być uważnym, obserwować swój organizm i to, co trafia do woreczka, reagując na wszelakie nieprawidłowości, konsultując je od razu ze specjalistą.
Takie postępowanie pozwoli na szybką reakcję lekarza i zmianę sposobu leczenia a raczej podawanych leków – na alternatywną, którą mogą być płyny, proszki, kapsułki do rozpuszczania, czy leki do podania przez skórę (plastry).

– Formuła leku
niektóre leki mają powłoki, które nie rozpuszczają się w żołądku. Rozpuszczają się one dopiero w jelicie. W zależności od ilości usuniętego jelita i odcinka na którym została wyłoniona stomia, takie leki mogą nie mieć wystarczająco dużo czasu, aby się rozpuścić i wchłonąć. Właśnie na taką okoliczność dobrze jest udać się do lekarza, który zaproponuje lek alternatywny, wchłaniający się bez problemów

foto pixabay

– Zmiana postaci leku
Choć jesteśmy przyzwyczajenie do łykania tabletek, w przypadku, gdy lądują one w woreczku warto rozważyć zmianę postaci zażywanego leku na inną. Na przykład: płynną, rozpuszczalną w wodzie lub – do żucia.
Jeśli lek nie ma zamiennika należy przedyskutować z lekarzem możliwość rozdrabniania tabletki, którą stomik powinien zażywać na swoje dolegliwości. Uwaga! Nie należy robić tego bez konsultacji

– Monitorowanie efektów
Najlepsza metodą by zyskać pewność czy leczenie jest skuteczne, jest obserwowanie, które leki przechodzą w całości do woreczka. Obserwacje te warto zgłosić lekarzowi. Taka współpraca ze specjalistą zdecydowanie pomoże w dostosowaniu terapii.

– Unikanie niektórych leków
W przypadku stomii tabletki o przedłużonym uwalnianiu (ER, SR) niekoniecznie będą spełniać właściwie swoją funkcję. Wynika to z faktu. że potrzebują więcej czasu, by lek rozpoczął działanie poprzez uwolnienie substancji czynnych. Jest to utrudnione lub czasami nawet niemożliwe w przypadku stomików, którzy przeszli operację resekcji jelita lub jego fragmentu.


– Decyzje zawsze w oparciu o konsultacje z lekarzem
Pamiętajmy, że w przypadku podjęcia lub zmiany leczenia stomik nie powinien podejmować żadnych decyzji tylko i wyłącznie w oparciu o własne odczucia i wiedzę. Każde włączenie leków lub ich zmianę stomik powinien skonsultować ze specjalistą.

Pamiętajcie także drodzy Przyjaciele Stomicy, by podczas wizyty u lekarza poniformować go o posiadanej stomii, to zdecydowanie ułatwi dobór leków.

Pozdrawiamy, Med4Me Team

Dodaj komentarz