AKCESORIA STOMIJNE – używać, czy nie?

Słowa „kosmetyki” a także „akcesoria do pielęgnacji” kojarzą się wielu z rzeczami zbytecznymi.
Krem pod oczy? Nie znam, nie używam, nie potrzebuję. Podobnie jak balsam po kąpieli czy różnego rodzaju wcierki stosowane na skórę głowy.

Ten tok myślenia wielu stomików przenosi na akcesoria stomijne zwane inaczej akcesoriami do pielęgnacji skóry wokół stomii.
W tym przypadku temat wygląda nieco inaczej. Akcesoria do pielęgnacji stomii pełnią rolę konkretnej pomocy i ochrony. O ile można machnąć ręką na bardziej puszyste włosy czy mniej widoczne zmarszczki w okolicach oczu, o tyle nie da się machnąć ręką na stan skóry pod stomijną płytką. Gdy jest zły, rzutuje to realnie na jakość życia stomika, zarówno pod względem fizycznym, jak i psychicznym. A to powoduje konkretne i z reguły bardzo negatywne podejście do tematu stomii w kontekście swojego własnego życia.

foto pixabay

Należy mocno podkreślić, że decyzja o używaniu akcesoriów do pielęgnacji skóry wokół stomii jest indywidualna i zależy od wielu czynników. Nie jest to rzecz obligatoryjna, lecz kwestia własnego wyboru i własnego w tym temacie punktu widzenia.
Akcesoria stomijne dla niektórych osób mogą być czymś niezbędnym do utrzymania zdrowia skóry pod stomijną płytką i zapobiegania ewentualnym problemom związanym z podciekaniem treści na nieosłoniętą skórę, podczas gdy dla innych mogą być mniej istotne, choćby z uwagi na rodzaj posiadanej stomii.

Należy tu raz jeszcze podkreślić, że stosowanie stomijnych akcesoriów– zwłaszcza ich całej gamy, nie jest czymś nakazanym, a jedynie rekomendowanym lub zalecanym. Z założenia akcesoria stomijne mają pomagać w utrzymaniu dobrego, czyli zdrowego wyglądu skóry pod stomijnym woreczkiem.
Pamiętajmy, że skóra znajdująca się cały czas pod płytką pozbawiona jest swobodnego dostępu do promieni słonecznych czy też powietrza. To znacząco wpływa na jej kondycję, często – mocno ją osłabiając.
Jednak, spora grupa stomików uważa, że nie czuje potrzeby, by używać akcesoriów stomijnych, radząc sobie bez nich. Zważywszy na zatrważające statystyki mówiące, że tylko 13% spośród przeszło 65000 stomików jest ze swego nowego życia zadowolonych, trudno jednoznacznie ocenić, czy to uważność przy zaopatrywaniu stomii, a także jej rodzaj i brak innych schorzeń wpływających na jakość skóry, czy raczej jest to kwestia natury ekonomicznej wynikająca ze zbyt małych limitów na akcesoria stomijne.

można ich używać, ale nie jest to nakazem – choć, jak mówi wielu stomików, to właśnie ich używanie sprzyja poprawie jakości życia ze stomią

Faktem jest, że akcesoria stomijne ułatwiają życie ze stomią i chronią skórę narażoną na kontakt z treścią jelitową. Na co należy zwrócić uwagę przy decyzji, czy ich używać, czy nie?
Stan skóry: Jednym z kluczowych czynników, który należy wziąć pod uwagę, jest stan skóry wokół stomii. Jeśli skóra jest podatna na podrażnienia, odparzenia lub infekcje, akcesoria do pielęgnacji, takie jak bariera ochronna na skórę, pasty uszczelniające, plasterki z aloesem, mogą być niezastąpione w zapewnieniu odpowiedniej ochrony i komfortu.

pasta uszczelniająca pomaga w utrzymywaniu treści jelitowej z dala od skóry w przypadku podciekania treści bądź wycięcia zbyt dużego otworu w woreczku

Rodzaj stomii. Każda osoba może mieć inny rodzaj stomii, co wymaga indywidualnego podejścia do pielęgnacji. Inny stopień ryzyka uszkodzenia skóry pod płytką będzie dotyczył kolostomika, a inny urostomika, czy ileostomika. W przypadku tego ostatniego do woreczka stomijnego trafia treść wraz z enzymami trawiennymi, co powoduje, że jest agresywna w kontakcie ze skórą.

Aktywność fizyczna i tempo życia. Osoby prowadzące aktywny tryb życia mogą potrzebować akcesoriów, które zapewnią dodatkową ochronę podczas wykonywania różnych czynności. Zwłaszcza takich, które utrzymują skórę w dobrym stanie, jak też takich, które umożliwiają bezbolesne ściąganie zużytego woreczka. Pamiętajmy, że częste odklejanie mocno przyklejonego do skóry przylepca obarczone jest ryzykiem uszkodzenia skóry, do której – zaraz należy nakleić kolejny woreczek. Wszelkie działania na uszkodzonej skórze skutkują większą tkliwością i jej bolesnością. Skutkują też tym, że woreczek może się odkleić w sposób niekontrolowany.

Preferencje osobiste i samoobserwacja. Nie można także zapominać o preferencjach i wygodzie samego pacjenta. Nawet jeśli skóra nie wykazuje żadnych problemów, niektórzy mogą czuć się pewniej, używając akcesoriów do pielęgnacji skóry wokół stomii.

Nie ma jednej właściwej odpowiedzi na pytanie, czy należy używać stomijnych akcesoriów.
Najważniejsze to mieć świadomość, że życie ze stomią może być dobrym życiem bez bólu i dyskomfortu. Jednak – by tak było, warto pochylić się nad tematem dbania o skórę pod płytką. Warto więc obserwować siebie i skórę pod woreczkiem. I jeśli już nie zapobiegać – to zdecydowanie – działać, gdy dzieje się coś niepokojącego.

Warto pamiętać, że zadbana skóra pod płytką stomijną pozwala na powrót do dawnej aktywności życiowej.

zadbana skóra pod płytką stomijną pozwala na powrót do dawnej aktywności życiowej// foto pixabay

Dodaj komentarz