Krew podczas wymiany woreczka, normalne, czy nie?

Stomia to temat, który przeraża, zwłaszcza nowych stomików, którzy uczą się rozumieć stomię i to, jak się z nią żyje.

Często w temacie stomii pojawia się pytanie:
Czy to normalne, że stomia krwawi podczas zmiany woreczka?

I tak, i nie. A dlaczego? Bo to zależy od stopnia krwawienia oraz okoliczności, jakie temu towarzyszą.

Niewielka ilość krwi podczas wymiany worka stomijnego i czyszczenia stomii to rzecz, która nie powinna stresować, ale warto pochylić się nad tematem i zrozumieć, dlaczego tak się dzieje, by nie przeoczyć, kiedy te stosunkowo błahe symptomy zmienią się w poważniejsze.


foto pixabay

Dlaczego stomia podkrwawia podczas wymiany worka stomijnego?

Ze względu na:
podrażnienia mechaniczne. Pamiętajmy, że skóra wokół stomii oraz sama stoma mogą być wrażliwe. Podczas czyszczenia jej przed zmianą woreczka nie należy jej pocierać, a jedynie osuszać przez pulsacyjne przykładanie ręcznika lub chusteczki higienicznej.

suchą skórę. Skóra znajdująca się niemal przez cały czas pod woreczkiem jest delikatna i sucha, co sprawia, że jest bardziej podatna na uszkodzenia.

podrażnienie chemiczne. Stomijne akcesoria mają znaczenie, warto ich używać i warto robić to dobrze. Używanie nieodpowiednich dla siebie środków czyszczących może podrażniać skórę i powodować krwawienie.

niewłaściwe dopasowanie worka stomijnego. Warto wziąć pod uwagę, że zbyt ciasny lub źle dopasowany worek może ocierać skórę i powodować podrażnienia.

Jak temu przeciwdziałać?

Za pomocą uważności i delikatności oraz zdrowego rozsądku.


Skórę pod płytką należy oczyszczać delikatnie – nie pocierając i nie szorując jej, a jedynie przykładając chusteczki do wycierania/osuszania skóry. (to mogą być zwykłe chusteczki higieniczne)

Ważny jest też dobór akcesoriów stomijnych. Warto więc korzystać z możliwości testowania darmowych próbek różnych akcesoriów (zwanych potocznie kosmetykami stomijnymi). Należy podkreślić tu wyraźnie, że do pielęgnacji stomii używać należy wyłącznie akcesoriów stomijnych, a nie „innych zamienników”.

Bezwzględnie unikać należy perfumowanych lub agresywnych chemicznie preparatów.


Dobrostan buduje się przez uważność. Warto regularnie sprawdzać jakość woreczka i jego umocowanie do skóry, a także – regularnie go zmieniać. Przez regularną samoobserwację można uniknąć wielu zdrowotnych problemów.

Stomijny woreczek również może wpływać na komfort i samopoczucie stomika, jak i – jego brak. Warto pamiętać, że tak jak w przypadku stomijnych akcesoriów, tak i woreczki stomijne można testować za darmo, by znaleźć ten, w którym stomik czuje się najlepiej.

Dopasowanie sprzętu stomijnego. Kluczem do dobrostanu stomika jest upewnienie się, że sprzęt stomijny jest odpowiednio dopasowany. Zbyt ciasny otwór może powodować otarcia, a zbyt luźny może prowadzić do wycieków i podrażnień.

foto pixabay

Każdy niepokój, brak pewności czy anomalię zawsze i bezwzględnie należy zgłosić lekarzowi lub pielęgniarce stomijnej.

Pamiętajmy też, że co innego incydentalne podkrwawianie, a co innego – obfite krwawienie. Każdą taką sytuację bezwzględnie należy zgłosić lekarzowi, zwłaszcza gdy krwawienie jest:

– obfite, to takie, które samo nie kończy się i nie ustępuje po kilku minutach,
– częste, gdy pojawia się podczas każdej zmiany woreczka,
– towarzyszy mu ból lub inne nietypowe, niepokojące objawy, takie jak: opuchlizna, gorączka, zaczerwienienie lub nieprzyjemny zapach.

Jeśli w temacie stomii jest coś, co Cię niepokoi, drogi Przyjacielu Stomiku, koniecznie skonsultuj się z lekarzem lub pielęgniarką stomijną, w celu wykluczenia większych problemów bądź – podjęcia kroków zaradczych.

Pozdrawiamy, Med4Me

Dodaj komentarz