Mam stomię – czy ona wymaga specjalnej opieki medycznej? Co to znaczy w praktyce?

Stomia to nowe obowiązki i nowa rutyna.
Z własnych, wieloletnich obserwacji wiemy, że życie ze stomią staje się prostsze, a już na pewno mniej przerażające, gdy stomicy mają na temat stomii i wszystkiego, co jej dotyczy jak najwięcej informacji.
Dlatego, by jak najbardziej pomóc w procesie zrozumienia stomii, dziś z cyklu – pytanie o stomię,
kolejne, które słyszymy dość często i na które dość często odpowiadamy. Zarówno w rozmowach z naszymi Klientami, jak i na różnych spotkaniach poświęconych edukowaniu w temacie stomii i opiece nad nią.

Czy stomia wymaga specjalnej opieki medycznej?

Na początku życia z nią, zaraz po operacji wyłonienia, stomia wymaga opieki medycznej. I nie należy tego faktu bagatelizować. Opiekam medyczna w pierwszym okresie po wyłonieniu pozwala kontrolować wygląd i funkcjonowanie stomii oraz wpływa na minimalizowanie ryzyka jakichkolwiek komplikacji z nią związanych.

Natomiast, w czasie późniejszym, gdy wiedza stomika w temacie stomii jest na tyle rozległa i ugruntowana, że z powodzeniem wystarcza do dobrego i bezproblemowego funkcjonowania z woreczkiem, specjalna i częsta opieka medyczna jest sprawą indywidualną.

Zależy też od kilku czynników, należą do nich:
– powód wyłonienia stomii,
– stan zdrowia stomika – zarówno fizyczny jak i psychiczny,
– miejsce wyłonienia stomii (dotyczy zwłaszcza obszarów, powodujących trudność w zaopatrywaniu stomii. Są nimi: fałdy skórne, pobliże pachwin, pępka, kości biodrowej, starych blizn). 

W tym miejscu należy podkreślić, że bez względu na czas, jaki minął od wyłonienia stomii, jeśli ze stomią dzieje się coś, co budzi niepokój jej właściciela – bezwzględnie należy skonsultować ten stan rzeczy z lekarzem.

Wróćmy jednak do czasu zaraz po operacji w kontekście specjalnej opieki stomijnej.

Osoby z wyłonioną stomią tuż po operacji mają mnóstwo pytań i wątpliwości. W krótkim czasie, muszą też szybko przyswoić sporą ilość wiedzy. Wszystko to po to, by jak najlepiej wejść w nową rutynę.

Na tym konkretnym etapie niezbędna jest rola opiekuna stomijnego.
Jego rolą jest:
– fachowe dobranie właściwego rodzaju woreczka stomijnego oraz akcesoriów stomijnych,
– przeszkolenie stomika (a jeśli sytuacja tego wymaga, także jego bliskich) w zakresie zmiany woreczka i zaopatrywania stomii,
– omówienie problemów, które mogą się pojawić i wyczulenie na konieczność dbania o skórę wokół stomii.

W praktyce dobry opiekun stomijny to stoma-przyjaciel i osoba godna najwyższego zaufania. To ktoś, kto zna stoma-problemy, rozumie je i umie pomóc w wielu trudnych tematach związanych z nową rzeczywistością.

W pierwszym okresie po wyłonieniu stomii bardzo ważne są również regularne wizyty kontrolne i
ocena stanu stomii przez lekarza chirurga, który wyłonił stomię
.
Pierwsza wizyta, której terminu nie należy przegapić, to wizyta, podczas której lekarz zdejmuje szwy nałożone wokół stomii i kontroluje jej wygląd.

Często w tym dniu pojawia się termin kolejnej kontrolnej wizyty, choć nie jest to obligatoryjne. Pamiętajmy jednak, że regularne wizyty u lekarza lub pielęgniarki stomijnej, zwłaszcza, gdy stomik nie czuje pewności co do kondycji stomii, są niezbędne do monitorowania stanu stomii i skóry wokół niej. Pozwalają także na wczesne wykrywania ewentualnych problemów. Należą do nich podrażnienia, infekcje czy przepukliny stomijne.

Osoby z wyłonioną stomią, po operacji często dążą do zmian żywieniowych. W tym miejscu warto wspomnieć, że by zrobić to fachowo i mieć dobre efekty, warto oprzeć się na pomocy specjalisty dietetyka.

pomocą w kwestii właściwego doboru posiłków służy również poradnik wydany przez Fundację Stomalife, którego lekturę rekomendujemy

Zatem, podsumowując: czy stomia wymaga specjalnej opieki medycznej?

Zdecydowanie tak – tuż po operacji wyłonienia rekomenduje się:
– regularne wizyty u lekarza w celu skontrolowania stomii,
– spotkania i stały kontakt z opiekunem stomijnym, celem doboru sprzętu i zdobycia wiedzy – jak go używać,
– wizytę u dietetyka, który pomoże opracować nową, zdrową dietę, która pomoże uniknąć wzdęć czy zaparć.

Niekoniecznie – w terminie późniejszym, gdy stomik potrafi sam ocenić stan stomii i doskonale radzi sobie z jej zaopatrywaniem. Ważne jest natomiast, by kontaktować się z lekarzem lub opiekunką stomijną ilekroć pojawi się coś, co niepokoi stomika.

Drodzy Przyjaciele Stomicy, zachęcamy Was do kontaktu w każdym momencie Waszego życia ze stomią. Pamiętajcie, że nie ma śmiesznych lub mało ważnych pytań. Każde pytanie, którego odpowiedź przybliża Was do lepszego zrozumienia stomii, to kolejny krok ku lepszemu życiu.

Pozdrawiamy serdecznie, Med4Me Team

Dodaj komentarz