W kontekście pielęgnacji stomii pojawia się wiele pytań. Jedno z nich to:
Co stosować do mycia okolic stomii – mydło czy chusteczki/gaziki?
My mówimy: jedno i drugie. 🙂
Należy tylko zachować właściwą kolejność. Mianowicie, po odklejeniu woreczka skórę warto przetrzeć/oczyścić specjalną chusteczką do oczyszczania skóry wokół stomii z pozostałości pasty, kleju i resztek pokarmowych.
Następnie, jeśli jest taka możliwość, warto okolice stomii przemyć mydłem i ciepłą wodą.
Bardzo ważny jest wybór mydła. Do przemywania okolic stomii należy stosować szare mydło.
Dlaczego? Ze względu na właściwości cechujące szare mydło.
Szare mydło:
– ma naturalny skład
Szare mydło jest zazwyczaj pozbawione substancji chemicznych, zapachowych, barwników i innych dodatków, które mogą podrażniać skórę. Pamiętajmy, że skóra wokół stomii jest szczególnie wrażliwa i narażona na podrażnienia. Szare mydło, będące produktem hipoalergicznym, łagodzi je i przynosi ulgę, nie generując dodatkowych podrażnień.
– jest antyseptyczne
A to oznacza, że pomaga w utrzymaniu higieny i minimalizowaniu ryzyka infekcji w okolicach stomii. Jest to szczególnie istotne, ponieważ zakażenia mogą prowadzić do poważniejszych komplikacji.
– nie tworzy na skórze specyficznej tłustawej warstwy
To ważne w kontekście przyczepności stomijnej płytki. Większość mydeł i żeli do mycia pozostawia na skórze tłustą warstwę, która może zmniejszyć przyczepność worka stomijnego. Szare mydło dobrze się spłukuje, nie pozostawiając na skórze warstwy, co zwiększa przyczepność materiałów stomijnych.
Analogicznie, dlaczego stosowanie mydła perfumowanego może przynieść wymierne szkody?
Ponieważ perfumowane mydło kosmetyczne:
– nie jest antyseptyczne i może zaburzać naturalną florę bakteryjną
Perfumowane środki mogą mieć bardziej drażniące działanie, a także zmieniać naturalne pH skóry. Może to zaburzać florę bakteryjną, zwiększając ryzyko infekcji i innych problemów skórnych.
– może powodować alergię i podrażniać
Pamiętajmy, że skóra wokół stomii to skóra bardzo delikatna, wrażliwa, a często – także tkliwa i podatna na podrażnienia i odczyn alergiczny. Tymczasem mydła perfumowane zawierają dodatki zapachowe, barwniki i inne substancje chemiczne, które mogą właśnie wywołać reakcje alergiczne lub podrażnienia na skórze, zwłaszcza na wrażliwej skórze wokół stomii.
– może utrudniać przyczepność sprzętu stomijnego
Pamiętajmy, że perfumowane mydła często tworzą na skórze specyficzny film. Tymczasem skóra wokół stomii, by dobrze kleiła się do niej płytka stomijna, musi być neutralna.
Niedokładne przyklejenie płytki stomijnej skutkować może przestrzenią, pod którą podciekać będzie treść stomijna, podrażniając i uszkadzając skórę.
Skoro szare mydło „daje radę”, to po co chusteczki czyszczące?
Chusteczki stomijne do oczyszczania skóry wokół stomii to odpowiednio przygotowany wyrób medyczny. Jego celem jest nie tylko usunięcie zanieczyszczeń ze skóry. Ale nie tylko. Substancja, którą nasączone są chusteczki, ma za zadanie zapewnić ochronę i przygotowanie do jak najlepszego trzymania się stomijnego woreczka.
Warto zaznaczyć też, że nie zawsze i nie wszędzie stomik ma dostęp do bieżącej wody i mydła.
Zdarza się, że worek stomijny wymieniać trzeba w plenerze lub w toaletach publicznych, w których nie ma umywalek w kabinach.
W takim momencie nasączone specjalnym płynem chusteczki do oczyszczania skóry absolutnie wystarczają, by maksymalnie o nią zadbać.
Pozdrawiamy serdecznie, Med4Me Team
W artykule opisano i użyto zdjęć produktu marki Salts
Produkt: Chusteczki do usuwania kleju stomijnego
Podmiot odpowiedzialny: Med4Me Sp. z o.o.
To wyrób medyczny, należy używać go zgodnie z etykietą lub instrukcją. W przypadku wątpliwości zalecamy kontakt ze specjalistą.