O co chodzi z tym otworem w płytce stomijnej? I dlaczego jest taki ważny?

O tym, że woreczki występują w różnych opcjach – także w temacie otworu w płytce stomijnej – pisaliśmy już TUTAJ. Dziś skupimy się nad tym, dlaczego otwór ten jest tak bardzo ważny.

Właściwie docięty otwór w płytce stomijnej to coś, co umyka lub „nie wychodzi” precyzyjnie, zwłaszcza osobom starszym albo – zupełnie nowym stomikom.
W natłoku informacji, jakie muszą oni przyswoić, zapamiętują, że wybierając dany rodzaj woreczka stomijnego, otwór należy dociąć. Skupiając się, by zrobić to dobrze, często nie przykładają większej wagi do wielkości wyciętego otworu, a ona ma ogromne znaczenie.

Właściwie docięty otwór w płytce worka stomijnego:

1. Zapobiega podrażnieniom skóry
Za mały otwór może uciskać na stomię, powodując ból, dyskomfort, a nawet uszkodzenie delikatnej tkanki stomijnej.
Za duży otwór pozwala na kontakt treści jelitowej lub moczu ze skórą wokół stomii, co prowadzi do podrażnień, odparzeń lub owrzodzeń.

2. Utrzymuje szczelność systemu stomijnego (system stomijny to inaczej: zintegrowany z płytką woreczek stomijny lub zestaw dwuczęściowy: osobno woreczek, osobno płytka)
Prawidłowy rozmiar otworu zapewnia dobre dopasowanie płytki stomijnej do stomii, minimalizując ryzyko wycieków treści jelitowej lub moczu. Szczelność systemu to klucz do komfortu pacjenta i ochrony skóry.

3. Zapobiega zakażeniom
Kontakt treści stomijnej ze skórą wokół stomii może sprzyjać zakażeniom. Precyzyjne dopasowanie płytki ogranicza takie ryzyko.

4. Zwiększa komfort i mobilność
Właściwie dopasowany otwór redukuje dyskomfort i obawy związane z potencjalnymi wyciekami, co pozwala pacjentowi na większą swobodę i aktywność w codziennym życiu.

5. Przedłuża trwałość płytki stomijnej
Dobrze docięty otwór zmniejsza ryzyko uszkodzenia płytki (np. poprzez jej przesiąkanie), co oznacza, że może ona być używana przez zalecany czas.

Właściwie docięty otwór – czyli jaki?
Przyjmuje się, że właściwie docięty otwór stomijny nie przylega ściśle do stomii, ale jest od jej obwodu większy o 1-2 mm.
Taka wielkość otworu w płytce daje gwarancję, że stomia będzie miała miejsce na ewentualne powiększenie się podczas pracy.

Skoro treść stomijna nie powinna mieć kontaktu ze skórą, jak ją zabezpieczyć, skoro otwór ma być „luźniejszy”?

W tym celu zaleca się stosowanie pasty uszczelniającej w tubce, która układa się wokół stomii szczelnie i dokładnie jak szal wokół szyi, zakrywając miejsca, które znajdują się między płytką a stomią.
Zamiast pasty można użyć hydrokoloidowych pierścieni uszczelniających.

tu przykładowe pasty marki: Salts oraz Convatec, w naszej ofercie znajdziesz również pasty uszczelniające wszystkich dostępnych w Polsce marek

tu przykładowe pierścienie marki Salts, w naszej ofercie znajdziesz również pierścienie uszczelniające wszystkich dostępnych w Polsce marek


Jak precyzyjnie wymierzyć otwór?
Za pomocą szablonu miarek. Znajdziecie go w każdym pudełku worków stomijnych.

Czym go dociąć?
Specjalnymi nożyczkami stomijnymi. Mają charakterystyczny zagięty kształt ostrza, który umożliwia cięcie nimi „na krągło” – same skręcają 😉

Jak to zrobić?

– skorzystaj z miarki jaką znajdziesz w pudełku z woreczkami stomijnymi
– po zdjęciu worka przymierz szablon do stomii i wybierz otwór, który pasuje sdo kryteriów (1-2 cm większy od stomii)
– sprawdź jaki rozmiar widnieje przy wybranym przez Ciebie rozmiarze
– weź woreczek i spójrz na płytkę, tam znajduje się podobna podziałka
– wytnij właściwy obwód sugerując się tym, który pokazała Ci miarka

Jeśli w tym temacie macie jakieś pytania, drodzy Przyjaciele Stomicy, zachęcamy Was do kontaktu. Chętnie pomożemy Wam rozwiać wątpliwości i stres, jaki często wiąże się z precyzyjnym docięciem otworu w płytce stomijnej.

Pozdrawiamy serdecznie, Med4Me Team

Dodaj komentarz