O – jak ODPARZENIA skóry i jak je leczyć z sukcesem

Nie ma stomika, któremu by się nie przytrafiły choć raz. ODPARZENIA.
Zbyt duży otwór w woreczku, podciekanie treści, odklejanie się woreczka, podatność skóry, reakcja na leki, alergie… Powody mogą być różne. Efekt zawsze jest taki sam. Bolą i sprawiają ogromny dyskomfort. A niezabezpieczone – powodują zwielokrotnienie tych negatywnych doznań.

Odparzenia, choć schowane pod płytką są i powodują ogromny dyskomfort. To z kolei przekłada się na jakość życia stomika i jego relacje z otoczeniem. No bo, wyobraźcie sobie, jak to jest, gdy skóra pod płytką pali żywym ogniem, a Wy nie możecie nic zrobić – ani się się podrapać ani sprawić, by przestało tak bardzo boleć i piec…
Co ciekawe odparzenia to nie kwestia długotrwałych zaniedbań. Pojawić się mogą między jedną a drugą zmianą woreczka, co oznacza, że dzieje się to w ciągu 2-5 dni… Żrąca, przeciekająca treść nie potrzebuje wielu dni – wystarczy, że żywa, goła skóra narażona jest, przez kilka godzin, na bezpośredni kontakt z treścią, która znaleźć ma się w woreczku, ale podciekła pod płytkę.
Podstawowa zasada jest więc taka: gdy odczuwamy niepokój, gdy swędzi, szczypie i pali pod płytką – zmieniamy ją, kontrolując skórę pod przylepcem i włączając działania naprawcze, jeśli jest taka potrzeba.
Nie zawsze takie szybkie działanie jest jednak możliwe. Nie ma takiej opcji podczas pobytu poza domem – na długich zakupach, na zebraniu, w autokarze, podczas górskiego rajdu w deszczu czy podczas egzaminu.

Wtedy ważne jest, by powstałe odparzenie zabezpieczyć i włączyć działania naprawcze w obrębie uszkodzonej skóry oraz, by maksymalnie ochronić ją przed podobnymi sytuacjami w przyszłości.

CO ROBIĆ, BY ZAPOBIEGAĆ ODPARZENIOM?

Przede wszystkim, należy jasno i wyraźnie powiedzieć, że całkowite wyeliminowanie problemu odparzeń skóry wokół stomii nie jest możliwe. Nie ma kosmetyku i metody, które raz na zawsze zamkną ten, nomen omen – palący problem. Zdecydowanie jednak, problem ten można ograniczyć.

JAK TO ROBIĆ?

– dobrze dobranym sprzętem, to przede wszystkim
Dlatego tak ważna jest profesjonalna pomoc w doborze sprzętu. Powtarzamy to często, bo ten szczegół rodzi najwięcej problemów związanych z komfortem psychicznym i jakością życia stomika.
Zwłaszcza świeżo wyłoniony stomik nie ma pojęcia, jaki rodzaj woreczka będzie dla niego odpowiedni, aby maksymalnie wzmocnić jego komfort podczas wracania do normalnego życia.
Warto zwrócić uwagę, że do stomii wklęsłej stosować należy inny woreczek, niż do wypukłej. Pod źle dobrany woreczek treść może podciekać a woreczek – odklejać się. To z kolei powoduje dyskomfort, strach przed wyjściem z domu, upokorzenie i – a jakże – odparzenia i uszkodzenia skóry.

Dlatego zachęcamy do kontaktu. Pod numerem 800 120 130 znajdziecie profesjonalną pomoc. Doradzimy Wam jaki typ woreczka rozwiąże Wasz problem i umówimy Was z pielęgniarką stomijną bądź opiekunką stomijną, która przyjedzie do Was i bezpłatnie udzieli pomocy oraz doradzi rodzaj sprzętu.

– właściwą higieną stomii i okolic.
Oczywiście, najważniejsze to zapobiegać, by nie musieć leczyć. Niemniej, nie zawsze jest na to przestrzeń i czas. Nie zawsze też stomik, zwłaszcza początkujący, dysponuje wiedzą, jak to robić skutecznie. Oczywiste jest, że im szybciej uporządkuje on sobie tę wiedzę, tym szybciej zacznie traktować stomię jak dodatek do życia, który da się ogarnąć. To jednak rodzi stres i frustrację, bo stomik nie zawsze wszystko zapamięta za pierwszym razem a boi się / wstydzi pytać kolejny raz o to samo… My jednak zachęcamy do pytań. Z resztą, często powtarzamy, że nie da się „złapać” wszystkiego za pierwszym podejściem. Dlatego warto o wszystko zapytać – jeszcze raz a nawet raz kolejny i następny, tak, by przyswoić, zrozumieć i umieć zastosować.

JAK DBAĆ O STOMIĘ?

– każdy stomik wie jak często należy zmieniać woreczek. To rzecz bardzo indywidualna, nie ma jednego kalendarza dla wszystkich. Jednak – gdy piecze i swędzi, to zdecydowanie jest TEN moment. Wtedy woreczek należy zmienić bez względu na to, czy od jego zmiany upłynęła doba, dwie czy więcej.

– okolice stomii i stomię przed nałożeniem kolejnego woreczka należy umyć. Najlepiej, szarym mydłem i wodą. Potem warto użyć kosmetyków do pielęgnacji. W tym temacie polecają się bariera ochronna w sprayu lub w chusteczkach, pasta uszczelniająca lub pierścienie uszczelniające. Choć ich stosowanie nie jest obligatoryjne, to pomaga zachować dobrą kondycję skóry pod płytką z klejem.

JAK WYLECZYĆ USZKODZENIA SKÓRY WOKÓŁ STOMII?

WŁAŚCIWĄ HIGIENĄ. Co się mieści pod tym hasłem? Kilka podstawowych zasad, o których warto pamiętać.

– woreczek odklejamy przy pomocy sprayu do odklejania – można oczywiście odklejać „na sucho” niemniej, takie działanie może narazić skórę na uszkodzenia.

spray do odklejania woreczka, marki Salts, spray – bariera ochronna marki Trio oraz woreczek z wypukłą płytką typu convex

– stomię i skórę wokół przemywamy szarym mydłem i wodą i wycieramy pulsacyjnie – nie przez pocieranie.

– można użyć specjalnych chusteczek. Są bezcenne, gdy nie ma opcji na wymianę woreczka w domowych warunkach, np. w podróży

chusteczki czyszczące marki Coloplast

– gdy ciało jest już czyste i suche, w okolicach stomii warto nałożyć sztuczną skórę w sprayu

– bezpośrednio na zapaloną, poranioną skórę wokół stomii warto nakleić plasterki gojące z wyciągiem z aloesu

pasta uszczelniająca marki Convatec, spray do odklejania marki Salts, spray – bariera ochronna marki Trio i plasterki gojące z aloesem marki Salts

– wokół stomii nakładamy pastę, ona również ma właściwości gojące i zapobiega podciekaniu / zamiast pasty można użyć pierścieni uszczelniających

pasta uszczelniająca marki Convatec i plasterki gojące z aloesem, marki Salts

– na tak przygotowaną skórę naklejamy woreczek

woreczek marki Salts, z płytką wypukłą typu convex, nożyczki stomijne i chusteczki czyszczące marki Trio

Jeśli cierpisz na podrażnienia i odparzenia wokół stomii, jeśli nie masz pewności, czy twój woreczek jest dobrze dobrany, bo treść podcieka, jeśli masz pytania, na które nie znasz odpowiedzi – zadzwoń, spróbujemy Ci pomóc 🙂

Wszystkie omawiane w artykule produkty dostępne są w sieci sklepów Med4Me, stacjonarnie lub online.
Mowa o:
– sprayu do odklejania woreczka
– chusteczkach usuwających z ciała nadmiar kleju, pasty i treści
– barierze ochronnej w sprayu lub w chusteczkach
– paście uszczelniającej lub pierścieniach
– plasterkach gojących z aloesem

Pozdrawiamy serdecznie, Med4me Team

1 komentarz do “O – jak ODPARZENIA skóry i jak je leczyć z sukcesem”

Dodaj komentarz