Spotykamy się często z wieloma pytaniami, kóre padają od osób czekających na operację wyłonienia stomii.
Słyszą one często te lub podobnie brzmiące słowa: „wyczerpaliśmy wszystkie możliwości leczenia, pozostaje wyłonienie stomii”. To krótkie zdanie rodzi wiele pytań, choć często stomia jest tematem tak nieznanym abstrakcyjnym, że wielu przyszłych stomików początkowo nie wie nawet, o co i jak pytać.
Słowo stomia, czasami słyszane po raz pierwszy i to od razu w kontekście własnego życia – przeraża. foto pixabay
Tu „na kartach” bloga staramy się sukcesywnie odpowiadać na te nurtujące Was pytania bo wierzymy, że zrozumienie tematu stomii jest bardzo ważne. Pozwala ono przestać się bać i spojrzeć obiektywnie na kwestię stomii i życia z nią. A, co należy podkreślić, rzetelna wiedza na temat stomii wraz z dobrze dobranym sprzętem czyni życie stomika życiem dobrym i jakościowym.
Odpowiadaliśmy już na wiele pytań. Zarówno tych dramatycznych, jak i tych dotyczących rzeczy codziennych, praktycznych.
– Jak długo żyje się ze stomią?
– Czy ze stomią można żyć normalnie?
– Czy można z nią uprawiać sport, seks, ćwiczyć krav magę, morsować i jeździć na rowerze?
– Co może jeść stomik?
– Jak uniknąć powikłań stomijnych?
– Czy znów można nosić sukienki?
– Czy stomik może podróżować?
Na wszystkie te pytania znajdziecie odpowiedzi na naszym blogu 🙂
Z dobrze zrozumianą i zaopatrzoną stomią stomik może podróżować, uprawiać sport i pracować // foto pixabay
Wszystkie wymienione wyżej pytania dotyczą tematów dziejących się już po wyłonieniu. Warto więc także usystematyzować to, co trzeba wiedzieć przygotowując się do operacji wyłonienia stomii. Zarówno fizycznie i mentalnie.
Oto garść wiedzy i haseł, których poznanie zdecydowanie pomoże przybliżyć temat stomii.
Wyłonienie stomii jest operacją. Trwa kilka godzin i odbywa się na dwa sposoby
– Laparoskopowo. To metoda małoinwazyjna, bez rozcinania powłok brzusznych.
– Tradycyjnie. To metoda polegająca na rozcięciu powłok brzusznych.
O metodzie wyłonienia decyduje lekarz ale zawsze o swoim wyborze Was poinformuje podczas rozmowy przed operacją. Warto się do takiej rozmowy przygotować, mając pod ręką pytania, które przyszłego stomika bardzo nurtują i niepokoją.
Oczywiście zdarzyć się może, że podczas operacji dojdzie do komplikacji, w związku z czym mimo że miała odbywać się laparoskopowo, jednak przeprowadzona zostaje metodą tradycyjną. O takim ryzyku również zostaniecie poinformowani przed operacją. Warto mieć więc i na tę okoliczność komplet pytań, jeśli takie się Wam nasuną.
Macie prawo wiedzieć, co będzie się działo. Macie prawo zadawać pytania i macie prawo otrzymać odpowiedzi //foto pixbay
Stomię wyłania się na czas określony lub już na stałe
– Stomia czasowa – na czas określony, to stomia, której zadaniem jest odciążenie jelita, które potrzebuje czasu na wygojenie ran pooperacyjnych. Ta stomia kończy się przywróceniem ciągłości przewodu pokarmowego. Oznacza to że po upływie określonego przez lekarza czasu, w wyniku kolejnej operacji dojdzie do zamknięcia stomii i zespolenia jelita. Czyli – znów będziecie się mogli wypróżniać w tradycyjny sposób. 🙂
– Stomia stała – to stomia, która nie daje takiej opcji jak czasowa. Z technicznego punktu widzenia ta stomia polega na wycięciu chorego organu wraz z odbytnicą i odbytem, co uniemożliwia przywrócenie ciągłości przewodu pokarmowego. Ta stomia pozostaje ze stomikiem na zawsze.
Stomia to nazwa ogólna. Wyróżnia się 3 typy stomii. To:
– Kolostomia – wyłanianie na jelicie grubym.
– Ileostomia – wyłanianie na jelicie cienkim.
– Urostomia – wyłanianie także na jelicie cienkim (to jedna z metod jej wyłonienia).
W zależności od tego, na co cierpi przyszły stomik, zostanie on: kolostomikiem, ileostomikiem lub urostomikiem.
Samo słowo „wyłonienie” też często budzi niepokój wśród przyszłych stomików. Brzmi dziwnie i niezrozumiale. Już tłumaczymy.
Wyłonienie stomii polega na rozcięciu fragmentu brzucha (jak duży to fragment zależy od rodzaju operacji – laparoskopowo lub tradycyjnie) i wydobyciu na jego powierzchnię małego odcinka jelita (cienkiego lub grubego). Fragment ten, przypominający wylot rurki lub rękawa, zostaje przyszyty do brzucha, tworząc mały guzik. W kolostomii ma kształt owalny, w ileostomii i urostomii – okrągły. Dzięki temu guzikowi stomik może się bez przeszkód i bezpiecznie wypróżniać. A to z kolei pozwala mu dalej żyć.
W zależności od tego, jaką metodą wykonana została operacja, stomik przebywa w szpitalu od kilku dni (4-6 dni metoda laparoskopowa) do kilkunastu lub kilkudziesięciu (metoda tradycyjna).
Stomię wyłania się podczas operacji. Odbywa się ona metodą tradycyjną lub laparoskopową. O metodzie decyduje lekarz // foto pixabay
Posiadanie stomii wymusza na stomiku używanie woreczków stomijnych, które przykleja się do brzucha. Z uwagi na fakt, że wypróżnianie następuje w sposób inny niż tradycyjny, ich noszenie jest konieczne – bo treść ze stomii trafia właśnie do nich.
Zwłaszcza w przypadku ileostomii oraz urostomii, treść wpada do woreczka w sposób niekontrolowany i praktycznie rzecz biorąc non-stop. W przypadku kolostomii treść jest raczej zwięzła i trafia do woreczka raczej w możliwych do określenia i zaobserwowania porach.
Więcej o woreczkach i ich podziale pisaliśmy już tutaj: https://blog.med4me.pl/worczki-sotmijne-i-o-co-chodzi-z-tym-podzialem/https://blog.med4me.pl/worczki-sotmijne-i-o-co-chodzi-z-tym-podzialem/
Jak przygotować się do operacji wyłonienia stomii?
Przede wszystkim należy zgromadzić jak najwięcej wiadomości o typie stomii, jaki będzie wyłaniany.
Jeśli to zabieg planowany, warto popracować nad poprawą kondycji fizycznej i psychicznej.
Dobrą kondycję fizyczną budują:
– Właściwa dieta. Tu o wskazanie tego, co należy jeść, by jak najlepiej się do operacji przygotować, należy zapytać lekarza.
– Rzucenie palenia i innych używek.
– Ruch. Tu niezbędne są wskazówki lekarza lub fizjoterapeuty, który dopasuje rodzaj ruchu i ćwiczeń do stanu przygotowującego się do operacji pacjenta.
– Kontrola wagi i / lub redukcja nadwagi (dotyczy osób z nadwagą) – odbywać się powinna tylko pod okiem lekarza i fizjoterapeuty.
Dodać należy, że właściwe przygotowanie do operacji, (czyli organizm w jak najlepszej kondycji) będzie procentować też szybszym powrotem do zdrowia.
Spacery i zdrowa dieta to często dobry start w przygotowanie się do operacji // foto pixabay
Dobrą kondycję psychiczną budują:
– Otwarte podejście do tematu jest podstawą. Warto zadawać pytania, warto szukać informacji w rzetelnych, sprawdzonych źródłach. W tym miejscu polecamy stronę internetową Fundacji STOMAlife, https://stomalife.pl/ Fundacja ta walczy z wykluczeniem społecznym stomików, organizując liczne szkolenia i lekcje poglądowe, spotkania – kawowe popołudnia, górskie wycieczki, wodne weekendy.
Na stronie Fundacji znaleźć można opisanej zdecydowanie szerzej i dokładniej te zagadnienia, które tu dziś zaledwie muskamy uwagą.
– Rozmowy ze stomikami, na grupie wsparcia, a także podczas spotkań na żywo – jest to możliwe m.in. dzięki działalności Fundacji STOMAlife.
Fundacja STOMAlife wspiera pełny powrót stomików do społeczeństwa. My wspieramy Fundację STOMAlife
– Kontakt z nami – i bardzo do niego zachęcamy – także przyszłych stomików. Pamiętajcie, że nie jesteście sami i nie jesteście zdani tylko na siebie. Możecie liczyć na bezpłatną pomoc psychologiczną, a także bezpłatne konsultacje chirurgiczne, dietetyczne i stomijne.
Sprzęt stomijny i kosmetyki są refundowane, a Wy macie prawo do otrzymania darmowych próbek woreczków i kosmetyków, by wybrać te, które uczynią Wasze życie na powrót dobrym.
Zapraszamy do kontaktu, jesteśmy do Waszej dyspozycji 🙂
Poruszone tu zagadnienia, to oczywiście ogromny skrót tematu, którym jest życie ze stomią. Pozwoli on jednak wychwycić najważniejsze hasła, które warto zgłębiać, by jak najlepiej przygotować się zarówno do operacji, jak i do życia ze stomią. Rzetelnie i po ludzku opisane one zostały na stronie Fundacji STOMAlife, której działania mocno wspieramy.
Pamiętajcie drodzy Stomicy i przyszli Stomicy, w temacie stomii najważniejsze jest rozumieć co się dzieje i co zrobić, by nie kolidowalo to z codziennym życiem. Zapraszamy do kontaktu, Nasza infolinia jest do Wasze dyspozycji.
Pozdrawiamy serdecznie, Med4Me Team 🙂