Temat stomii to źródło wielu pytań. Dotyczą one jakości życia z woreczkiem, detali z dnia codziennego (co nosić, co ubierać, czy można uprawiać sport etc.) a także samego woreczka. Jedno z nich brzmi:
Czy w każdym woreczku stomijnym trzeba docinać otwór, czy są woreczki, gdzie nie trzeba tego robić?
By odpowiedzieć na to pytanie, warto usystematyzować temat woreczków.
Woreczki stomijne funkcjonują w dwóch podstawowych rodzajach:
– dwuczęściowe: osobno płytka stomijna, osobno przytwierdzany do niej (wymienny) woreczek
– jednoczęściowe: płytka stomijna połączona jest z woreczkiem, tworząc jedną całość.
Płytki stomijne mogą być:
– płaskie – do stomii wystających standardowo
– wypukłe – do stomii wystających minimalnie ponad skórę brzucha, bądź do stomii wklęsłych
Płytki stomijne podzielić można również ze względu na pytanie, na jakie dziś odpowiadamy.
Zatem otwory w płytkach stomijnych podzielić można na:
– te do docięcia – stomik docina otwór zgodnie z rozmiarem własnej stomii
– te już docięte – nie trzeba docinać otworu w płytce, z uwagi na fakt, że woreczki z tego typu płytką dostępne są w szerokiej gamie rozmiarów, które dopasować można do każdej wielkości stomii. I to bez konieczności docinania otworu
– plastyczne – ten typ płytki nie wymaga użycia nożyczek, nie dysponuje też różnymi opcjami rozmiarowymi. Część płytki z otworem, który okalać ma stomię, wykonana jest z plastycznego materiału, który można rozszerzać i dopasowywać do swojej wielkości stomii. Ten typ płytki zapewnia dobre i wygodne dopasowanie do stomii, chroniąc skórę przed przeciekaniem bardziej efektywnie niż inne rodzaje płytek.
Odpowiadając na pytanie wielu osób z wyłonioną stomią, rynek produktów stomijnych wychodzi naprzeciw ich oczekiwaniom także w tym zakresie.
Dostępne na polskim rynku typy płytek doskonale sprawdzają się w użytkowaniu, pod warunkiem, że są właściwie dobrane do danego typu i wielkości stomii.
Dobrze dobrany sprzęt stomijny, co powtarzamy wielokrotnie, wpływa znacznie i znacząco na jakość życia ze stomią. Podobnie jak jego użytkowanieDlatego tak ważne jest, by zwłaszcza na początku życia ze stomią skonsultować dobór sprzętu z profesjonalistą. Opiekunka lub opiekun stomijny pomoże wybrać odpowiednie akcesoria oraz zachęci do wypróbowania różnych typów i marek. To bardzo ważne, zważywszy na fakt, że każda stomia jest inna, tak jak i każda skóra i każdy stomik. Spersonalizowanie tematów produktów stomijnych spowoduje, że u znacznej części osób z woreczkiem, życie ze stomią różnić się będzie od życia bez niej, w zasadzie tylko dodatkową rutyną, jaką jest wymiana stomijnego sprzętu.
Zachęcamy Was, Drodzy Przyjaciele Stomicy, do kontaktu. Chętnie odpowiemy na wszystkie Wasze pytania dotyczące właściwego doboru woreczka oraz płytki, a także umówimy się na spotkanie, na którym współpracujący z nami opiekunowie stomijni – w dowolnie wybranym przez Was miejscu – udzielą Wam wskazówek w zakresie pielęgnacji stomii, jak również pomogą w doborze właściwego sprzętu.
Pozdrawiamy serdecznie, Med4Me Team