Plastyka stomii jest zabiegiem operacyjnym – korekcyjnym. Jej celem jest przywrócenie jak najlepszej jakości życia ze stomią.
Zdarza się, że stomia ze względu na powikłania stomijne sprawia, że jakość życia stomika nie tylko nie jest lepsza niż przed operacją wyłonienia stomii, ale – ulega diametralnemu pogorszeniu.
Powikłania stomijne to problemy o dość szerokim spektrum. Te, których może dotyczyć temat plastyki stomii, obejmują głównie: problem wypadania stomii, jej wciągnięcia lub martwicy.
Co to jest plastyka stomii?
To zabieg chirurgiczny – a właściwie – korekta chirurgiczna wykonywana w przypadku powikłań stomijnych, które zagrażają życiu lub zdrowiu stomika.
Plastyka stomii ma na celu poprawienie już wyłonionego odcinka jelita (grubego lub cienkiego) tak, by przywrócić funkcję, do której służy. I to – co bardzo ważne, bez obniżania jakości życia stomika.
Czasami jednak rodzaj i skala powikłania wymusza zmianę miejsca, w którym znajduje się stomia. Wiąże się to z wyłonieniem jej w nowym miejscu. Takim, które w pełni umożliwi powrót do normalnego życia, a także stworzy możliwość bezproblemowego zaopatrywania stomii.
foto unsplash
Co oznacza plastyka stomii dla stomika borykającego się z problemem powikłań stomijnych?
Szansę na powrót do dobrego życia we wszystkich jego aspektach. Dotyczy to m.in. pracy zawodowej, życia towarzyskiego, hobby i aktywności fizycznej.
Plastyka ma na celu całkowite wyeliminowanie problemu, który obniżał jakość życia stomika, zamykając go w bańce dyskomfortu, bólu, wstydu i wyobcowania.
Technicznie temat ingerencji chirurgicznej z powodu powikłań stomii wiąże się z:
– konsultacjami i skierowaniem na zabieg korekty stomii,
– przygotowaniem się do operacji (mentalnym i fizycznym),
– pobytem w szpitalu i zabiegiem operacyjnym,
– rekonwalescencją.
Każda nieprawidłowość związana ze stomią (zwłaszcza uciążliwa i obniżająca jakość życia stomika) powinna zostać skonsultowana ze specjalistą/ foto unsplash
Do pobytu w szpitalu warto się przygotować zarówno mentalnie, jak i fizycznie
W kontekście powrotu do pełni sił po operacji, ogromne znaczenie ma dobre przygotowanie się do samego zabiegu. Dotyczy to przygotowania mentalnego – czyli właściwego podejścia do tematu i otwartości w kontekście zaleceń lekarza prowadzącego, jak i właściwego przygotowania fizycznego.
Ten aspekt wiąże się to z:
– właściwym odżywieniem organizmu pacjenta – warto zastosować rekomendowaną przez lekarza zdrową i wartościową dietę,
– jak najlepszą kondycją pacjenta – warto skorzystać ze wskazówek lekarza, który zaproponuje aktywność adekwatną do sytuacji zdrowotnej stomika,
– a także rezygnacją z nałogów – temat dotyczy głównie papierosów. Pamiętajmy, że nikotyna znacznie wpływa na proces zdrowienia, opóźnia gojenie się ran, jak również wydolność płuc.
Prehabilitacja to dbanie o organizm przez cały proces zdrowienia. Czyli od czasu przygotowywania się do operacji po czas rekonwalescencji / foto unsplash
Dobre, właściwe przygotowanie do operacji, a także jakość i tempo samego zdrowienia w kontekście opisanej powyżej pracy nad własnym organizmem, nosi nazwę prehabilitacji. To metoda mocno wpływająca na jakość życia pacjenta. Od chwili decyzji o (każdym) zabiegu operacyjnym aż do czasu pełnego powrotu do sił.
Wyłonienie stomii, jej korekta bądź, (gdy zajdzie taka potrzeba) wyłonienie jej na nowo to operacja, czyli ingerencja chirurgiczna niosąca za sobą ryzyko powikłań. Można je zminimalizować, czekając na zabieg czynnie, a nie biernie. Czynnie, czyli mając wpływ na własną psychikę i stan fizyczny. A właśnie te dwie składowe mają ogromny wpływ na tempo wracania do pełni sił.
Drogi Przyjacielu Stomiku, jeśli borykasz się z tematem powikłań stomijnych, które utrudniają Ci życie i wymagają konsultacji chirurgicznej, nie wahaj się z takiej porady skorzystać.
Możesz to zrobić we własnym zakresie, lub za pośrednictwem Stoma PKS-ów. To wspominane już przez nas Punkty Konsultacyjno-Szkoleniowe. W miejscach tych każdy stomik może liczyć na pomoc, poradę i konsultację, w wielu dziedzinach – także chirurgii.
Jeśli czujesz, że takiej potrzebujesz – zadzwoń, postaramy się pomóc Ci ją uzyskać.
Pozdrawiamy serdecznie, Med4Me Team