P – jak PŁYTKA STOMIJNA – i czym ona jest?

Wiele nieporozumień w temacie dobrego zrozumienia stomii bierze się z tego, że stomik zwyczajnie dość często nie wie, o czym mówi…
I nie wynika to z faktu, że ma ograniczoną wiedzę – wprost przeciwnie – ma jej aż nadmiar. Problem w tym, że władowano mu ją w tempie turbo i to w dodatku w ilości większej, niż był w stanie naraz przyswoić.

Z tego względu mieszają się mu pojęcia, produkty i ich zastosowanie. I nawet jeśli ma dany produkt w swoich zasobach, to nie zawsze wie, że go ma i że akurat o niego chodzi.

Jedną z takich rzeczy jest płytka stomijna. Z rozmów ze stomikami wiemy, że sformułowanie to nie jest dla nich jasne. Nie zawsze rozumieją, czym jest płytka stomijna i jak się ma do woreczka.

Otóż… Płytka stomijna to część woreczka. Tak, to nadal może brzmieć niejasno, więc po kolei.

To, co stomik przykleja do brzucha, nazywamy potocznie woreczkiem, ale tak naprawdę jest to „sprzęt stomijny”. I występuje w dwóch opcjach.

SPRZĘT JEDNOCZĘŚCIOWY – woreczek + płytka jako jedna całość,

i SPRZĘT DWUCZĘŚCIOWY – woreczek + płytka jako dwie osobne części jednej całości

Sprzęt jednoczęściowy to woreczek połączony z płytką – płaską lub wypukłą.

W tym wypadku wymieniając woreczek, ściąga się z brzucha wszystko — woreczek i zintegrowaną z nim płytkę — czyli za każdym razem cały sprzęt stomijny.

Sprzęt dwuczęściowy to woreczek i osobna płytka – płaska lub wypukła.

W tym wypadku wymieniając woreczek, ściąga się z brzucha tylko woreczek (który się przykleja do płytki lub zakłada na klik). Płytka stomijna zostaje na brzuchu przez kilka wymian woreczka i wymienia się ją rzadziej (raz na 3-5 dni).

powyżej: sprzęt stomijny marki Salts – system dwucześciowy – woreczek i przyklejana płytka stomijna

powyżej: sprzęt stomijny marki Brown – system dwuczęściowy – woreczek i płytka stomijna, do której woreczek przytwierdza się na „klik”

Kwestia wyboru, jaki sprzęt stomijny stomik nosi, zależy od jego preferencji i wygody. Wielu stomików wybiera sprzęt dwuczęściowy – z osobną płytką. Dzięki niemu nie muszą tak często mieć bezpośrednio do czynienia z samą stomią.
I fakt, pod tym kątem jest to opcja wygodna i spełnia swoją rolę. Niemniej wielu innych stomików zauważa też, że system dwuczęściowy, zwłaszcza „na klik” zbyt mocno odznacza się pod ubraniem i bywa niewygodny, bo przy ruchach płytka nieco gniecie – podczas gdy system jednoczęściowy jest bardziej dyskretny i mniej wyczuwalny podczas aktywnego dnia.

To oczywiście bardzo subiektywna ocena, ale ze sprzętem stomijnym tak właśnie jest. Powinien on być spersonalizowany i odpowiadać osobistym potrzebom stomika. Tak, by mógł się on czuć w nim swobodnie i po prostu dobrze. Dlatego sprzęt stomijny trzeba próbować i porównywać. I stomik ma do tego prawo. To nie jest tak, że sprzęt rekomendowany w szpitalu jest tym, z którym stomik ma się związać.

Stomik ma prawo otrzymać darmowe próbki różnych typów woreczków. Ma też prawo zmienić sprzęt jeśli uzna, że z tego, który stosuje, nie jest zadowolony.

To, w końcu, który lepszy? Dwuczęściowy, czy jednoczęściowy?

Oba rozwiązania mają zarówno swoich fanów, jak i sceptyków. I aby się przekonać, który będzie lepszy dla danego typu, rozmiaru i wielkości stomii – warto wypróbować i porównać oba typy sprzętu. Tylko w ten sposób zyska się pewność, że wybrało się dla siebie – najlepszy.

Salts – sprzęt dwuczęściowy – worek + przyklejana płytka stomijna

Warto pamiętać, że płytka stomijna jest tym, co ma bezpośredni styk z ciałem. Płytkę nakleja się wokół stomii – w jednej opcji wraz z całym woreczkiem, w drugiej – bez. Tu wybór należy do stomika.

Dlatego, słysząc o tym, że treść jelitowa podcieka pod woreczek, możemy przyjąć w zasadzie, że znaczy to to samo, co stwierdzenie, że treść jelitowa podcieka pod płytkę. Bo stomicy używają obu tych określeń. Jednak — gdy do tego dochodzi i stomik czuje swędzenie, pieczenie lub ból pod płytką — bezwzględnie powinien ją zmienić. A to oznacza odklejenie jej od ciała. Bez względu na to, czy używa systemu jednoczęściowego (woreczka zintegrowanego z płytką) czy dwuczęściowego (płytki i dołączanego do niej woreczka).

Być może ten artykuł pomógł Wam uporządkować sobie temat płytki stomijnej i jej podziałów, drodzy Przyjaciele Stomicy. Jednak, jeśli nie do końca i macie jeszcze jakieś pytania, zapraszamy do kontaktu.

Pozdrawiamy serdecznie, Med4Me

W artykule użyto zdjęć produktów marki Salts oraz Brown.

Produkt: woreczki stomijne jedno i dwuczęściowse
Producent: Salts Healthcare Ltd lub Brown
Podmiot odpowiedzialny: Med4Me
Opisywane tu przedmioty to wyroby medyczne. Należy używać ich zgodnie z instrukcją lub etykietą.
W przypadku wątpliwości skontaktuj się ze specjalistą.

2 komentarze do “P – jak PŁYTKA STOMIJNA – i czym ona jest?”

    • Tak naprawdę, nie ma jednej dobrej odpowiedzi na to pytanie, ponieważ dobór sprzętu zależy od wielu składowych, a przede wszystkim od tego, w którym stomik czuje się najlepiej… Jednak ze względów praktycznych pierwszym proponowanym sprzętem (jeszcze w szpitalu, tuż po operacji) jest sprzęt dwuczęściowy. W każdym momencie sprzęt ten można zmienić zarówno na jednoczęściowy jak i inny dwuczęściowy – każdej dostępnej w Polsce marki. Pozdrawiamy 🙂

      Odpowiedz

Dodaj komentarz