Tak jak można sobie dietą zaszkodzić, tak można sobie nią także pomóc. Najważniejsze, to wiedzieć, co jeść, by odczuć ulgę w sytuacji problematycznej. Bądź – co robić i jeść, by w ogóle do niej nie doprowadzić.
Dzisiejszy temat, w którym omawiamy, czym sobie pomóc w przypadku problemów z gazami, biegunką lub zaparciami, kończy serię zagadnień związanych z dietą.
Nie mogło go zabraknąć, bo tak, jak ważne jest wiedzieć, czego unikać, ważne jest też wiedzieć, co zastosować, by sobie pomóc.
Celem, jaki przyświeca edukacji stomika w temacie funkcjonowania ze stomią, jest jego szybki powrót do świata i życia, jakie zna i pamięta sprzed operacji wyłonienia stomii. I jak powtarzamy w wielu artykułach – jest to absolutnie do osiągnięcia.
Można to zrobić na dwa sposoby.
1. pomóc sobie samemu, czytając edukacyjne materiały i wdrażając zawartą w nich wiedzę w życie, a także obserwując siebie i stosując się do wyników tych obserwacji.
2. można też skorzystać z pomocy, jaką bezpłatnie i bez skierowania uzyskać można w Punktach Konsultacyjno-Szkoleniowych, o których wspominamy tu bardzo często, z uwagi na szeroki wachlarz pomocy jaki stomik i osoby z jego otoczenia mogą w nich otrzymać. To pomoc z zakresu pielęgnacji stomii, doboru sprzętu, psychologii, dietetyki, aktywności fizycznej i wielu innych tematów, które są dla stomika ważne.
By dobrze się czuć ze stomią trzeba dobrze się czuć w ogóle. Po prostu. Nie należy się też zanadto obwiniać, jeśli z powodu braku uwagi zdarzy się grzeszek dietetyczny. Choćby nawet spowodował on pogorszenie samopoczucia, co organizm zamanifestowałby wystąpieniem zaparć, gazów czy biegunką. Poczucie winy nie ratuje sytuacji. Nie rozwiązuje też problemu. Rozwiązuje go natomiast wdrożenie działań naprawczych, a w przyszłości, korzystanie z doświadczenia, które mówi – nie jedz tego, co ci szkodzi.
Jednak, jeśli już się wydarzyło – nie obwiniaj się lecz działaj.
Bardzo ważne! Drogi Stomiku pamiętaj, by z całej gamy pomocowych propozycji, wybrać tylko te, po których czujesz się dobrze i które ci nie szkodzą.
W przypadku ZAPARĆ – zdecydowanie ulgę przynoszą:
– ciepłe i bardzo ciepłe napoje.
– gotowane warzywa i owoce
– świeże owoce i soki owocowe – wybierz te, po których czujesz się dobrze i kóre ci nie szkodzą
BIEGUNKĘ – łatwiej opanować korzystając z poniższych propozycji:
– banany, jagody i mus jabłkowy
– tapioka
– gotowana marchewka
– biały ugotowany ryż
– tosty, mogą być z masłem orzechowym
– sucharki
– herbata ziołowa i woda. Nawodnienie ma znaczenie podwójne – zwłaszcza w temacie biegunek nie należy zapominać, że mogą się one przyczynić do odwodnieniu
foto pixabay
NIEPRZYJEMNY ZAPACH – łatwiej kontrolować z pomocą tych produktów:
– jogurt naturalny, maślanka i kefir
– sok pomidorowy, żurawinowy i pomarańczowy – o ile nie ma co do nich przeciwwskazań
– żurawina
– pietruszka i sałata
foto pixabay
ZMIANA KOLORU treści w woreczku
To zjawisko nie jest schorzeniem i nie powoduje też obniżenia samopoczucia. Choć, należy wspomnieć, że zwłaszcza u świeżo wyłonionych stomików powodować może duży stres i dyskomfort.
Drodzy Stomicy pamiętajcie, że te produkty mogą zmienić kolor treści trafiającej do woreczka:
– buraczki
– sos pomidorowy
– szparagi
– truskawki
– galaretka z czerwonych owoców
– lukrecja
– leki i suplementy diety zawierające żelazo
– barwniki spożywcze spotykane w różnych artykułach
Tematy diety wielu kojarzą się z prasą damską i z domeną kobiet. „Stosowanie diety dotyczy odchudzania” – jak twierdzi spora część naszego społeczeństwa – zwłaszcza panów. Nic bardziej mylnego. Dieta to ogół składników, produktów i potraw, które spożywane, mogą wpłynąć na poprawę albo pogorszenie samopoczucia. I to – zarówno człowieka bez woreczka jak również stomika.
Zdrowa dieta to dieta poprawiająca nastrój, percepcję, urodę a także dodająca energii. Z kolei dieta niezdrowa, obciążająca organizm wpływa na obniżenie jakości samopoczucia, ubytek sił witalnych, jak również pogorszenie kondycji psychicznej.
Stomik cierpiący na zaparcia, gazy czy biegunki, to stomik nieszczęśliwy. To także człowiek, który nie potrafi odnaleźć się na nowo w społeczeństwie.
Pamiętajmy też, że zwłaszcza w przypadku biegunki dbanie o stomię jest bardzo trudne. Woreczek napełnia się bardzo szybko, treść jest rzadka, często zdarza się, że podcieka i drażni skórę, którą, zwłaszcza przy biegunce, trudno wyleczyć. Stomik narażony jest więc zarówno na niebezpieczeństwo odwodnienia jak i utratę sił i energii wynikającą z niekontrolowanego wydalania treści. To jednak nie wszystko. Problemem przy biegunkach bywa konieczność częstszej wymiany woreczków i szczególna ochrona podrażnionej skóry, która w tak niesprzyjających warunkach jest bardzo trudna do zaopatrzenia. O kosmetykach pomagających w temacie podrażnień skóry z powodu podciekania pisaliśmy już w artykule https://blog.med4me.pl/o-jak-odparzenia-i-jak-je-leczyc-z-sukcesem/
W myśl, że lepiej zapobiegać niż się martwić, zdecydowanie rekomendujemy zdrową, dobrą dietę. Jak podkreślaliśmy tu nie raz, to ona wraz z dobrze dobranym sprzętem pozwala na nowo cieszyć się odzyskanym dzięki stomii życiem.
Pozdrawiamy serdecznie, Med4Me Team