Przepuklina okołostomijna to jedno z powikłań, jakie może wystąpić w związku z posiadaniem stomii. Na ile to powszechny problem widać mocno w statystykach. A mówią one, że przypadku wszystkich wyłonionych stomii aż 50% stomików boryka się z przepukliną okołostomijną.
Przepuklina okołostomijna – co to takiego?
To patologiczna zmiana w obrębie brzucha. Uwypuklenie zawartości jamy brzusznej w okolicach miejsca wyłonienia stomii.
W większości przypadków, przepuklina pojawia się w ciągu 2 lat od czasu operacji wyłonienia stomii. Choć nie jest to oczywiście regułą, bo przepuklina pojawić się może nawet po kilkunastu lub kilkudziesięciu latach życia ze stomią.
Jak wygląda?
Przepuklina stomijna przyjmuje postać guza umiejscowionego w okolicach miejsca wyłonienia stomii. Jest on miękki, ustępujący pod dotykiem, początkowo niewielki. Z czasem jednak, jego rozmiary powiększają się deformując powłoki brzuszne, co objawia się nadnaturalnym kształtem brzucha.
Tym samym przepuklina staje się dla stomika dużą uciążliwością znacznie obniżającą komfort życia. Co ciekawe i typowe dla przepuklin okołostomijnych, początkowo „guz”, pojawia się i znika. Często pozostaje on niewidoczny w pozycji leżącej ale staje się wyczuwalny i widoczny po tym, jak stomik zmieni pozycję na stojącą. Z czasem jednak – deformacja ciała w okolicach stomii powiększa się i zdecydowanie staje się widoczna.
W mocno rozwiniętym stadium przepuklina okołostomija jest dużym utrudnieniem w codziennym funkcjonowaniu.
Kto jest narażony na ten typ powikłania?
Trudno o jednoznaczną opinię, kogo problem ten dotyczy najbardziej. Z licznych obserwacji wynika jednak, że większą podatność na wystąpienie przepukliny mają pacjenci powyżej 60. roku życia a także – otyli, zwłaszcza, gdy znaczny przyrost masy ciała nastąpił już po operacji wyłonienia stomii. Pewną podatność na to powikłanie mają też stomicy, u których stomia wyłoniona została z powodu choroby Leśniowskiego-Crohna.
choroba Leśniowskiego Crohna, otyłość, podeszły wiek, to częste przesłanki do powstania przepukliny okołostomijnej // foto unsplash
Objawy towarzyszące wystąpieniu przepukliny okołostomijnej to przede wszystkim:
– ogromny dyskomfort z powodu znacznych zmian w wyglądzie brzucha
– trudności w codziennym funkcjonowaniu
– duża trudność w dopasowaniu sprzętu stomijnego do nowopowstałego i często wciąż zmieniającego się kształtu brzucha
– podrażnienia skóry. Brak możliwości idealnego dopasowania sprzętu stomijnego u osoby z przepukliną powoduje podciekanie treści pod płytkę. To skutkuje bolesnymi podrażnieniami skóry wokół stomii.
– z czasem pojawić się mogą też problemy z oddawaniem stolca – zarówno z jego ilością jak i jakością
Przepuklina stomijna to powikłanie, które ze względu na dużą uciążliwość często kończy się decyzją o jej operacyjnym usunięciu. Współczesna medycyna oferuje kilka metod na przeprowadzenie takiego zabiegu z sukcesem, dlatego warto temat przepukliny przedyskutować z lekarzem mającym doświadczenie w operacjach zarówno jelita grubego jak i przepuklin i wspólnie poszukać sposobu na powrót do dobrego jakościowo życia.
foto unsplash
Czy stomik może zapobiec przepuklinie okołostomijnej?
Tu zdania osób profesjonalnie zajmujących się tym tematem są podzielone, jednak, specjaliści w temacie przepuklin są zgodni co do tego, że zdecydowanie może znacznie zminimalizować ryzyko ich wystąpienia:
– dbając o prawidłową wagę ciała i nie doprowadzając do jej wzrostu ponad normę. Za optymalny obwód pasa przy właściwej wadze przyjmuje się 100 cm
– unikając ryzyka najbardziej kojarzonego z przepukliną. Dotyczy to nadmiernego wysiłku oraz podnoszenie ciężkich przedmiotów. Zwłaszcza krótko po operacji wyłonienia.
– unikając infekcji wywołujących kaszel – uwaga! Bardzo niebezpieczny dla stomika jest kaszel palacza. Uporczywy i długotrwały może przyczynić się do powstania przepukliny
– dbając o właściwą zdrową dietę – bez posiłków powodujących wzdęcia
– dbając o kondycję i wzmacniając mięśnie powłok brzusznych regularnymi odpowiednimi ćwiczeniami. Dobór ćwiczeń warto skonsultować z fizjoterapeutą. Podczas aktywności fizycznej warto mieć również na sobie pas stomijny stabilizujący mięśnie brzucha podczas wysiłku.
– stosując rekomendowane sprzęty wspomagające zapobieganiu bądź nierozwijaniu się przepukliny.
Stomia to nie tylko sprzęt, odpowiednia pielęgnacja skóry i właściwa dieta.
To mnóstwo niewiadomych, których w oczach wielu stomików zamiast z czasem ubywać – wręcz przybywa. Budzą one niepokój i zniecierpliwienie. Bo przecież – miało być lepiej a nie jest.
Zdecydowanie nad bardzo wieloma rzeczami można zapanować. Ważne, by wiedzieć jak. Jeśli więc będziecie mieli pytania w, być może, nowym dla Was temacie, drodzy Przyjaciele Stomicy, bądź jeśli czujecie, że nadal nie wszystko jest dla Was zrozumiałe i jasne – koniecznie skontaktujcie się z nami. Jesteśmy pewni, że będziemy mogli pomóc Wam w opracowaniu metody odzyskania komfortu psychicznego, potrzebnego do dobrego życia ze stomią.
Pozdrawiamy serdecznie, Med4Me Team
aktywność fizyczna i stomia to tematy, które się nie wykluczają // foto unsplash