PASTA USZCZELNIAJĄCA I jak jej NIE używać

(Dobre i jakościowe) życie stomika zależy od wielu składowych, ale przede wszystkim zależy od filozofii życia i właściwie dobranego sprzętu. Przy czym, jeśli sprzęt nie będzie pasować i współpracować ze stomikiem – to jego samopoczucie, zdecydowanie i prawie na pewno, będzie mocno szwankować.

Dobrze dobrany sprzęt to nie tylko płytki stomijne i stomijne woreczki. To także akcesoria stomijne – (czy też stomijne kosmetyki, jak zwykli je nazywać sami stomicy).
Zważywszy na fakt, że to, co pasuje jednemu stomikowi, nie zawsze (a prawie zawsze nie) pasuje trzem kolejnym, w naszej ofercie znaleźć możecie drodzy Przyjaciele Stomicy wszystkie dostępne na polskim rynku sprzęty stomijne a także stomijne akcesoria.

Dziś napiszemy szerzej o produktach stomijnych, które chronią i ratują skórę, a przez to – także samopoczucie wielu stomików.
Mowa tu o paście uszczelniającej lub – hydrokoloidowych pierścieniach uszczelniających będących alternatywą do pasty w tubce.

W ofercie naszych sklepów znajdziecie wszystkie dostępne marki tych produktów. My skupimy się dziś szczególnie na pastach uszczelniających marki Convatec oraz Salts.


na zdjęciu pasty uszczelniające marki Salts oraz Convatec. Zadzwoń, zamów próbki i sprawdź, który z produktów poprawi jakość Twojego życia ze stomią 🙂

Pasta uszczelniająca to produkt, mający chronić skórę pod płytką przed niepożądanym działaniem treści jelitowej, która podciekając pod płytkę, może spowodować bolesne uszkodzenia skóry wokół stomii.
Kontakt treści jelitowej ze skórą pojawić się może zarówno wskutek podciekania treści pod płytkę jak również z powodu zbyt dużego otworu wyciętego w stomijnej płytce.
Zbyt duży otwór w płytce pozostawia zbyt duży fragment nieosłoniętej skóry pomiędzy jego brzegami a stomią. Można temu zapobiec przez wycinanie mniejszego otworu – to kwestia wprawy i obserwacji stomii.

Zdjęcia powyżej i poniżej prezentują woreczki jednoczęściowe z płytką płaską (powyżej) i wypukłą (poniżej). To w nich – zgodnie z widocznym na ochronnej folii nadrukiem – wycina się pasujący do wielkości stomii otwór. Otwór ten nie może ściśle przylegać do stomii z uwagi na to, że zmienia ona swój obwód podczas wydalania treści. Nie może też być zbyt duży (i tworzyć większego niż trzeba dystansu między stomią a otworem płytki) bo to może z kolei powodować niepożądany kontakt żrącej treści jelitowej ze skórą.
Przyjmuje się, że dystans pomiędzy stomią a brzegiem otworu w płytce powinien wynosić 1-2mm.
By treść jelitowa nie miała kontaktu nawet z tak maleńkim fragmentem skóry – rekomenduje się użycie pasty stomijnej lub pierścienia hydrokoloidowego. Dotyczy to szczególnie stomików posiadających ileostomię lub urostomię, z uwagi na konsystencję treści jelitowej oraz częstotliwość jej trafiania do woreczka.


Wspomnieć należy także o jeszcze jednej funkcji pasty uszczelniającej. Wyrównuje ona również nierówności skórne, dzięki czemu woreczek trzyma się na brzuchu pewnie i stabilnie.

Ochrona skóry pod stomijną płytką to nadrzędna rola akcesoriów stomijnych. To niezwykle ważne dbać o to, by skóra stomika pod woreczkiem przez cały czas była w dobrej kondycji – w myśl zasady, że lepiej zapobiegać niż później leczyć. Stomik powinien mieć świadomość, że uszkodzona skóra (zwłaszcza z wysiękami) goi się trudno. Dzieje się tak ze względu na fakt, że z małymi przerwami – wciąż znajduje się pod stomijną płytką. A to mocno utrudnia proces jej powrotu do dobrego stanu. Często więc w kontekście stomii mówimy o powikłaniach skórnych. Warto podkreślić, że wpływają one mocno na życie stomika czyniąc je niejakościowym i pełnym bólu. Zarówno fizycznego, jak i psychicznego. I właśnie dlatego należy robić wszystko, by do tego nie dopuścić. Pomocą są tu zdecydowanie akcesoria stomijne.


na zdjęciu pierścienie hydrokoloidowe marki Salts oraz pasta uszczelniająca marki Salts. Te dwa produkty służą do ochrony skóry wokół stomii przed skutkami podciekania treści pod płytkę. Można używać ich opcjonalnie. Przy czym – po pierścienie częściej sięgają stomicy wybierając się w podróż ze względu na łatwiejszą aplikację produktu na skórę.

Stosowanie akcesoriów stomijnych nie jest obligatoryjne, co zawsze wyraźnie podkreślamy. Jednak – ich używanie bardzo mocno przyczynia się do poprawy jakości życia ze stomią.

Pasta stomijna lub – opcjonalnie hydrokoloidowy pierścień uszczelniający to swoista „uszczelka” chroniąca skórę przed działaniem treści jelitowej.

Zakładanie pierścienia hydrokoloidowego to sprawa łatwa i bezproblemowa. Polega na:
– odklejeniu starego woreczka (warto użyć sprayu wspomagającego odklejanie się starego woreczka, np. marki Salts)
– oczyszczeniu skóry (warto użyć chusteczek czyszczących, np. marki Salts)
– wysuszeniu skóry
– nałożeniu ochronnego filmu (poleca się spray – bariera ochronna Salts lub Trio)
– i na tak przygotowaną skórę wokół stomii – nakłada się pierścień hydrokoloidowy. Jest on plastyczny i można go łatwo formować, dopasowując do unikatowego kształtu każdej stomii.

Ciut inaczej wygląda temat z pastą uszczelniającą. Warto wiedzieć, czego w jej kontekście NIE robić, by właściwie spełniała ona swą funkcję.

– Nie należy trzymać pasty w zbyt chłodnym miejscu, bo ze względu na jej zbitą i gęstą konsystencję – będzie trudno „wyciągnąć ją z tubki”. Może też stracić część swoich bardzo mocnych właściwości klejących.

– Nie należy też pasty przegrzewać. Przed jej użyciem lepiej potrzymać tubkę paręnaście sekund w ciepłych dłoniach, pod bieżącą wodą, bądź, by było bardziej eko – w kubku z ciepłą wodą. Nie należy jej kłaść na rozgrzanym kaloryferze, bądź poddawać działaniu gorącej wody.

– Nie należy nakładać pasty na nieosuszoną lub niedokładnie oczyszczoną skórę. Do tak przygotowanej skóry pasta nie przyklei się wystarczająco dobrze. To skutkować może podciekaniem treści pod płytkę i – w konsekwencji – uszkodzeniami skóry a nawet odklejaniem się woreczka.

– Nie należy nakładać pasty suchymi palcami. Pasta uszczelniająca ma wybitne zdolności klejące i przykleja się do każdej suchej powierzchni – suche palce nie są tu wyjątkiem.

– Nie należy próbować rozsmarowywać pasty wokół stomii – należy ją nałożyć i wilgotnymi palcami delikatnie ułożyć jak najbliżej stomii.

Pamiętajmy, że w przypadku pasty uszczelniającej obowiązuje zasada – wilgotne palce i sucha skóra wokół stomii – nigdy odwrotnie!

Proces nakładania pasty uszczelniającej kolejnością działań przypomina proces nakładania pierścienia hydrokoloidowego.

W przypadku zmiany woreczka w plenerze lub w miejscu publicznym – gdzie nie ma dostępu do bieżącej wody – czyli – niestety w prawie każdej kabinie toalety publicznej, gdzie umywalka znajduje się tylko w przestrzeni wspólnej – warto mieć z sobą chusteczki czyszczące (do ścierania nadmiaru pasty ze skóry wokół stomii) i chusteczki kosmetyczne – do ścierania pasty z rąk.


na zdjęciu pasta uszczelniająca marki Convatec, woreczek stomijny jednoczęściowy marki Salts oraz chusteczka czyszcząca z nadmiaru pasty i treści jelitowej, marki Trio. Oczywiście przed nałożeniem woreczka na skórę należy zdjąć z płytki widoczną tu folię zabezpieczającą przeylepiec.
Warto dodać, że pastę można nakładać także na płytkę – i w tym wypadku, jeśli używamy palców do wymodelowania jej na płyce – należy je zwilżyć.


Zachęcamy do wypróbowania opisanych wyżej produktów. Możecie je otrzymać, drodzy Przyjaciele Stomicy, w formie darmowych próbek.

Pozdrawiamy serdecznie, Zespół Med4Me

W artykule opisano i użyto zdjęć produktów marki Salts oraz Convatec

Produkt: Pasta uszczelniająca
Producent: Convatec
Podmiot odpowiedzialny: Convatec

Produkt: Pasta uszczelniająca
Producent: Salts Healthacare Ltd
Podmiot odpowiedzialny: Med4Me

Produkt: Pierścienie hydrokoloidowe uszczelniające
Producent: Salts Healthacare Ltd
Podmiot odpowiedzialny: Med4Me

Opisane i zaprezentowane w artykule wyroby to wyroby medyczne. Należy używać ich zgodnie z etykietą lub instrukcją. W przypadku wątpliwości zalecamy kontakt ze specjalistą.

Dodaj komentarz