Dobre życie ze stomią to właściwe nastawienie do nowej życiowej sytuacji oraz dobrze dobrany stomijny sprzęt.
Powtarzamy to bardzo często i nie zamierzamy przestać. To ważne, bo od tego, w dużej mierze, zależy to, jak dobre i jakościowe będzie życie z woreczkiem.

Wygląd stomii i jej wielkość determinują rodzaj woreczka, jaki dla danego stomika będzie najlepszy, a uściślając – determinuje rodzaj płytki. Bo – co równie często powtarzamy, inna płytkA stomijna dedykowana jest dla osób posiadających stomie wypukłą, a inna – dla właścicieli stomii małych, niewiele wystających nad powierzchnię brzucha, bądź dla posiadaczy stomii wklęsłych.

Co bardzo istotne, stomia zmienia swoją wielkość – najbardziej zauważalnie i odczuwalnie – w ciągu paru tygodni po operacji jej wyłonienia. Warto o tym wiedzieć i nie przywiązywać się do zaproponowanych w szpitalu worków, zwłaszcza, gdy zaczynają się odklejać w sposób niekontrolowany i w najmniej odpowiednim momencie.
W jednym z poprzednich artykułów opisywaliśmy płytki stomijne typu convex – czyli wypukłe, dedykowane dla stomii niewielkich i wklęsłych. Dziś rzucimy światło na płytki płaskie.

Co to jest stomijna płytka płaska?
To element sprzętu stomijnego, który służy do mocowania go na skórze. Sprzęt stomijny to stomijny woreczek – jedno- lub dwuczęściowy. Analogicznie zatem, płytki stomijne mogą być elementem woreczka – połączonym z nim na stałe, bądź mogą być jego częścią – gdy mamy do czynienia ze sprzętem dwuczęściowym.

Płaska płytka stomijna to wygodne i skuteczne rozwiązanie dla osób, których stomia wystaje znacznie ponad poziom skóry brzucha. Ważne jest, by w doborze stomijnej płytki pomagała pielęgniarka stomijna lub stomijna opiekunka, które ocenią, czy występująca u stomika wielkość stomii kwalifikuje się do tego typu płytki.
Stosowanie płytki płaskiej przy zbyt niskiej stomii skutkować może podciekaniem treści pod płytkę i odklejaniem się worka.
Jak używać płaskiej płytki stomijnej?
1. Przygotuj wszystko, co jest potrzebne do zmiany woreczka.
Miej pod ręką akcesoria stomijne oraz nowy woreczek.
2. Zdejmij „stary” woreczek i przygotuj skórę na założenie nowego sprzętu.
Oczyść ją, osusz i zabezpiecz barierą ochronną oraz pastą uszczelniającą.

3. Jeśli płytka nie ma otworu dopasowanego do rozmiaru Twojej stomii, użyj nożyczek stomijnych, aby wyciąć odpowiedni otwór (musi on idealnie pasować do kształtu i rozmiaru stomii – w praktyce, powinien być większy od stomii o około 1 mm).
Sprawdź, czy otwór nie jest ani za duży, ani za mały, aby uniknąć podrażnienia skóry lub ucisku na stomię.

4. Naklej przygotowaną płytkę stomijną na oczyszczoną, osuszoną i zabezpieczoną skórę. Najpierw zdejmij z płytki zabezpieczającą przylepiec folię. Delikatnie przyklej płytkę do skóry wokół stomii, zaczynając od środka i przesuwając się ku krawędziom.
Upewnij się, że płytka przylega równo i dokładnie, aby zapobiec wyciekom.

5. Jeśli używasz płytek zintegrowanych, znaczy to, że wraz z przyklejeniem płytki zamocowany został cały woreczek; jeśli używasz systemu dwuczęściowego, należy jeszcze przymocować do płytki worek. Zrób to zgodnie z instrukcjami producenta.

Dla kogo dedykowana jest płaska płytka?
– dla osób ze stomią znacznie wystającą nad poziom brzucha. Ważne, by skóra ta była gładka i bez nierówności oraz zdrowa.
Kiedy nie należy stosować płaskiej płytki?
W przypadku stomii nieznacznie wystających nad poziom skóry oraz w przypadku stomii wklęsłych.
Płytki płaskie nie są również odpowiednie dla osób mających problemy skórne zlokalizowane wokół stomii.
Drogi Przyjacielu Stomiku, jeśli nie masz pewności, czy używasz właściwego dla Twojej stomii sprzętu stomijnego – skontaktuj się z nami. Zapraszamy do kontaktu telefonicznego lub odwiedzin w jednym z naszych sklepów. Adres sklepu najbliżej Twojego miejsca zamieszkania znajdziesz TUTAJ.
Pozdrawiamy serdecznie, Med4Me Team

W artykule użyliśmy zdjęć rodzajów woreczków stomijnych, które dostępne są w naszej ofercie. W naszych sklepach znajdziecie Państwo wszystkie dostępne na polskim rynku sprzęty stomijne (worki stomijne, jedno i dwuczęścioswe) do wszystkich rodzajów stomii.
Na zdjęciach sprzęt marki Salts oraz Oxmed.
Produkt: worki stomijne
Podmiot odpowiedzialny: Med4Me Sp. z o.o.
To wyroby medyczne, należy używać ich zgodnie z etykietą lub instrukcją. W przypadku wątpliwości zalecamy kontakt ze specjalistą.