Cudna wiosna stała się faktem. Tak jak i przyjemniejsze temperatury, które z każdym dniem szybują wyżej. Z jednej strony, nie ma nic wspanialszego niż pogodna, ciepła wiosna. Z drugiej właśnie w tym czasie – i z tego samego powodu stomicy częściej odczuwają dyskomfort. Spowodowany on może być podrażnieniami skóry pod stomijną płytką.
Wielu stomików, zwłaszcza teraz, gdy robi się naprawdę ciepło, skarży się na odparzenia, podrażnienia i pękanie skóry pod woreczkiem.
Uszkodzenia skóry pod płytką zdarzają się z różnych powodów, z których głównym jest podciekanie treści jelitowej pod płytkę i jej zaleganie tam w bezpośrednim kontakcie ze skórą.
Dlaczego wiosną częściej o tym mówimy? Z powodu wyższych i bardzo wysokich temperatur, które stomicy znoszą różnie.
Brak przyczepności płytki do skóry nierzadko łączy się ze zintensyfikowaną potliwością, która powoduje odklejanie się przylepca. Drugim powodem bywa też nadmierna ekspozycja na promienie słoneczne. Pamiętajmy, że sprzęt stomijny nie jest stworzony do zbyt wysokich temperatur i należy go przed nimi chronić. Kiedy znajduje się na skórze – też.
Nie ma przeciwwskazań, by stomik korzystał z kąpieli słonecznych (o ile lekarz nie stwierdzi inaczej), jednak zawsze należy pamiętać, by stosować opalanie kontrolowane, robiąc przerwy w nasłonecznianiu się i chroniąc w cieniu – zwłaszcza okolice stomii z nałożonym na nie woreczkiem.
Jak sobie radzić z podrażnieniami skóry?
Gdy skóra tuż przy samej stomii robi się intensywnie czerwona, swędzi, piecze – mimo świeżego dopiero co założonego woreczka – mamy do czynienia z podrażnieniem, którego ignorować nie można, ponieważ przekształcić się może w bardziej niebezpieczne i trudno gojące się uszkodzenie, wręcz rany skóry z wysiękami.
Z wielu preparatów stomijnych w tym konkretnym problemie nasi Przyjaciele Klienci polecają dwa konkretne, przy czym jeden wybija się na prowadzenie jako ten, który przynosi wielką ulgę i realną pomoc.
Mowa o pudrze wysuszającym nawet skórę z wysiękami (jego właściwości opisane zostały we wcześniejszym artykule, znaleźć go można tutaj https://blog.med4me.pl/u-jak-uszkodzenia-skory-i-co-moze-pomoc/)
oraz o hydrokoloidowych półksiężycach marki Salts z ekstraktem z aloesu. Można nimi zaopatrywać zarówno podrażnienia, jak i nieco poważniejsze uszkodzenia skóry znajdującej się pod stomijną płytką.
O tym, co i w jakiej skali znajduje się pod woreczkiem, wiemy z reguły z opowieści samych stomików. Trudno nam więc wyrokować, czy skalę problemu da się jeszcze zmniejszyć i naprawić w warunkach domowych stosując celowane akcesoria stomijne, czy trzeba już temat skonsultować z lekarzem lub pielęgniarką stomijną, do czego bezwzględnie namawiamy, jeśli pacjent czuje się niespokojny, nieprzekonany do domowej terapii lub, jeśli nie przynosi ona efektów, bo infekcja wokół stomii jest już bardzo zaawansowana.
Zakładając jednak, że stomik od razu zareagował, gdy tylko pojawił się dyskomfort, dzięki czemu uszkodzenie skóry wokół stomii nie jest aż tak zaawansowane, polecamy hydrokoloidowe półpierścienie z ekstraktem z aloesu.
Mają one wiele zalet, do których należą:
– komponenty: wykonane są z przyjaznych materiałów, dlatego są bezpieczne także dla osób z wrażliwą skórą
– delikatność: nie powodują alergii
– kojący aloes: dzięki zawartości aloesu działają kojąco i to prawie od razu przynoszą ulgę
– aloes znajdujący się w plasterkach wykazuje działanie naprawcze, łagodzi podrażnienia i wspomaga gojenie się ranek wokół stomii
– hydrokoloid, z którego wykonany jest plaster, zapewnia dodatkową ochronę skóry przed wyciekami treści jelitowej
– dodatkowym atutem półksiężyców z aloesem jest to, że można je dzielić. Nie trzeba zużywać całego, gdy problem jest punktowy. Bywa nierzadko, że ranka/ranki lub podrażnienia nie zajmują całej przestrzeni pod płytką bądź tuż wokół stomii, wtedy wystarczy odciąć kawałek wystarczający do zaopatrzenia uszkodzenia, resztę półpierścienia zużywając od razu – w innym miejscu, bądź następnym razem.
Półpierścienie z dodatkiem aloesu warto mieć w swojej kosmetyczce stomika. Także tej podróżnej. Zajmują one niewiele miejsca i są bardzo wydajne. Pamiętajmy jednak, by nie trzymać kosmetyczki tak, by była ona narażona na ekspozycję słoneczną. Taka okoliczność może skutkować posklejaniem się półpierścieni, co mocno utrudnia, a czasami uniemożliwia ich użycie.
A jak użyć półpierścieni hydrokoloidowych z aloesem?
Zawsze bezpośrednio na czystą i maksymalnie osuszoną, ale! – niekoniecznie – gdy jest to skóra zdrowa i nie wymaga dodatkowej opieki. Wtedy wystarczy sztuczna skóra i pasta uszczelniająca.
– Zdejmij zużyty woreczek i oceń kondycję skóry wokół stomii. Jeśli jest zapalona lub otarta, możesz użyć plasterka (nie jest to obligatoryjne, choć wskazane, by poprawić samopoczucie i zmniejszyć dyskomfort).
– Oczyść skórę wokół stomii ( rekomendujemy chusteczki czyszczące + szare mydło).
– Osusz ją dokładnie (przykładając chusteczkę/ręcznik papierowy pulsacyjnie, bez pocierania).
– Zabezpiecz skórę wokół stomii preparatem barierą ochronną (tzw. sztuczną skórą spray lub chusteczki – można, ale nie trzeba).
– Poczekaj, aż skóra będzie absolutnie sucha (tego preparatu się nie wyciera!).
– Nałóż plasterek (hydrokoloidowy półpierścień z aloesem) tam, gdzie widzisz uszkodzenia.
– Pamiętaj, że nie musisz naklejać całego plastra, gdy ranka tego nie wymaga. Wtedy
odetnij kawałek plasterka i naklej tyle, by osłonić i zabezpieczyć miejsce otarcia, odparzenia itp.
– Na tak zaopatrzoną skórę nałóż pastę bądź pierścień uszczelniający, tak – także na plasterki z aloesem.
– Naklej nowy woreczek.
Kluczem do powrotu dobrej kondycji skóry jest uważność i dbałość w szeroko pojętym zakresie. Dziś pokazaliśmy ją na przykładzie przegrzania słonecznego i tego, jak wpływa na komfort życia ze stomią. Warto zwrócić na ten temat uwagę, bo stosując profilaktykę można uniknąć wielu przykrych sytuacji.
Pozdrawiamy, Med4Me Team
W artykule opisano i użyto zdjęć produktu marki Salts
Produkt: Półpierścienie hydrokoloidowe z aloesem
Producent: Salts Healtcare LTD
Podmiot odpowiedzialny: Med4Me Sp. z o.o.
To wyrób medyczny, należy używać go zgodnie z etykietą lub instrukcją. W przypadku wątpliwości zalecamy kontakt ze specjalistą.