Stomijnej paście uszczelniającej poświęciliśmy wiele uwagi i słów. Bo też jest to bardzo istotny produkt, jeśli mowa o komforcie skóry wokół stomii, a w konsekwencji i głowy „stomika”. Omawialiśmy więc pastę w kontekście zmiany woreczka w warunkach domowych, a także w kontekście zmiany woreczka w warunkach poza domem, zwłaszcza bez dostępu do wody. Mówiliśmy, jak jej nie używać i na co zwrócić uwagę, by jej aplikacja nie była problemem i stresem.
Poświęciliśmy również wiele uwagi warunkom jej przechowywania i jej konsystencji, a także temu, co zrobić, by konsystencja ta była właściwa. Czyli taka, by nie budziła zastrzeżeń i nie sprawiała trudności przy jej aplikacji na skórę.
W temacie pasty stomijnej pojawia się jeszcze jedno pytanie, na które warto znać odpowiedź, a mianowicie:

Co zrobić, gdy pasta przy zmianie woreczka nie chce się odkleić od skóry?
By odpowiedzieć na to pytanie, warto zrozumieć, kiedy problem może zaistnieć. Być może ta wiedza pozwoli go uniknąć.
Trudności z usunięciem pasty ze skóry pojawiają się najczęściej w przypadku codziennej zmiany woreczka, bądź zmiany awaryjnej (np. woreczek odklei się po kilku godzinach od jego nałożenia).
Przy zmianie woreczka co 2-3-4 dni problem ten praktycznie nie występuje, bądź występuje w określonych okolicznościach. A są nimi:
– nadmiar wilgoci w miejscu nałożenia pasty – jeśli skóra wokół stomii jest wilgotna lub pasta jest narażona na kontakt z treścią jelitową, może zmięknąć i stać się trudna do usunięcia. Przed nałożeniem pasty i nowego stomijnego woreczka warto zadbać o to, by skóra wokół stomii była czysta i sucha.
– nadmiar pasty – zbyt gruba warstwa pasty wokół stomii może sprawiać problemy przy jej usuwaniu podczas zmiany woreczka.
– temperatura ciała – może wpłynąć na to, że pasta staje się bardziej miękka (rzadka) i bardziej klejąca. Warto rozważyć wypróbowanie innej marki pasty bądź jej zamiennika, czyli pierścieni hydrokoloidowych.
– rodzaj pasty – niektóre pasty stomijne mają skład, który sprawia, że łatwiej się rozmiękczają i mocniej przywierają do skóry, szczególnie w kontakcie z wilgocią. Duży wpływ na zachowanie się pasty na ciele ma również jego temperatura. Warto więc testować inne pasty, by dobrać tę, która najlepiej współgra ze skórą.

Jak zminimalizować ryzyko wystąpienia problemu?
– przede wszystkim, jeśli masz na to wpływ, wybierz moment, w którym stomia nie pracuje, bądź gdy nie pracuje intensywnie. Warto wybierać porę z samego rana, bądź po dłuższej przerwie od posiłku.
Zdecydowanie łatwiej zapanować nad oczyszczaniem skóry, gdy nie trzeba dodatkowo martwić się wydalającą treść stomią.
– dokładnie oczyszczaj skórę przed nałożeniem kolejnego woreczka.
– dbaj o jej stan. Skóra bez zmian zapalnych to skóra chętniej współpracująca.
– nakładaj cienką warstwę pasty. Gruba „solidna” warstwa nie chroni lepiej, a może powodować problemy z jej usunięciem ze skóry.
– przed nałożeniem pasty warto zastosować spray ochronny i spryskać nim skórę wokół stomii.
– wypróbuj pastę proponowaną przez innego producenta. Niektóre pasty mają większą odporność na zmianę konsystencji pod wpływem wilgoci generowanej przez skórę, na której się znajduje.
– gdy zmieniasz worki często – wypróbuj zamiennika pasty. Użyj hydrokoloidowego pierścienia uszczelniającego, który chroni równie dobrze, ale ma inną konsystencję i postać, przez co może inaczej współpracować ze skórą i łatwiej się usuwać przy zmianie woreczka.

A co, gdy się już zdarzy?
Gdy pasta nie chce się szybko odkleić od ciała i nie reaguje na standardowe czynności, które zawsze działały:
– zachowaj spokój, choć czasami to bardzo trudno, zwłaszcza gdy stomia pracuje podczas wymiany worka.
– użyj chusteczek i sprayu wspomagającego oczyszczanie skóry.
– ściągaj pastę łagodnie, bez mocnego tarcia i drapania skóry.
– użyj dodatkowo ciepłej wody lub wody z szarym mydłem, sukcesywnie zmywając pastę ze skóry.
– usuń tyle pasty, ile się da, nie robiąc tego „na siłę”.
– osusz skórę
– nałóż nową porcję pasty lub hydrokoloidowy pierścień i naklej worek stomijny.
Jeśli potrzebujesz porady w temacie pasty stomijnej i sposobu jej używania, zadzwoń. Chętnie podzielimy się z Tobą naszą wiedzą.
Pozdrawiamy serdecznie, Med4Me Team

Przedstawione w artykule produkty (pasty uszczelniające przykładowych dostępnych u nas marek takich jak: Salts, Coloplast, Convatec, Oxmed) oraz pierścieni uszczelniających marki Salts są wyrobami medycznymi. Należy używać ich zgodnie z etykietą lub instrukcją. W przypadku wątpliwości zalecamy kontakt ze specjalistą.