Temat podciekania wraca w rozmowach z naszymi Klientami Stomikami bardzo często.
Jest on trudny i budzi duże emocje. W temacie stomii kluczowym jest zachowanie dobrej i zdrowej kondycji skóry wokół stomii. Spełnienie tego warunku sprawia, że łatwiej dbać o to, by treść nie podciekała pod woreczek. Skóra podrażniona, odparzona i z otwartymi ranami sprawia, że trudniej zaopatrzyć stomię, tak by wyeliminować podciekanie. Do chorej i uszkodzonej skóry trudniej przykleić woreczek, który nie przylegając właściwie ma tendencje do odklejania się i przepuszczania treści pod płytkę.
Wielu stomików, na początku swojej drogi ze stomią nie wie, jak właściwie dbać o skórę wokół stomii. Oczywiście słyszeli, że to ważne. Oczywiście starają się dbać jak umieją, ale jako, że to często ich pierwszy kontakt z „nowym”, są niepewni, nie zawsze i nie do końca wiedząc jak temat ogarnąć, by było idealnie. Czyli: czego i jak użyć, jak wielki otworek w płytce wyciąć, czy wybrać pierścień czy pastę i jeśli pastę, to ile jej nałożyć i czy lepiej na skórę, czy na płytkę?
Te szczegóły w przypadku stomii mają ogromne znaczenie, i nim nowy, „świeży” stomik ogarnie wszystkie zależności, może być już za późno na zapobieganie i trzeba – leczyć. Dlatego tak ważny jest dostęp do wiedzy i jej przystępnego systematyzowania. Praktyczna wiedza skraca drogę uczenia się na własnych błędach, a nauka na własnych błędach, w przypadku stomii, bywa naprawdę bardzo stresująca, a często także, dosłownie – bolesna.
W tym miejscu raz jeszcze zapraszamy do kontaktu osoby szukające pomocy w temacie stomii i jej zaopatrywania. Drodzy Przyjaciele Stomicy, w naszych PKS-ach (pisaliśmy już o nich tutaj: https://blog.med4me.pl/dobre-przystanki-stoma-pks-y-to-miejsca-gdzie-kazdy-stomik-otrzyma-pomoc/ ) otrzymacie wszelką pomoc, jaka pozwoli Wam lepiej dbać o stomię.
Jak już pisaliśmy niejednokrotnie, skóra pod płytką traci przywilej kontaktu ze świeżym powietrzem. Z definicji, już zawsze będzie pod płytką stomijną (wyłączając momenty zmiany woreczka). Ważne więc, by zrobić wszystko, by ją chronić i wzmacniać przed konsekwencjami tego nie do końca naturalnego stanu rzeczy. Na podciekanie najbardziej narażeni są stomicy ze stomią wyłonioną na jelicie cienkim – ileostomicy. Treść, jaka trafia do woreczka jest rzadka, mocno drażniąca i trudna do skontrolowania. To dlatego, że w przypadku ileostomii wpływa do woreczka niemal cały czas.
Jej konsystencja sprawia, że jej zdolności penetracyjne są większe niż treści bardziej zwięzłej, dlatego częściej podcieka.
do zabezpieczenia skóry przed podciekaniem służy pasta uszczelniająca, bądź pierścienie uszczelniajace, jak te na zdjęciu, tu – marki Salts
Prócz kosmetyków, które służą do ochrony skóry pod płytką, stomik ma też jeszcze inną możliwość walki z uporczywym podciekaniem.
To SASZETKI ZAGĘSZCZAJĄCE TREŚĆ JELITOWĄ
Czym one są i dlaczego powinny być częścią kosmetyczki stomika, choćby tak na wszelki wypadek?
Z prostego powodu.
Z definicji zagęszczają one treść już trafiającą do woreczka. Powodują tym samym, że treść ta zmienia swą konsystencję na mniej płynną. Nie jest wtedy już tak aktywna, w okolicach samej stomii i ląduje na dnie woreczka.
Kiedy stosować saszetki?
– jeśli treść trafiająca do woreczka jest bardzo rzadka i „zalega” w okolicach stomii, co zdarza się najczęściej ileostomikom
– jeśli treść powoduje, podciekanie i przez to także odparzanie skóry wokół stomii
saszetki zagęszczające treść jelitową – tu Diamonds, marki Convatec, żelują one płynną treść, zmieniając jej kolor na czarny
Co „robią” saszetki chłonne?
– żelują – zagęszczają płynną treść jelitową. To sprawia, że grawitacyjnie opada ona na dno woreczka i nie podcieka przy samej stomii, nie drażniąc skóry
– pomagają zmniejszyć niechcianą, często krępującą woń
– eliminuje efekt balonikowania się woreczka, dzięki czemu jest on dyskretny i nie wyróżnia się pod ubraniem
– ułatwiają opróżnianie i usuwanie treści z woreczka
– pomagają poprawić wydajność filtra
Jak ich użyć?
– to bardzo proste 🙂 Wystarczy włożyć saszetkę do woreczka
saszetki zagęszczające treść jelitową – tu Pearls, marki Trio, żelują one płynną treść, nie zmieniając jej naturalnego koloru
W ofercie naszych sklepów medycznych znajdziecie drodzy Przyjaciele Stomicy saszetki żelujące kilku marek.
Jeśli nie znacie tego produktu, bądź chcielibyście przetestować produkt innej marki – wystarczy, że się z nami skontaktuje i zamówcie darmowe próbki.
Podciekanie to problem, ale da się z nim walczyć i to z sukcesem. Drogi Stomiku, jeśli tylko masz pytania, jak to zrobić – zadzwoń. Mamy kilka pomysłów 🙂
Pozdrawiamy serdecznie, Med4Me Team 🙂
saszetki zagęszczające treść jelitową – tu marki Oxmed, żelują one płynną treść, mogąc nieco zmieniać jej kolor