S – jak SEX, i czy z „tym” jest to w ogóle możliwe?

W kontekście stomii pada wiele pytań. Co będzie póżniej?
Nasi Stoma Przyjaciele Klienci pytają o to „później” bardzo często. Dotyczy ono wielu aspektów, choć głównie pada w kontekście:
– życia na co dzień,
– sportu,
– diety,
– mody
– i pracy.

Jest jeszcze jedno pytanie, które w zasadzie pada jako ostatnie.

CO Z SEXEM? Czy można? I jak… „z tym”?

Drodzy Przyjaciele Stomicy – można, a nawet trzeba 🙂

Stomia nie wyklucza życia intymnego, tak jak nie wyklucza randek, spontanicznych spotkań a także wchodzenia w długie relacje czy związki małżeńskie.
Stomik może sobie układać życie, tak, jak zawsze o tym marzył. Tak, jak robią to ludzie bez stomii.

foto: pixabay

Stomia nie jest powodem, by rezygnować z życia. Ona to życie ma przywrócić na właściwe tory. I z małą korektą na wygląd (woreczek przyklejony do brzucha) tak właśnie się dzieje. Gdy tylko na to pozwolicie.
W czym z wielką przyjemnością pomożemy. 🙂

Stomia oznacza nauczenie się na nowo patrzenia na świat i – na siebie.
Wraz z nią znikają dolegliwości, które męczyły przez lata. W przypadku chorujących na jelita były to biegunki, zaparcia, anemia z całym bagażem uciążliwości fizycznych i psychicznych, ból i bezsenność. Dużo tego, prawda? Najczęściej stomia wszystko to zmienia – wręcz kasuje. W zamian daje woreczek. To jedyna „zapłata” za trudne i pozbawione nadziei lata w bólu i upokorzeniu.

Jednak, nie wszyscy tak właśnie widzą woreczek. Wielu stomików postrzega go jako groteskowe przedłużenie groteskowego życia spędzanego w toalecie. To powoduje, że nie współpracują oni ze swoim organizmem. Nie chcą się nauczyć pielęgnacji stomii. Treść podcieka, woreczek się odkleja, stomik jest podrażniony i rozżalony. Nie ma dla siebie żadnych pozytywnych myśli. Nie chce ruszyć do przodu.

Jeśli jesteś na tym etapie, drogi Przyjacielu Stomiku, bądź jeśli jesteś Bliskim kogoś, kto tak się czuje, skontaktuj się z nami. Chętnie udzielimy pomocy. W ramach Punktów Konsultacyjno Szkoleniowych (PKS – pisaliśmy o nich w osobnym artykule) mamy możliwość zaproponowania Ci pomocy specjalisty, który będzie umiał wskazać Ci, jak ruszyć z miejsca. To może być psycholog, dietetyk, chirurg, a może – inny stomik, który kiedyś też był w tym miejscu.

cały artykuł na temat tego, co oferują PKS znajdziecie tutaj https://blog.med4me.pl/dobre-przystanki-stoma-pks-y-to-miejsca-gdzie-kazdy-stomik-otrzyma-pomoc/

Kiedy wszystkie emocje dotyczące nowej sytuacji zostaną ułożone w głowie, przychodzi czas, by to samo zrobić z tematem seksu

Skoro nie ma przeciwskazań, by stomik miał życie intymne i to – w pełni udane, nie ma też powodów, które by je piętrzyły. Stomia nie może stać się wymówką przed życiem, jakie przed wyłonieniem było zupełnie naturalne (choć przecież nie zawsze, o czym najlepiej wiedzą chorzy cierpiący na permanentne biegunki i podciekania).

Jak z każdą aktywnością fizyczną, także w temacie seksu należy zwrócić uwagę na parę szczegółów, które sprawią, że zarówno stomik jak i jego partnerka będą się czuć komfortowo. Temat dotyczy również odwrotnej konfiguracji czyli: stomiczka i jej partner a także konfiguracji; partnerzy w związkach jednopłciowych)

Co zrobić by zwiększyć komfort psychiczny podczas zbliżenia?
Przed wszystkim:
– zadbaj, by woreczek był pusty – zmień go lub odpuść treść przed zaplanowanym wspólnym intymnym czasem
– jeśli boisz się, że zacznie się napełniać podczas zbliżenia, staraj się nie jeść przed planowaną intymnością 1,5-2 godziny
– sprawdź, czy płytka jest stabilna i czy się nie odkleja
– jeżeli obawiasz się, że płytka może się odkleić, skorzystaj z dodatkowych półksiężyców i oklej nimi płytkę, zwiększy to powierzchnię przywierania woreczka do skóry

półksiężyce marki Salts przyklejane na przylepiec zwiększają pewność, że woreczek nie będzie się odklejał

A jeśli marzysz by było wręcz książkowo romantyzmie i tym, by nic go nie zakłóciło:
– nie jedz rzeczy powodujących wzdęcia
– unikaj także potraw i napojów, po których mogą wystąpić gazy

foto: pixabay

Jeśli będziesz pamiętać o tych kilku punktach to pozostaje już tylko wybrać romantyczną knajpkę albo menu do domowej kolacji i właściwą playlistę 🙂

Jeśli sama wizja seksu z jak to często słyszymy „dyndającym workiem” Was przeraża, istnieją rozwiązania, które temu „dyndaniu” zapobiegają:

– pierwszą z nich jest pas stomijny, który już tu opisywaliśmy w kontekście dużej aktywności fizycznej. Dostępny jest w różnych rozmiarach oraz trzech kolorach: beż, biały i czarny. Przytrzymuje on woreczek tak, by przy intymnych ruchach nie wymknął się spod kontroli i nie „dyndał” odbierając pewność siebie i poczucie godności – o czym często wspominacie. Rekomendowany, jeśli nie macie wewnętrznego przekonania do plastrów i wolicie, mimo wszystko pozostać przy woreczku

Pas stomijny Corsinel StomaSafe – dostępny w trzech kolorach i rozmiarach S/M M/L i L/XL

– drugim rozwiązaniem jest plaster silikonowy tu: Zensetiv minicap-plaster silikonowy z materiałem o wysokiej absorbcji.
To metoda, która na jakiś czas pozwala funkcjonować bez woreczka. Przy czym za „jakiś czas” uważamy godzinę lub dwie – nie dobę.
Plasterek nakleja się na oczyszczoną skórę wokół stomii i – skupia na romantycznym wieczorze.

Należy pamiętać, że ta metoda nie jest odpowiednia dla urostomików. Z kolei ileostomicy korzystać z niej mogą gdy znają już swój organizm i wiedzą, kiedy następują przerwy w podaży treści jelitowej do woreczka, bądź kiedy nie jest ona intensywna.
Wielu ileostomików, nawet z krótkim stażem stomijnym, potrafi takie interwały spokoju u siebie zaobserwować.

Seks jest zdrowym uzupełnieniem życia. Jest tak naturalny jak potrzeba oddychania lub jedzenia.
Drodzy Przyjaciele Stomicy, nie rezygnujcie z niego tylko dlatego, że macie stomię.

Jeśli nie potraficie się przełamać, znaleźć w sobie odwagi, by spróbować wrócić do seksu, zadzwońcie do nas. Zapytajcie o produkty, które na nowo pozwolą się Wam cieszyć z intymnej bliskości bądź – o fachową pomoc. W obu wypadkach jesteśmy w stanie Wam jej udzielić.

I zrobimy to z wielką radością, by Waszym jedynym zmartwieniem był wybór listy romantycznych piosenek i menu na wspaniały wieczór. I pamiętajcie – seks nie ma terminu ważności. To nie tak, że był na to czas, kiedy byście chorzy, a teraz, jak zdrowotnie jest dobrze lecz jest stomia – to już jakoś – nie. Seks – bliskość we dwoje, pokazuje i umożliwia powrót do przeświadczenia, że człowiek zasługuje na intymność. W każdym wieku.

Pozdrawiamy serdecznie, Med4Me Team

zdjęcia uzupełniające dzisiejszy artykuł: pixabay

Dodaj komentarz