S – jak SKÓRA. Profilaktyka powikłań skórnych pod płytką stomijną

Wiele uwagi poświęcamy tu skórze i jej kondycji. Dlaczego? Bo od jej dobrostanu w dużej – a w zasadzie w największej mierze zależy akceptacja życia ze stomią.
Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, jak małe, na pierwszy rzut oka, zaniedbanie, typu zaczerwienienie skóry, zapalenie czy punktowe odparzenie może wpłynąć na komfort fizyczny, a potem i psychiczny stomika.

A może. I wpływa.

Spróbujmy sobie wyobrazić, że swędzi nas skóra i nie możemy się podrapać, by zlikwidować odczuwany dyskomfort. Delikatne swędzenie zamienia się w ciągłe szczypanie o różnym natężeniu. Ono z kolei przechodzi w drażniące pieczenie, potem w palenie żywym ogniem, a następnie w ból potęgujący się przy każdym ruchu. Tak, tak to właśnie wygląda pod płytką stomijną i tak to mniej więcej odczuwa stomik. Kwadratura koła polega na tym, że chcąc zmniejszyć poczucie dyskomfortu, stomik usiłuje się podrapać „przez płytkę”. Taka operacja prawie zawsze skutkuje naruszeniem bariery płytkA – skóra, co zwiększa możliwości penetracyjne treści jelitowej, która zaczyna wpływać pod naruszoną płytkę, odparzając skórę i potęgując dyskomfort.

foto pixabay

Podkreślaliśmy tu wiele razy i nadal to będziemy robić, że aby uniknąć takich sytuacji trzeba połączenia kilku składowych. Są nimi:
– maksymalne przyswojenie procedury zmiany woreczka, uważność i dbałość
– zdrowa dieta
– ruch na świeżym powietrzu
– zrezygnowanie z używek, głównie papierosów i alkoholu

foto pixabay

Panuje błędne przekonanie, że jak się nic nie dzieje, to nie trzeba robić nic ekstra. Innymi słowy – po co używać kosmetyków, jak nie ma potrzeby?

Już odpowiadamy: po to, by tej potrzeby nie było. Bo gdy ona już się pojawi, potrafi mocno uprzykrzyć życie.
Trzeba mieć świadomość, że nie da się wygoić podrażnionej skóry, tak jak robi się to w przypadku każdej innej rany – traktując ją nieograniczonym i pełnym dostępem do powietrza. Podrażniona skóra wokół stomii znajduje się cały czas pod woreczkiem, który – trzeba na nią naklejać i – który trzeba z niej ściągać.

Uszkodzona, bolesna skóra często jest też mocno odporna na działania naprawcze i przywrócenie jej dawnej kondycji zajmuje wiele czasu, wysiłku i nerwów. Nie bez znaczenia jest fakt, że podrażnienia i uszkodzenia skóry zdarzają się zwłaszcza nowym, niewprawionym stomikom, którzy nie do końca ogarniają zasadność i konieczność pełnej stomijnej procedury.

O tym, co stosować, by zadbać o skórę tak, by nie doszło do jej uszkodzenia, a także o tym, czym ją naprawić, pisaliśmy już wcześniej. Artykuł na ten temat znajdziecie tu: A – jak ALERGICZNE ZAPALENIE SKÓRY pod płytką – Blog Med4me

Warto więc zapamiętać, co zrobić, by nie dopuścić do powikłań skórnych, które mocno uprzykrzają życie ze stomią, powodując, że stomik, po operacji nie widzi poprawy jakości swojego życia, a wręcz przeciwnie.

1. Nie szarp woreczka podczas odklejania – w myśl zasady – zaboli raz, a potem będzie już dobrze. Nie będzie, bo takie działanie może doprowadzić do uszkodzenia skóry. By ułatwić odklejanie woreczka, stosuj spray pomagający w jego zdejmowaniu.

2. Do mycia skóry stosuj szare mydło i celowane preparaty stomijne. Nie przecieraj jej wilgotnymi chusteczkami z drogerii. Z ogromnym prawdopodobieństwem woreczek nie przyklei się na tak oczyszczoną skórę, bądź przyklei się niedokładnie i treść będzie podciekać.

3. Do osuszania skóry stosuj chusteczki higieniczne, ręcznik papierowy bądź delikatny materiał. Nie pocieraj jej – osuszaj delikatnie, dotykając skóry (punktowo).

4. Właściwie dopasuj sprzęt. Pamiętaj, że do stomii wklęsłej lub płaskiej najwłaściwszą opcją będzie woreczek z płytką wypukłą, typu convex. Właściwy wybór płytki ma kolosalne znaczenie. Źle dopasowana będzie sprawiać, że treść będzie podciekać, uszkadzając skórę, a płytka będzie się odklejać, powodując niekontrolowany wyciek treści z woreczka.

5. Stosuj kosmetyki stomijne nawet, kiedy wygląd skóry nie budzi Twoich zastrzeżeń. Nie budzi, bo jest ona właściwie pielęgnowana, a nie dlatego, że jesteś super odporny. Bądź pewien, drogi Przyjacielu Stomiku, że żrącej treści jelitowej (zwłaszcza u ileostomików) nie oprze się żadna skóra. To tylko kwestia czasu. Dlatego właśnie należy zapobiegać, zamiast później leczyć.

6. Gdy pod woreczkiem pojawiają się nierówności, użyj pasty uszczelniającej. Pamiętaj, że płytka musi przykleić się na całej powierzchni do skóry wokół stomii, nie ma tam miejsca na niedoklejone fragmenty.

7. Woreczek ma swój czas przydatności na brzuchu. Nie przeciągaj go w nieskończoność w nadziei, że sam się odklei, zwłaszcza, gdy pod nim czujesz pieczenie.

8. Jeśli tylko sytuacja na to pozwala, przy zmianie woreczka daj sobie tyle czasu, ile Ci trzeba. Przygotuj, zgromadź wszystkie potrzebne Ci kosmetyki, sprawdź, czy pamiętasz, co i w jakiej kolejności robić.

Istnieje wiele powikłań skórnych, wiele przykrych niespodzianek czyha na stomików. Zwłaszcza na tych nowych, niedoświadczonych. Wiele z tych powikłań wynika z niedopatrzeń i braku doświadczenia stomików. Dlatego, nie zawsze umiejąc zapobiec stratom, należy robić wszystko, by minimalizować ich skutki.

Drogi Przyjacielu Stomiku, jeśli nie masz pewności, co robić, by dobrze zabezpieczyć skórę pod płytką, zadzwoń. Chętnie podpowiemy, co robić, by poprawić sytuację.

Pozdrawiamy serdecznie, Med4Me

foto pixabay

Dodaj komentarz