S – jak SWĘDZI, czyli kondycja skóry ma ogromne znaczenie

Zasada by życiu ze stomią było jak najbardziej normalne i nieproblematyczne jest taka, by stała się ona niewidocznym i niewyczuwalnym codziennym towarzyszem. A zwykłe, dobre życie ze stomią jest możliwe, choć zwłaszcza nowemu stomikowi wydaje się to niemożliwe. Wszak niemożliwością jest, by choć przez 10 minut nie myśleć o stomii lub wręcz zapomnieć o jej istnieniu. Albo – nie sprawdzać, czy woreczek się nie odkleja.
Z czasem ten syndrom dyskomfortu „koegzystencji z obcym” będzie mijał. Poczucie ciągłej obecności woreczka będzie zanikać na coraz dłuższe minuty, potem nawet godziny. Dojdzie do tego, że będzie on traktowany jako coś, czemu nie trzeba wciąż poświęcać uwagi.

Jednym z warunków obok doskonale dobranego sprzętu jest – kondycja skóry. Te dwie składowe pomagają Stomikowi traktować stomię jak ciut nietypowy dodatek do życia.
Absolutnie nie należy bagatelizować tego niezwykle ważnego aspektu posiadania stomii. Od niego bowiem zależy jakość życia ze stomią.

Skóra stomika – ta pod przylepcem to część ciała de facto stale znajdująca się pod przylepcem woreczka stomijnego. Jej kontakt ze świeżym powietrzem odbywa się zwykle tylko podczas zmiany woreczka i trwa tylko kilka – kilkanaście minut. Z powodu nienaturalnych warunków, na jakie ten fragment ciała jest narażony przez większość czasu, zdecydowanie warto mocniej zwrócić uwagę na to, by był odpowiednio zaopatrzony i przygotowany na długie dni bez dostępu do świeżego powietrza.
Kosmetyki stomijne to ogromna pomoc w dbaniu o zdrową i dobrą kondycję skóry pod przylepcem. Nie tylko tej zaraz obok stomii, ale też tej w dalszej od niej odległości.

Kosmetyki można stosować ale – nie trzeba. Tu Stomik ma absolutną dowolność. My, korzystając z obserwacji, doświadczenia i kontaktu ze stomikami posiadającymi różne rodzaje stomii z całą odpowiedzialnością mówimy, że kosmetyki do dbania o stomię i jej okolice są niezwykle ważne. Zarówno w procesie zachowania jak i przywrócenia skórze pod przylepcem dobrej i zdrowej kondycji.

Zasady, by jak najlepiej dbać o skórę pod stomią są proste, choć jednocześnie – wcale nie, zwłaszcza dla nowego stomika lub takiego, który stomii nie akceptuje. Należą do nich:

KONTAKT Z PIELĘGNIARKĄ LUB OPIEKUNKĄ STOMIJNĄ I DARMOWE PRÓBKI
więcej na ten temat znajdziesz w tym artykule: https://blog.med4me.pl/stomik-ma-prawa-i-mozliwosci-i-jest-ich-naprawde-wiele/
Tu więc tylko w skrócie: jeśli jesteś nowym stomikiem skontaktuj się z pielęgniarką stomijną bądź z opiekunką stomijnym (opiekunem stomijnym) w celu doboru jak najlepszego dla Ciebie sprzętu. Ten wybór jest ważny, bo sprzęt ten ma odpowiadać za Twoje dobre samopoczucie.
W szpitalu po operacji odwiedzi Cię osoba, która zaproponuje Ci pierwszy sprzęt i kosmetyki stomijne. To doskonała sposobność, by ciut oswoić się ze sprzętem i zadać pierwsze nurtujące pytania.
Ważne! Pacjent stomik nie jest „przypisany” do jednej pielęgniarki stomijnej lub opiekunki stomijnej często reprezentującej firmę produkującą sprzęt dany stomijny. Należy przyznać, że odwiedziny takiej osoby w szpitalu to bardzo potrzebna opcja. Zmniejsza przepaść, jaka w tych pierwszych dniach po operacji dzieli stomika od jego dawnego życia. Niemniej – stomik ma prawo wypróbować sprzęt i kosmetyki także innych firm, o których być może nie usłyszał podczas pierwszego kontaktu. To ważne, choćby z powodu potrzeby porównania poszczególnych produktów w celu najlepszego dopasowania sprzętu bądź – prozaicznie, np. z powodu alergii na produkt oferowany w pierwszym kontakcie.

REGULARNA ZMIANA WORECZKA
to nie to samo co zmiana woreczka dopiero wtedy, kiedy sam się ze starości odkleja albo już podcieka.
Prokrastynacja w regularnym dbaniu o stomię jest czymś częstym w przypadku wielu nowych stomików. Choć dotyka także tych, którzy choć są stomikami dłużej, to nie pogodzili się z faktem posiadania woreczka. Odkładają więc, to co niemiłe i niekomfortowe jak długo się da.
Takie zachowanie może mieć bardzo poważne skutki, dla skóry pod płytką. To z kolei rodzić będzie kolejny dyskomfort i – potrzebę częstszego kontrolowania stanu bolącej skóry. Wiązać się też będzie z koniecznością częstszej wymiany woreczka.

ZAJRZEĆ – GDY SWĘDZI I PIECZE
Gdy Stomik odczuwa pod przyklejoną do ciała płytką swędzenie i pieczenie zaleca się skontrolowanie – co się pod nią dzieje. Swędzenie oznacza, że pod płytką dzieje się coś niedobrego i należy to skontrolować.
Najczęściej problem dotyczy podciekania. Należy zdać sobie sprawę, że podciekania treści pod płytkę w pierwszej jego fazie – nie widać. Choć fakt ten istnieje i czyni już pierwsze dotkliwe szkody na skórze pod płytką. Treść jelitowa może pokonać barierę stworzoną przez uszczelniającą pastę stomijną bądź pierścień uszczelniający. Podciekając pod płytkę prowadzi do bolesnych podrażnień i odparzeń skóry, o których Stomik nie ma pojęcia, dopóki nie zdejmie woreczka. Warto podkreślić, że im dłużej stary woreczek jest na skórze, mimo odczuwalnego dyskomfortu, tym większe prawdopodobieństwo wystąpienia bolesnych zmian skórnych.
Powody podciekania są zawsze te same.
Dzieje się tak, gdy woreczek znajduje się na ciele dłużej niż trzeba. Albo gdy skóra przy stomii nie została właściwie zaopatrzona podczas zmiany woreczka, czyli wtedy, gdy została ona niedokładnie oczyszczona. Powodem takiego stanu rzeczy może też być brak uwagi lub doświadczenia podczas czynności przy zmianie woreczka (za duży / z mały otwór w płytce, za dużo / za mało pasty, za słabo osuszona skóra).
O tym, jak należy zmienić woreczek – więcej informacji, krok po kroku, znaleźć można tu: https://blog.med4me.pl/w-jak-woreczek-i-jego-wymiana-w-warunkach-domowych-jak-to-zrobic-i-co-trzeba-miec-pod-reka/

ZABEZPIECZYĆ SKÓRĘ
zarówno zdrową jak i podrażnioną skórę należy zabezpieczyć. To zdecydowanie poprawia jej kondycję a tym samym zwiększa komfort psychiczny Stomika.
Służą do tego podstawowe produkty z kosmetyczki stomika:
– spray pomagający odklejać stary woreczek (dzięki niemu skóra pod płytką z klejem nie doświadcza szarpania podczas odklejania starego woreczka)
– spray lub chusteczki z barierą ochronną na skórę. Pozwalają one bardziej zabezpieczyć skórę pod płytką
– pasta uszczelniająca lub pierścień uszczelniający – zmniejszają ryzyko podciekania treści pod płytkę
– półpierścienie hydrokoloidowe z aloesem. Łagodzące właściwości aloesu powodują, że „plasterki z aloesem” idealnie sprawdzą się, gdy konieczne będzie złagodzenie dyskomfortu, jaki rodzi podrażniona skóra pod płytką.

Posiadanie stomii jest wyzwaniem, zwłaszcza na początku „przygody” z nią. Wiele tematów Stomik musi poznać a jeszcze więcej – zrozumieć, przyjąć do wiadomości i jak najlepiej – zastosować.
Bardzo chętnie pomożemy Ci przejść ten trudny okres, Drogi Przyjacielu Stomiku. Dlatego gorąco zachęcamy Cię do kontaktu telefonicznego lub osobistego.

Pozdrawiamy serdecznie, Med4Me Team

Dodaj komentarz