To, że ze stomią można uprawiać każdą aktywność nie jest żadną tajemnicą. Jeśli osoba ze stomią ma taką chęć i potrzebę i jeśli nie ma ku temu medycznych przeciwwskazań – może ona uprawiać różne aktywności.
Do jednej z ulubionych aktywności, obok spacerów, biegów i jazdy na rowerze, zalicza się korzystanie z wodnych atrakcji. Zarówno tych w zorganizowanych przestrzeniach – na basenie wewnętrznym lub odkrytym, jak i w jeziorze, morzu lub oceanie.
I o ile pływanie w wodzie słodkiej i słodkiej basenowej jest dość powszechne, o tyle niepokój i wiele pytań budzi korzystanie z kąpieli w wodzie słonej – w miejscu z wysoką temperaturą i wilgotnością.
Dziś, u progu grudnia, pisanie o tropikach wydawać się może trochę przedwczesne, jednak pamiętajmy, że czas świąt i nowego roku to pora, gdy chętniej i bardziej podróżujemy. Także w tropiki, które z roku na rok stają się coraz modniejszą świąteczną destynacją także dla wielu osób ze stomią.
Zatem, jak przygotować się do korzystania z kąpieli w wodzie słonej?
W zasadzie tak, jak do korzystania z kąpieli w basenie lub jeziorze.
Warto przestrzegać kilku punktów, by czas relaksu nad oceanem lub morzem był czymś, co zdecydowanie chce się powtórzyć.
O czym zatem pamiętać? Co jest ważne przed pójściem na plażę?
Przede wszystkim:
– samoobserwacja. Początki życia ze stomią to z reguły stres i chaos. Ale z czasem coraz więcej da się z niego zrozumieć i zaimplementować do własnego życia. Nie bez znaczenia jest też poszerzanie swojej stoma wiedzy w oparciu o informacje płynące z rzetelnych źródeł – od profesjonalistów, a także z grupy wsparcia, na której wypowiadają się osoby również żyjące na co dzień z woreczkiem.
Dzięki samoobserwacji można poznać „zwyczaje” swojej stomii i dopasować do nich czas i intensywność wybranej aktywności.
– właściwa rutyna. Przed wyjściem z domu warto opróżnić lub zmienić woreczek. Warto też sprawdzić stan przylepca i jeśli budzi wątpliwości – zmienić woreczek bądź dla wzmocnienia – obkleić go dodatkowo półpierścieniami uszczelniającymi.
Półpierścieniami okleić można również nowo nałożony woreczek. Wzmacniają one i powiększają powierzchnię przylegania płytki stomijnej do skóry.
– właściwy sprzęt. Warto pamiętać, bo to mocno ogranicza stres, że każdy sprzęt stomijny, jaki dziś oferowany jest na rynku polskim, to sprzęt wodoodporny. Pod nazwą sprzęt stomijny rozumiemy: woreczek jednoczęściowy – z wbudowaną płytką lub woreczek dwuczęściowy. By wszelkie wybrane aktywności cieszyły, warto dobrać sprzęt, który to umożliwia. W praktyce osoby bardziej aktywne i ruchliwe wybierają sprzęt jednoczęściowy – z uwagi na bardziej miękką i elastyczną płytkę i to, że mniej się on odznacza pod ubraniem czy kostiumem kąpielowym.
– zapasowy sprzęt – na każde wyjście, także na plażę, warto wziąć z sobą kosmetyczkę stomika, a w niej zapasowe 1-2 woreczki (z wyciętym otworem na stomię – jeśli znasz swój rozmiar i wiesz, w jakich granicach się powiększa), oraz akcesoria stomijne umożliwiające higieniczną zmianę woreczka, nawet w trybie: awaria poza domem.
– woda do picia – na plażę warto wziąć też z sobą butelkę wody i krem z filtrem chroniący przed nadmiernym działaniem promieni słonecznych.
Drogi Przyjacielu Stomiku, zadzwoń i zapytaj o to, jaki sprzęt będzie najlepszy, gdy znów chcesz żyć aktywnie.
Chętnie Ci doradzimy i/lub (jeśli takie będzie Twoje życzenie) spotkamy się z Tobą, by omówić Ci poszczególne propozycje. Pamiętaj, że zarówno darmowa pomoc doradcza, jak i próbki sprzętu to coś, do czego jako osoba posiadająca stomię masz pełne prawo.
Pozdrawiamy serdecznie, Med4Me Team